Deti absolútne nepotrebujú materiálne darčeky! Toto píšu odborníci na rozvoj a vzdelávanie Gerald Hüther a André Stern vo svojej príručke „Čím obdarovať naše deti?“. Podporiť deti v tom, aby raz boli schopné fungovať v živote samostatne a aby sa v nich rozvíjal talent, ktorým oplývajú, na to deti potrebujú niečo celkom iné ako materiálne dary.

Prečo nie sú darčeky pre deti vlastne vôbec nutné

Mnohé z toho, čím sa deti a mladí ľudia obdarovávajú, považujú autori za „problematické zvádzanie“. Materiálne darčeky deti oberajú o energiu, ktorý by inak mohli využiť na rozvoj svojho potenciálu a tiež o schopnosť fungovať v živote tak, aby sa mohli spoľahnúť samy na seba. Prečo? Mnohé darčeky idú totiž ruka v ruke s akýmsi skrytým zámerom. Obdarovávame, ale len preto, aby sme za to dostali protislužbu. Napríklad, dieťaťu darujete hru, ktorá ma edukatívny charakter preto, aby sa naučilo hravou formou počítať.

Čo však deti v skutočnosti potrebujú?

Darček od rodičov č.1: Deti chcú, aby sme ich brali vážne

Mnoho dospelých obdarováva deti, aby si s nimi vytvorili pocit prepojenia. Na to však netreba žiadne darčeky. Deti by sa určite viac tešili tomu, že ich rodičia berú vážne. Chcú, aby sme ich vnímali také, aké sú. Akonáhle vycítia, že dospelý s nimi trávi čas rád a netlačí na nich, automaticky blízkosť toho dospelého človeka vyhľadávajú. Tá vytúžená blízkosť a prepojenie sa teda vyvíja celkom prirodzenou cestou. Spomeňte si na svoje detstvo. Na čo máte krajšie spomienky? Na darčeky, ktoré ste si našli pod stromčekom alebo na spoločné chvíle strávené pri pečení vianočných sušienok?

Darček od rodičov č. 2: Deti si musia veci prežiť sami, získať vlastnú skúsenosť

Darčeky sú často stimulom alebo odmenou za to, že deti poslúchajú alebo že sa správajú tak, ako „sa to má“. Takýmto spôsobom sa rodičia snažia chrániť svoje deti pred tým, aby zažili niečo zlé, negatívne. Čo však potrebujú naše dospievajúce deti, aby našli tie správne dvere do šťastného a naplneného života? Darujme im priestor a čas! Nechajte svoje deti pohrať sa, uvoľnene, bez príkazov a obmedzení. A vy tam len jednoducho buďte prítomní, otočení k nim, pozorujte ich a počúvajte.

Darček od rodičov č.3: Deti potrebujú bezpečný prístav

Čo viac deti potrebujú? Najdôležitejší darček, aký im len môžete dať, je istota a bezpečie. Ak sú vybavení takouto devízou, môžu sa vydať na cestu, aby si naplnili svoje túžby a dobili svet. Bezpečný prístav či útočisko neznamená, že musíte mať nádherne vyšperkovaný domov. Alebo že do svojich potomkov musíte investovať kopu času. Dieťa potrebuje len cítiť, že je milované. To mu dodáva pocit istoty a prebúdza v ňom radosť, že môže objavovať samo seba a formovať sa. Hovorte svojmu dieťaťu častejšie: „Ľúbim ťa, pretože si presne taká/ý, ako si.“ Presne to je prejavom bezpodmienečnej dôvery a základným kameňom úspešného života, v ktorom sa naše dieťa bude vedieť spoľahnúť samo na seba.

Darčeky pre deti: S mierou a presným cieľom

Samozrejme, obdarovávať dieťa materiálnymi darčekmi je absolútne legitímne. V mnohých rodinách sa osvedčilo „pravidlo 4 darčekov“. To znamená, že každé dieťa dostane na Vianoce štyri darčeky: Jeden na oblečenie, jeden na čítanie, jeden darček, po ktorom dieťa naozaj túži a jeden taký, ktorý skutočne potrebuje. Na prvé počutie to zrejme neznie ako niečo „wow“. Avšak štyri starostlivo vybrané veci, z ktorých má dieťa radosť, sú lepšie ako 10 hračiek, ktoré sa veľmi rýchlo stanú nezaujímavými. A okrem toho rodičia tak či tak mnohokrát žasnú nad tým, aká hromada darčekov sa ešte nazbiera pod stromčekom vďaka babkám, dedkom, strýkom a tetám. V tomto prípade je mimochodom prospešná rozumná predvianočná kooperácia a dohovor s ostatnými členmi rodiny ohľadom zmysluplnosti darčekov.