Active Beauty
Inšpirujem sa dedičstvom po našich predkoch
Text: Diana Hežel

Januárová súťaž s BOTANICA SLAVICA

Inšpirujem sa dedičstvom po našich predkoch

Vzácne poznatky o účinkoch byliniek na ľudské telo sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Objavte ich s nami a starajte sa o seba silou prírody.
Po bylinkách siahame pre napravenie či preventívnu podporu zdravia nášho tela, pri bežnom stravovaní aj pri príprave kozmetiky. Čím lepšie poznáme pôsobenie byliniek, tým jednoduchšie je pre nás správne nakombinovať ich silu.


Poznáte účinky týchto liečivých rastlín pestovaných na Slovensku?

  • Rumanček kamilkový má protizápalové účinky a používa sa na liečbu kožných ochorení, keďže upokojuje podráždenia pleti.
  • Pestré kvety Nechtíka lekárskeho sú tiež známe svojím protizápalovým účinkom.
  • Proti nadmernému poteniu sa používa Yzop lekársky, po ktorom siahame aj pri ochoreniach dýchacích ciest.
  • Šalvia lekárska sa pre svoje protizápalové účinky využíva na kloktanie pri zápaloch v ústach a hrdle a zmierňuje mierne tráviace ťažkosti ako pálenie záhy či nadúvanie. Zmierni aj menšie zápaly kože a hnisavé ranky. Počas menopauzy môže byť prínosná pri zmierňovaní nadmerného potenia.
  • Pri problémoch s trávením je pomocníkom Repík lekársky, ktorý upokojí žalúdok a črevá. Pomôže aj pri zápaloch a ranách.
  • Medovka lekárska sa pre svoje sedatívne účinky využíva na utlmenie organizmu, nervového systému aj uvoľnenie kŕčov.
  • Korenina Dúška tymianová prospieva telu pri chorobách dýchacích ciest, vďaka svojim antibakteriálnym a protizápalovým účinkom.
  • Feniklu obyčajnému sa pripisujú schopnosti uvoľniť hlieny z dýchacích ciest a zmierniť kŕče tráviaceho traktu, ako aj slabšie kŕče pri menštruácii.
  • Levanduľa úzkolistá je výborné antiseptikum, teda pôsobí proti mikroorganizmom v prostredí rán, slizníc či kože, preto sa často využíva v kozmetike. Na centrálnu nervovú sústavu pôsobí upokojujúco.

Vyplnením kontaktných údajov od 1.1. do 14.1. ste sa mohli zapojiť do súťaže o jeden z piatich balíčkov produktov značky BOTANICA SLAVICA. Prajeme veľa šťastia nabudúce!

Balíček produktov BOTANICA SLAVICA posielame:

Alexandra B., Ubľa
Ingrid K., Tibava
Alexandra K., Urmince
Lucia Š., Bystrička
Ružena U., Bratislava

Výhercovia boli vyžrebovaní náhodne.