Active Beauty
Hair-repair: Bohaté oleje pre hodvábny lesk vlasov
Text: Magarita Kirchner

Nelámavé

Hair-repair: Bohaté oleje pre hodvábny lesk vlasov

Olej na vlasy? Ak máte sklon k mastiacim sa vlasom, po vlasových olejoch hneď nevyhnutne siahať nemusíte. Vysvetlíme vám, ktorý regeneračný vlasový olej je vhodný na ktorú štruktúru vlasov a ako môže správny olej regulovať aj mastné vlasy.

Pravidelná úprava vlasov fénom, žehličkou či kulmou, ako aj farbenie či pevné sťahovanie vlasov do chvosta – to všetko naše vlasy zaťažuje deň čo deň. Vyživujúce prípravky na vlasy však uzatvoria vlasovú kutikulu a hriva pripomínajúca slamu je hneď opäť poddajná a krásne hebká.

A našťastie, najlepšia starostlivosť je tá prirodzená: So správnym vlasovým olejom určeným na regeneráciu poškodených vlasov sa dá krásne zabojovať proti rozštiepeným končekom a polámaným vlasom. Prírodné vlasové oleje majú omladzujúci účinok a to platí pre všetky typy vlasov.

Suché namáhané vlasy sú opäť pružné, pokožka vlasov je zásobená živinami a prirodzená rovnováha je obnovená. A do rovnováhy sa dajú za pomoci správnych vlasových olejov prinavrátiť aj rýchlo mastiace sa vlasy.

Hair-repair: Čo dokážu vlasové oleje

Vlasové oleje sú súčasťou každodennej starostlivosti o vlasy v ajurvéde, indickom učení o kráse a zdraví, a to už po celé storočia. Olejovanie pokožky hlavy a tiež vlasov pred samotným umývaním vlasov odstraňuje z pokožky odumreté kožné bunky, stimuluje krvný obeh a rast vlasov a stará sa o ich hebkosť a krásny lesk.

Vlasový hydratačný booster: Vlasové oleje obnovujú a vyhladzujú štruktúru vlasov. Krehké miesta sú vyplnené a vlasy sú dokonale hydratované. Nepoddajné a suché vlasy sú tak znovu pružné, poddajné a ľahko sa rozčesávajú.

Hair-repair pre mastné vlasy s vlasovým olejom – dá sa to vôbec?

Rýchlo sa mastiace vlasy a tiež suchá pokožka hlavy či lupiny alebo svrbenie môžu byť so správnymi vlasovými olejmi v okamihu hudbou minulosti. Suché a poškodené vlasy často spôsobujú, že pokožka hlavy produkuje nadbytok kožného mazu. Korienky vlasov potom pôsobia, že sú mastné, zatiaľ čo vlasy v dĺžkach zostávajú suché a krehké. Pokožka hlavy svrbí alebo sa na nej tvoria lupiny.

Vlasové oleje pokožku správne vyživia a vlasy hydratujú. Takto sa môže obnoviť rovnováha v tvorbe vlastného kožného mazu.

Ktorý vlasový olej je vhodný na ktorý typ vlasov?

V zásade možno rozlišovať medzi tzv. vysušujúcimi a nevysušujúcimi olejmi. Tie nevysušujúce majú hustejšiu konzistenciu a nie sú tak ľahko vymývateľné ako tie ľahšie vysušujúce oleje. Základné pravidlo je ale isté: Ak máte jemné, hladké alebo rýchlo sa mastiace vlasy, mali by ste používať skôr vysušujúci ošetrujúci olej. Patrí sem napríklad arganový alebo jojobový olej. Medzi nevysušujúce oleje patrí olej zo pšeničných klíčkov, kokosový alebo ricínový olej. Tieto oleje sú mimoriadne vhodné na husté, prirodzene kučeravé vlasy.

Hair-repair: 6 najlepších vlasových olejov

Arganový olej: hydratuje a vlasy sú vďaka nemu krásne lesklé. Omega-3- a Omega-6-mastné kyseliny sa zasa postarajú o to, že okolo vlasu sa vytvorí ochranný film. Olej zabraňuje štiepeniu končekov a lámavosti vlasov a rovnako aj stimuluje ich rast.

