Active Beauty
Vyjasnené: Sedem mýtov o zubnej starostlivosti

Čistučký úsmev

Vyjasnené: Sedem mýtov o zubnej starostlivosti

Treba si čistiť zuby trikrát za deň alebo stačí len ráno a večer? Je treba ich poriadne drhnúť alebo stačí len jemne? Používať zubnú pastu s fluoridom alebo radšej bez? Je lepšia kefka s mäkkými alebo tvrdými štetinkami? Zaručených právd, ako na zubnú hygienu, je nespočetne veľa. Zubný lekár, Stefan Fickl, vyvracia najčastejšie mýty a radí, čo môžeme urobiť pre zdravie svojich zubov.

Ako sa starať o zuby: Radí odborník

Náš trvalý chrup by nám mal vydržať celý život. Ako mu však dožičiť dokonalú starostlivosť? Stefan Fickl, nemecký zubný lekár a univerzitný profesor vo svojej knihe „Posvieťme si na zúbok“ (Kiepenheuer & Witsch) sumarizuje najnovšie poznatky z oblasti zubného lekárstva. Prečítajte si jeho cenné rady, čo je pri čistení zubov dôležité.

Mýtus 1: Elektrické zubné kefky sú lepšie ako tie manuálne.

Tento mýtus sa zakladá na pravde len čiastočne. Oveľa dôležitejšie, ako typ zubnej kefky, je spôsob, ako s ňou zaobchádzame. Ak si teda už roky čistíte zuby ručnou kefkou, nemáte žiadne problémy so zubami a nechcete si kupovať ďalšie elektrické zariadenie, pokojne môžete zostať pri svojom zvyku.

Patríte do skupiny akýchsi nedbalejších čističov zubov? Potom by ste výhody elektrických kefiek mohli patrične oceniť: „Väčšina elektrických zubných kefiek má v sebe integrovaný časovač,“ vysvetľuje odborník. Štúdie ukázali, že mnoho ľudí si čistí zuby menej ako dve minúty. Avšak minimálne tak dlho by ste si mali čistiť zuby, aby ste sa zbavili zubného povlaku. Vďaka jemným vibráciám elektrických kefiek sa zubná pasta lepšie distribuuje do ťažšie prístupných medzizubných priestorov.

Mýtus 2: Zubná pasta s obsahom fluoridu je zdraviu škodlivá.

Mýtus o škodlivosti fluoridu pre zdravie je naozaj veľmi rozšírený. Tieto obavy sú však neopodstatnené. Na svojej stránke to uvádza aj Európsky úrad pre bezpečnosť potravín: Fluorid je kritický len vo veľkých množstvách. Práve v produktoch starostlivosti o chrup je fluorid nevyhnutný, pretože je veľmi účinný ako prevencia proti vzniku zubných kazov. Dospelý človek by musel zjesť niekoľko túb pasty, aby sa u neho prejavili príznaky otravy. Takže fluoridu sa báť netreba, nabáda Stefan Fickl: „Fluorid je jednou z najlepšie preskúmaných látok na svete. V niektorých krajinách sa fluorid dokonca pridáva do pitnej vody, aby sa tak zvýšila účinnosť tejto látky v boji proti vzniku zubných kazov.“

Po vyčistení zubov si ústa nevyplachujte vodou, stačí zvyšnú pastu vypľuť! Vďaka tomu môže fluorid v zubnej paste účinne pôsobiť. Máte sklon k tvorbe zubných kazov? V tom prípade zubár odporúča používať raz týždenne pastu s vyšším obsahom fluoridu. Čo však robiť, ak máte stále obavy z fluoridu? „Pred samotným čistením zubov zubnou pastou bez fluoridu by pre vás bola alternatívou zubná pasta s obsahom hydroxyapatitu. Iné výrobky sa neodporúča používať, pretože v opačnom prípade sa riziko vzniku zubného kazu dramaticky zvyšuje,“ hovorí odborník na starostlivosť o zuby.

Mýtus 3: Mäkké štetinky nevyčistia zuby dôkladne.

