Active Beauty
Zničené vlasy: 8 starostlivých tipov po letnej sezóne

Po lete

Zničené vlasy: 8 starostlivých tipov po letnej sezóne

Nedbalé plážové vlny, ktoré sa jednoducho spájajú s dovolenkou, vyzerajú na pláži proste skvele: Slaná voda zariadi, že jemné kučery sa formujú samy od seba. Slnko, soľ a chlórová voda sa nám spájajú s dovolenkou a lahodia nám, avšak našim vlasom veľmi nie. S týmito tipmi na starostlivosť o vlasy môžete po dovolenke dať dokopy svoje poškodené vlasy.

Ako sa postarať o poškodené vlasy po dovolenke

Týchto osem tipov, ako sa postarať o poškodené vlasy, nám pomôže vyliečiť vlasy a vrátiť im opäť lesk. Ak vlasy po dovolenke vypovedia poslušnosť, prichádzajú na pomoc domáce vychytávky.

1. Ako zabrániť poškodeniu vlasov

Aj keď už máte tento rok dovolenku za sebou a vlasy už čo to prežili, nikdy nie je zbytočné, aby ste ich chránili pred slnečnými lúčmi. Slnko netreba podceňovať ani na Slovensku, preto namiesto bežnej vlasovej kozmetiky siahnite po „after-sun“ šampóne, kondicionéri a tiež kúre na vlasy. Starostlivosti o vlasy nemusíte venovať ani viac času, „after-sun“ prípravky jednoducho zaraďte do svojej vlasovej rutiny.

Ak ste si pred letom dali čerstvo zafarbiť vlasy alebo ste si ich dokonca dali odfarbiť, odporúčame vám, aby ste si pri kúpaní vlasy buď vypínali dohora alebo nosili kúpaciu čiapku. Pred slnkom je najlepšie chrániť si vlasy slameným klobúkom alebo módnym šiltom.

2. Ako zreparovať poškodené vlasy

Neskoro na starostlivosť o vlasy nie je ani vtedy, keď ste sa už z dovolenky vrátili. V dôsledku zmien vplyvov životného prostredia sú vlasy suché, lámu sa a strácajú na sile a objeme. Na regeneráciu poškodených vlasov je vhodný hĺbkovo ošetrujúci šampón. Ten zvnútra regeneruje poškodené vlasové vlákna a vyživuje vlasy olejmi, ktoré im dodávajú krásny lesk.

3. Ako zreparovať vlasy poškodené farbením a odfarbovaním

Najmä v lete jednoducho milujeme tú krásnu blond, ktorú ako keby pobozkali slnečné lúče. No práve odfarbovanie vedie k poškodeniu vlasov a namáhaná koruna krásy trpí najmä počas dovolenky, kedy si užívame plnými dúškami vodu: Kombinácia vody a slnka totiž vlasom absolútne neprospieva.

Chladný podtón blond v blond vlasoch vyzerá úžasne, no keďže pri odfarbovaní sa z vlasov odstraňujú červené pigmenty, vlasy majú potom tendenciu chytiť zelený odtieň, ktorý spôsobuje kombinácia chlóru s meďou. Na proteínových vláknach vlasu zanechajú film sfarbujúci vlasy dozelena. Avšak zelenkastý nádych hrozí aj prirodzeným blondínkam a tiež blondínkam zafarbeným na studenú hnedú. Najspoľahlivejším spôsobom, ako sa vyhnúť nevzhľadnému zelenému odtieňu, je návšteva kaderníckeho salóna. Ak si však potrebujete pomôcť hneď a zaraz, skúste trik s citrónovou šťavou:

Jednoducho pridajte do pohára s vodou 2 polievkové lyžice citrónovej šťavy a potom ju naneste na poškodené vlasy. Citrónovú vodu nechajte na vlasoch pôsobiť po dobu desiatich minút a následne ich dôkladne opláchnite vlažnou vodou. Účinky by sa mali dostaviť okamžite. Tento trik vám však neodporúčame skúšať príliš často, pretože kyselina citrónová vlasy ešte viac vysušuje.

Z dovolenky si však nemusíte priniesť len suvenír v podobe zelenkastých vlasov. U blondínok nie je ničím výnimočným ani nádych žltkastý. Žltá často nastupuje na scénu najmä u nepravých blondínok, pretože slaná voda a teplo odstránia z vlasov tú povestnú blond chladnú matnosť a vlasy potom pôsobia žltkasto.

Výhoda: Pri správnej starostlivosti sa z vlasov lepšie odstraňuje žltý odtieň, zelenkastý je komplikovanejší. A záchranca sa v tomto prípade volá fialový šampón. Obsahuje fialové pigmenty, ktoré neutralizujú žltý nádych vo vlasoch. Vaše vlasy budú v okamihu opäť krásne popolavé.

