Active Beauty
Milujem sa ako soľ!
Text: Diana Hežel

Januárová súťaž s EZO

Milujem sa ako soľ!

Zatváram za sebou dvere do kúpeľne a celý svet nechávam za nimi. Napúšťam vaňu a pridávam soľ do kúpeľa. Ponáram sa do tepla a celé moje telo okamžite obíjme pokoj. Zhlboka sa nadýchnem a hojím si telo aj myseľ. Ide sa do vane!
Soľ do kúpeľa je využívaná pre svoje kozmetické aj terapeutické vlastnosti. Pokožke dodáva výživné látky a ukľudňuje. Vďaka svojim peelingovým vlastnostiam kožu zbavuje odumretých buniek a necháva ju čerstvú a rozžiarenú. Okrem toho prispieva k detoxikácii organizmu a spevňuje väzivo. Vedeli to už starovekí Egypťania a aj Homér týmto spôsobom dodal Odyseovi znovu jeho sily. Rozkvet soľných kúpeľov sa udial v 18. storočí, kedy sa z Anglicka začali šíriť ako trend aj do zvyšku Európy. A teraz si ich dokážeme pripraviť aj vo vlastnej vani!

Napomáha detoxikácii, uvoľní od vyčerpania

Liečivé účinky soli pri niektorých chorobách sú dávno prebádané a dokázané. Podporujú liečbu pri ochoreniach svalstva, reumatických ochoreniach aj problematickej pleti a dokážu zmierniť stav vyčerpania a dodať nám novú energiu. Horúci kúpeľ naštartuje potenie, čím sa stimuluje prúdenie energie v tele. V neposlednom rade soľ do kúpeľa hydratuje, a preto sa odporúča najmä pri citlivej a suchej pokožke. Pri pravidelnom používaní bude aj zrohovatená a popraskaná pokožka znova hebká a mäkká, nečistá a mastná pokožka bude naproti tomu čistá a jemná. V terapeutických prípadoch je však dôležité vsadiť na čistú morskú soľ alebo ešte lepšie na soľ z Mŕtveho mora.

Aké účinné látky obsahuje soľ do kúpeľa?

Soľ do kúpeľa pozostáva zo solí ako chlorid sodný, fosforečnan sodný alebo bórax. Okrem nich obsahuje aj hodnotné minerály ako magnézium, bróm, draslík, vápnik, železo, zinok a meď. Všetky tieto minerály majú pozitívny účinok na našu pokožku. Napríklad magnéziové ióny prenikajú do vrchnej vrstvy pokožky a tam zvyšujú podiel vlhkosti, čím sa pokožka stáva jemnou a hebkou. Bróm zasa prispieva k tvorbe hormónov zodpovedných za regeneráciu pokožky. Navyše pôsobí upokojujúco na celé telo. Draslík tiež ovplyvňuje hydratáciu, posilňuje odolnosť pokožky a pôsobí protizápalovo. Vápnik je dôležitý pri citlivej pokožke. Má antialergické vlastnosti a podporuje pokožku, aby ostala v rovnováhe.

Dodatočne sa do soli pridávajú farbivá a vonné esencie, rôzne silice alebo kvetinové esencie. Prísadami sa mení aj účinok. Soľná kúpeľ stojí na princípe osmózy. To znamená, že keď je obsah soli v kúpeli dostatočne vysoký a zodpovedá tomu nášmu, nastáva osmotický proces. Začne sa výmena medzi telom a vodou. Telo sa cez pokožku detoxikuje a odkysľuje. Vďaka obsahu solí vo vode sa okrem toho zvyšuje aj relatívna hustota vody a s ňou aj vztlak. Človek sa tak vo vode cíti byť omnoho ľahší. A keď vystúpi z vane, je uvoľnený, má čistú hlavu a všade príjemnú pokožku. Taká soľ do kúpeľa dokáže teda naozajstné zázraky.

Súťaž o balíček solí do kúpeľa od slovenskej značky EZO

Starosti nechajte minimálne v obývačke a ponorte sa do sily domácich kúpeľov. Prešovská rodinná značka EZO pripravuje ručne vyrábanú, prírodnú wellness kozmetiku a my jej aromaterapeutickú moc môžeme len odporučiť.

Súťažný balíček: Magnéziová soľ do kúpeľa 950 g, Vonná kúpeľová soľ s výťažkom z kostihoja 1 300 g, Vonná kúpeľová soľ Aloe vera 1 200 g, Vonná kúpeľová soľ Levanduľa 1 200 g

Vyplnením kontaktných údajov od 1.1.-14.1. ste sa mohli zapojiť do súťaže o jeden z piatich balíčkov solí. Skúste šťastie aj nabudúce!

Balíček solí do kúpeľa značky EZO posielame:

Andrea S., Trnava
Darina M., Turová
Katarína S., Pohranice
Csilla M., Rohovce
Stanislava Š., Ludanice