Active Beauty
Minerálne látky a vitamíny: Ktoré a ako pomáhajú vlasom?

Vlasy snov

Minerálne látky a vitamíny: Ktoré a ako pomáhajú vlasom?

Stačí prehltnúť pár výživových doplnkov a hneď sa môžeme tešiť z krásnych a zdravých vlasov? Žiaľ, také jednoduché to teda nie je. O mineráloch a vitamínoch vhodných pre vlasy sme sa rozprávali s Barbarou Holstein, odborníčkou na výživu z Inštitútu SIPCAN.

Výživové doplnky na problémy s vlasmi – majú takéto doplnky význam?

„Príčinou problémov s vlasmi môže byť nedostatok živín alebo vitamínov,“ vysvetľuje Barbara Holstein, odborníčka na výživu z Inštitútu SIPCAN. „V zásade platí, že k zdraviu vlasov prispieva vyvážená strava a príjem dostatočného množstva tekutín. Dopĺňanie živín prostredníctvom rôznych doplnkov má zmysel len v prípade ich potvrdeného nedostatku.“

Ktoré vitamíny a živiny sú dôležité pre rast a zdravie vlasov?

„Existuje množstvo vitamínov a živín, ktoré sú dôležité pre rast vlasov. Vo všeobecnosti platí, že vyvážená strava s vysokým podielom ovocia, zeleniny, strukovín, celozrnných obilnín a najmä rastlinných olejov a bielkovín udrží vlasy zdravé,“ hovorí Holstein. „Spracované potraviny s vysokým obsahom cukru, tukov a soli by sa mali konzumovať len naozaj striedmo. Človek by mal bezpodmienečne dbať na dostatočný príjem tekutín, ideálne vo forme vody a nesladených bylinkových alebo ovocných čajov. To prispieva k lepšej cirkulácii krvi a tým aj k lepšej výžive vlasových korienkov.“

Pri vlasoch dbajte o dostatok týchto látok:

  • Vitamín B12 je dôležitý pre tvorbu krviniek, podporuje zásobovanie buniek kyslíkom a hrá tiež dôležitú úlohu pri delení a diferenciácii buniek.
  • ​Vitamín B6 sa podieľa na tvorbe vlasového keratínu a zabezpečuje tiež zásobovanie buniek energiou.
  • Biotín je dôležitou zložkou pre tvorbu nových vlasových korienkov.
  • Zinok prispieva k udržaniu zdravia vlasov, pretože je súčasťou mnohých enzýmov.
  • Selén je súčasťou enzýmov, ktoré majú antioxidačné účinky a preto tiež prospieva k udržaniu zdravých vlasov a nechtov.

Tieto minerálne látky a vitamíny pomáhajú zvrátiť vypadávanie vlasov

Dôvodom vypadávania vlasov môže byť nedostatok selénu. Tento stopový prvok sa nachádza napríklad v brokolici, cibuli a šošovici. Najmä ženy by mali dbať na dostatočné zásobovanie organizmu vitamínom D – ktorý obsahuje napríklad losos, makrela, vaječný žĺtok a tiež niektoré huby. Štúdia z roku 2020, uskutočnená vo Švajčiarsku ukázala, že na problém vypadávania vlasov môže byť riešením extrakt z výhonkov hrachu vo forme výživového doplnku. Je totiž bohatý na biotín, L-arginín, ako aj sekundárne rastlinné látky, napríklad izoflavóny.

Ktoré vitamíny a minerály pomáhajú na riedke vlasy?

Štruktúru vlasov môže výrazne ovplyvniť nedostatok železa, ktorým trpia najmä ženy počas menštruácie a tehotenstva. Tu by dámy mali okrem príjmu výživových doplnkov dbať hlavne na stravu bohatú na železo. To sa hojne vyskytuje napríklad v strukovinách, listovej zelenine, orechoch, hovädzom mäse a rybách. Tvorbu vlasového keratínu zasa podporujú vitamín B6, zinok, selén a horčík.

Zdravá pokožka hlavy a rast vlasov: Potrebujete tieto vitamíny

Nedostatok železa môže viesť k nedostatočnému prekrveniu pokožky hlavy a môže tak ovplyvniť aj rast vlasov. Popri už spomínaných účinných látkach je dôležitý aj biotín, koenzým, ktorý podporuje normálne fungovanie metabolizmu a podieľa sa tvorbe vlasových korienkov. Nachádza sa v ovsených vločkách, orechoch a mliečnych výrobkoch. Pre zásobovanie vlasových korienkov energiou a kyslíkom sú prospešné aj: vitamín B12, niacín a kyselina listová.