4. Ako ošetrovať poškodené vlasy maskami a fluidami na vlasy

Ak chcete svojim vlasom dopriať po dovolenke poriadnu dávku starostlivosti, máte možnosť siahnuť po rôznych prípravkoch určených na poškodené vlasy, napríklad po vyživujúcich maskách či intenzívnych kúrach na vlasy. Oleje na vlasy sa zasa postarajú o to, že polámané vlasy sa budú ľahšie rozčesávať a že sa im prinavráti krásny lesk. Lesk do vlasov zabezpečia aj vlasové fluidá a vďaka balzamom sa vám budú vlasy lepšie rozčesávať.


5. Vlasy si umývajte menej často

Aj keď sú prípravky, ktoré sú určené na poškodené vlasy, mimoriadne šetrné, so starostlivosťou a dávkovaním produktov by sme to rozhodne nemali preháňať. V tomto prípade rozhodne menej znamená viac. Platí to predovšetkým pre umývanie vlasov. Každodenné umývanie vlasov zabraňuje, aby sa pokožka hlavy prirodzene regenerovala, čo namáhané vlasy ešte dodatočne zaťažuje. Preto je lepšie dopriať pokožke hlavy a vlasom prirodzené prestávky a periodicitu umývania vlasov znížiť na nevyhnutné minimum. No s vlasovými „bad-hair-days“ sa samozrejme zmieriť nemusíte: Ak si napríklad budete vypínať vlasy do drdola, fakt, že sú mastné, tým dokonale zamaskujete. Ďalšia možnosť je suchý šampón: Vpracujte ho do vlasov, nechajte ho tam pár minút pôsobiť a potom ho z vlasov dôkladne vyčešte. Ak si môžete dovoliť venovať starostlivosti o vlasy o niečo viac času, dodajte vlasom ten správny šmrnc, napríklad pomocou žehličky alebo kulmy – vyčaríte nimi vo vlasoch nedbalé vlny a vlasom tak dodáte sviežosť a objem.

6. Ako správne vyživiť poškodené vlasy pomocou stravy

Keď sme na dovolenke, užívame si ju plnými dúškami a na vyváženú stravu teda veľmi nemyslíme. Kľudne sa môže stať, že si pizzu doprajeme aj niekoľkokrát do týždňa. Po dovolenke by sme už však na to, aké živiny naše telo naozaj potrebuje, myslieť mali. Keď sa stravujeme zdravo, teší to samozrejme aj naše vlasy. A ktoré potraviny zaručia vlasom prinavrátenie krásneho lesku?

  • Celozrnná ryža obsahuje cenné sacharidy a horčík.
  • Pšeno obsahuje kyselinu kremičitú. A tá, keďže obsahuje stopový prvok kremík, by mala posilniť pokožku, vlasy, nechty a ešte aj zubnú sklovinu.
  • Tofu obsahuje bielkoviny, ktoré posilňujú vlasy.
  • Ovsené vločky vďaka obsahu biotínu a zinku našim vlasom dodávajú lesk. A práve biotín a zinok stimulujú v tele tvorbu keratínu a kolagénu.
  • Losos obsahuje veľa biotínu, ktorý okrem iného podporuje tvorbu nových vlasových korienkov.
  • Kokosový olej sa môže používať ako kondicionér. Tento prírodný produkt je z hľadiska starostlivosti o vlasy skutočne akýmsi všestranným pomocníkom: Vytvára okolo vlasov film, vďaka ktorému sú vlasy pružné a lesklé.

7. Zastrihávanie končekov pri zničených vlasoch

Bez ohľadu na to, či vlasy polámané sú alebo nie, návštevu kaderníckeho salóna by ste po návrate z dovolenky rozhodne odkladať nemali. V závislosti od stavu vlasov zväčša ani nie je potrebné z vlasov veľa strihať. Často postačí odstrániť polámané končeky, zabezpečíte tým, že vlasy sa nebudú štiepiť ďalej do dĺžok a že budú zdravo rásť ďalej.

8. Poškodené vlasy chráňte po celý rok

Väčšina z nás si bežne uvedomuje, akú starostlivosť treba venovať pokožke, avšak vlasy idú často bokom. Napríklad taká ochrana vlasov pred slnečnými lúčmi. Takéto prípravky nestačí používať len počas dovolenky, kedy sa chceme chrániť pred UV-lúčmi, chrániť vlasy je nutné po celý rok a to po každom umytí vlasov. Prípravky tohto rázu je nutné aplikovať na vlasy pred každým fénovaním. Len tak zabezpečíte, že ostatné opatrenia, ktoré vlasom poskytnete na ich ochranu, budú účinné a vy tak budete môcť dlhodobo vyhlásiť vojnu poškodeným vlasom.