Jojobový olej: Vyhladzuje končeky a dodáva im pružnosť. Tento rýchlo sa vstrebávajúci olej je vhodný najmä na rovné a jemné vlasy, olej rýchlo uzatvára zdrsnenú vlasovú kutikulu. Stačí roztrieť do končekov vlasov 1-2 kvapky a suché vlasy sa znovu rozžiaria do lesku.

Mandľový olej: Vyživuje vlasy a stimuluje ich rast. Hydratuje vlasy a obnovuje pružnosť dĺžok, čím bráni ďalšiemu poškodzovaniu vlasov. Biotín, ktorý olej obsahuje, stimuluje rast vlasov a rovnako im prinavracia lesk.

Olej zo pšeničných klíčkov: Posilňuje korienky vlasov a pomáha pri probléme s lupinami. Je bohatý na proteíny, minerály a vitamíny. Chráni vlas pred škodlivými vplyvmi prostredia a UV žiarením a výdatne ich hydratuje. Vďaka tomu je olej zo pšeničných klíčkov ideálnym prípravkom po opaľovaní. Pri aplikácii priamo na pokožku hlavy pomáha pri boji s lupinami.

Kokosový olej: Vytvára okolo vlasu ochranný film, ktorý obsahuje ľahký UV filter. Je vhodný najmä na husté a vlnité vlasy. V podobe pleťovej masky na noc vitamín E a kyselina laurová regulujú rýchlo sa mastiace korienky a pomáhajú v boji proti vypadávaniu vlasov.

Ricínový olej: Vďaka svojim cenným zložkám je ricínový olej vhodný na všetky typy vlasov. Ak chcete zatočiť s lupinami, vmasírujte do pokožky hlavy 1-2 kvapky oleja a nechajte ho pôsobiť cez noc. Pri aplikácii do končekov vlasov olej účinne bojuje s rozštiepenými končekmi.

Hair-repair: Najlepšie tipy, ako používať vlasové oleje

Použitie hair-repair pred umytím vlasov:

Pre veľmi poškodené vlasy a tiež na dosiahnutie intenzívnejšieho účinku sa odporúča na suché vlasy ešte pred umytím aplikovať regeneračnú olejovú kúru. Olejová kúra pred umytím prospieva najmä jemným a rýchlo sa mastiacim vlasom.

Olej stačí aplikovať na vlasy, od pokožky hlavy až po končeky a nechať pár minút pôsobiť. Vlasovú pokožku pri tom možno intenzívne masírovať. Vlasy sa potom odporúča opláchnuť vlažnou vodou a šampónom a nakoniec na ne aplikovať kondicionér a zmyť ho studenou vodou.

O intenzívnejšiu kúru sa postará olej vtedy, ak ho necháme pôsobiť aj cez noc. Naolejované vlasy (a tiež vankúš, na ktorom sa chystáme spať) stačí zabaliť do uteráka. Ráno potom vlasy už treba len umyť a ošetriť ich kondicionérom, ktorý zmyjeme studenou vodou.

Použitie hair-repair po umytí:

V prípade kučeravých alebo skrepovatených vlasov možno vlasový olej nanášať do vlhkých vlasov aj po umytí. Olej tak vlasy optimálne hydratuje a tiež ošetrí.

Malé množstvo oleja si nakvapkajte na dlane, dôkladne ho v dlaniach rozotrite a vmasírujte ešte do vlhkých končekov. Pozor však: Netrite ho o vlasy príliš silno, zdrsnili by ste tým štruktúru vlasov. Vlasy pri korienkoch vynechajte.

Upozornenie: Naolejované vlasy sa nekamarátia so žiadnou termo úpravou! Dôležité je, aby ste vlasy po nanesení oleja nefénovali ani nežehlili. Nadmerné teplo na naolejovaných vlasoch by mohlo mať za následok poškodenie ich štruktúry.

Použitie hair-repair len tak cez deň:

Ak sa vám zažiada extra porcie lesku a výživy pre vlasy, doprajte im trošku oleja aj sem-tam cez deň, olej vždy vpracujte do suchých vlasov. Olej sa takýmto spôsobom postará o upravené končeky a zapečatí zdrsnenú kutikulu jednotlivých vlasov.