Active Beauty
Zuby a ženy: v čom je ženská dentálna starostlivosť iná?
Text: Diana Hežel

Augustová súťaž s LISTERINE

Zuby a ženy: v čom je ženská dentálna starostlivosť iná?

Dentálna hygiena je dôležitá pre každého, rozdielnosť ženského tela sa však odzrkadľuje aj pri nej. Na čo nezabúdať?
Existuje niekoľko dôvodov, prečo si ženský chrup zaslúži o niečo pozornejšiu starostlivosť, ako ten mužský. Dôvodom sú zmeny hladím hormónov počas rôznych fáz života ženy, prípadne tehotenstva.

  1. Výkyvy hormónov v priebehu menštruačného cyklu môžu ovplyvniť aj ústnu dutinu. Najmä pred menštruáciou a počas nej sa môžu objaviť opuchy alebo krvácania ďasien.
  2. Pri užívaní antikoncepčných tabletiek môžu ženy pociťovať sucho v ústach, prípadne sa u nich môže objaviť zápal ďasien. Rovnako náchylná môže byť ústna dutina aj pri dlhodobom užívaní iných liekov.
  3. Hormonálne zmeny počas menopauzy môžu viesť k suchosti v ústach, čo môže zvýšiť riziko vzniku zubného kazu.
  4. Počas tehotenstva sa môže zvýšiť riziko ochorenia ďasien a zubného kazu. Preto je dôležité poradiť sa so svojou lekárkou a zubárkou aj o tom, ako v tomto období pristupovať k zdraviu zubov.


Ako stíhať starostlivosť o zuby, aj keď nič nestíhate?

Nájsť si čas na starostlivosť o seba môže byť pre zaneprázdnenú ženu náročné. Aj pri zuboch ale platí, že prevencia ochorení je jednoduchšia, než ich liečba. Možno to tak nepôsobí, keď máte v každodennom zhone venovať detailnú starostlivosť každej medzierke, ale je to tak. Skúste tieto malé tipy:
  • V práci majte zubnú kefku a pastu: To vám umožní vyčistiť si zuby po obede alebo káve.
  • Používajte ústnu vodu: Ak nemáte čas na čistenie zubov počas dňa, vyplachovanie ústnou vodou vám pomôže osviežiť dych a zničiť baktérie.
  • Pustite si k umývaniu zubov krátky podcast: Aby sa nezdalo detailné čistenie také dlhé, počúvajte k nemu príbehy. Pozabudnete na čas a poctivo vyčistíte, čo treba.
  • Plánujte si návštevy zubára vopred a včas: Aby ste na ne nezabudli, naplánujte si stretnutia so zubármi vopred a uistite sa, že sú v diári.


Súťaž o balíček produktov značky LISTERINE


Súťažný balíček: Ústna voda Total Care Teeth Protection, Ústna voda Clean&Fresh, 2x Cestovné balenie ústnej vody Naturals, Detská ústna voda + sladké a voňavé prekvapenie


Vyplnením kontaktných údajov od 1.8.-14.8. ste sa mohli zapojiť do súťaže o jeden z piatich balíčkov produktov značky LISTERINE s prekvapením. Prajeme veľa šťastia v ďalších súťažiach!

Balíček produktov značky LISTERINE posielame:

Marta L., Beluša
Mária M., Hrabovec
Lucia Š., Rožňava
Katarína V., Trnava
Petra C., Dolné Lovčice