Active Beauty
Triky proti lámaniu a štiepeniu končekov vlasov
Text: , Margit Hiebl

Ó vlasy!

Triky proti lámaniu a štiepeniu končekov vlasov

Naše vlasy sú citlivejšie, než si myslíte: voda, horúci vzduch a nesprávny styling ich môžu riadne poškodiť. Čo môže pomôcť proti lámaniu vlasov a štiepeniu končekov? Poradíme vám správnu starostlivosť a niekoľko šikovných trikov.
Rozštiepené končeky alebo lámanie vlasov? V tom je naozaj rozdiel. Rozštiepené končeky sa zvyčajne vyskytujú na koncoch vlasov. Lámanie vlasov je štrukturálne poškodenie, ktoré sa môže vyskytnúť po celej dĺžke. Obom sa dá zvyčajne predísť, pretože ak sú vlasy už poškodené, jediné, čo pomôže, sú nožnice.


Čo spôsobuje lámanie vlasov?

Dôvodov je viacero. Odfarbovanie, trvalá ondulácia, ale aj chyby v stylingu môžu poškodiť štruktúru vlasov do takej miery, že sa vlasy polámu. Časté žehlenie a fénovanie na najhorúcejšom nastavení môže narušiť väzby vo vlasoch, čím sa stanú krehkejšími a zraniteľnejšími.


Ako vznikajú rozštiepené končeky?

Koniec vlasov je najstaršou časťou, a preto je obzvlášť namáhaný. Najmä, ak sú vlasy dlhé po plecia a neustále sa trú o oblečenie. Ako preventívne opatrenie môžete po umytí vlasov ošetriť ich končeky hydratačnými olejmi, a tak uzavrieť štruktúru vlasov. Ak sa už končeky štiepia, pomôže len návšteva kaderníka.


Tipy: ako sa starať o poškodené vlasy

Poškodené vlasy je potrebné ošetrovať šetrne, najmä po umytí. Voda ho napučiava, čím sa nadmerne napína a ľahšie sa láme. Preto je lepšie ich namiesto trenia osušiť. Pri následnom rozčesávaní vlasov vám pomôže bezoplachový kondicionér (alebo ich rozčešte ešte pred umývaním). Potom ich jemne vysušte - ale nie nevyhnutne na vzduchu. Vlasy tak zostávajú dlhšie vlhké a zraniteľné. Je lepšie fénovať pri nízkej teplote a plnom výkone. Prípadne môžete použiť sušiče vlasov s iónovou technológiou. Tie získavajú z vlasov menej vlhkosti, pretože ióny rozkladajú molekuly vody. Teplota by však mala byť čo najnižšia.


Stylingové tipy pre poškodené vlasy

Pri stylingu na rozdiel od sušenia platí pravidlo: viac tepla a menej energie. Nezabudnite používať prípravok na úpravu vlasov a nepreháňajte žehličkou na vlasy tú istú oblasť príliš často. Gumičky alebo sponky môžu tiež poškodiť vlasy, ak sú umiestnené vždy na tom istom mieste. Preto častejšie meňte svoj vzhľad a vyberajte si doplnky, ktoré sú šetrné k vlasom, napríklad scrunchie gumičky z bavlny či saténu.


Ako predísť lámavosti vlasov

Starostlivosť s kondicionérom je základom všetkého, najmä ak sú vlasy farbené alebo po trvalej ondulácii. Odporúčame hľadať vo výrobkoch príponu "repair": Potom obsahujú správny recept na namáhané vlasy, napríklad hydratačné oleje z makadamových, mandľových a hroznových jadierok alebo med. Silu vlasov možno získať aj zvnútra prostredníctvom vyváženej, čerstvej stravy alebo, ak to nefunguje, pomocou biotínu, zinku, vitamínu C, omega-3 mastných kyselín a železa vo forme tabliet.


Títo starostliví profíci posilnia vaše vlasy:

S rastlinnými keratínmi, vitamínmi a ricínovým olejom

Obnovujúci šampón Dream Long od L'ORÉAL PARIS ELSEVE

Kúpiť online na mojadm.sk

Regeneruje poškodené končeky vlasov


Kondicionér na poškodené a dlhé vlasy GLOSSY&LONG od Balea PROFESSIONAL


Kúpiť online na mojadm.sk

Voňavá kúra pri každom umývaní

Obnovujúca kúra na vlasy s bio avokádovým olejom od Balea natural beauty

Kúpiť online na mojadm.sk