Áno, tvrdé a stredne tvrdé štetiny síce odstraňujú zubný povlak rýchlejšie, ale pri čistení zubov je aj oveľa pravdepodobnejšie, že štetiny porania ďasná. „Preto by ste si mali vybrať zubnú kefku s mäkkými štetinami (v reklamnom priestore sa často takáto kefka označuje ako „soft alebo ultra soft") alebo v prípade elektrickej zubnej kefky – kefku s mäkkou hlavicou,“ píše vo svojej knihe Stefan Fickl.

Pri používaní kefiek s mäkkými štetinami je nutné dbať na pár vecí: Dôležité je používať zubnú pastu „na citlivé zuby“ – zamedzíte tak zbrusovaniu dôležitej zubnej skloviny. Okrem toho treba zuby, aby ste sa zbavili zubného povlaku, čistiť o niečo dlhšie. Kefku s mäkkými štetinami treba meniť častejšie ako kefku so štetinami tvrdšími – a to vždy najneskôr po troch mesiacoch.

Užitočné tipy od experta: Čo je v rámci starostlivosti o zuby dôležité

Mýtus 4: Správna technika čistenia zubov je v rámci starostlivosti o zuby kľúčová.

Áno, dokonalá technika čistenia zubov naozaj existuje. Stefan Fickl vo svojej knihe podrobne opisuje: „Zubnú kefku umiestnite pod 45 stupňovým uhlom do priestoru medzi zub a ďasno. Niekoľko sekúnd ňou vibrujte na mieste a potom jemne krúživým pohybom smerom k žuvacej ploche vyčistite zub. A takto prosím postupujte na každom jednom zube, po ich povrchoch, z vnútornej a aj vonkajšej strany.“ Zároveň však dodáva: „Pre väčšinu ľudí je to praktické len sotva. Pokiaľ teda nechcete povýšiť čistenie zubov na vedu.

A jeho tip: „Je jednoducho len dôležité, aby ste pri čistení nevynechali žiadne zubné plochy.“ Podľa odborníka však existuje jedna oblasť, ktorej je potrebné venovať špeciálnu pozornosť: prechod z ďasna na zub. Baktérie sa rady usádzajú práve v týchto partiách. Najšetrnejším spôsobom, ako čistiť citlivé ďasná, je prechádzať jemne kefkou od ďasna smerom k zubu.

Mýtus 5: Používať zubnú niť a ústnu vodu je nevyhnutné.

Stefan Fickl tvrdí, že odporúčania na pravidelné používanie zubnej nite nie je možné vedecky podložiť: „Ak je obsah fluoridu v zubnej paste správny, účinok zubnej nite je potom pomerne zanedbateľný.“ Platí to však len pre ľudí so zdravými zubami a ďasnami. Avšak ľudia, ktorí sú náchylní na paradentózu a zápaly ďasien, by si mali medzizubné priestory dôkladne čistiť – avšak medzizubnými kefkami! Najlepšie je poradiť sa s vlastným zubným lekárom.

Expert na zdravie zubov považuje za preceňované aj ústne výplachy: „U ľudí, ktorí si čistia zuby správne dvakrát denne zubnou pastou s fluoridom, je dodatočný efekt ústnej vody pravdepodobne dosť nepatrný.“ Kedy však môžu byť ústne výplachy v rámci starostlivosti o ústnu dutinu prospešné? V prípade, ak človek nosí fixný strojček na zuby alebo ak má odhalené zubné krčky.

Mýtus 6: Prípravky na bielenie zubom škodia.

Sfarbenie zubov spôsobené konzumáciou kávy alebo čaju nepredstavuje žiadne zdravotné riziko. Napriek tomu si mnoho ľudí želá mať belšie zuby – a kladú si otázku: „Škodia zubom prípravky na ich bielenie?“ „Na túto otázku možno odpovedať pomerne jednoducho a rýchlo: Nie výrazne,“ ubezpečuje Stefan Fickl. Lekár však zároveň upozorňuje: „Zuby sa po použití pást na bielenie síce stávajú belšie, avšak môže dôjsť k strate zubného materiálu – nejde o žiadne dramatické množstvá, ale tak či onak, kvôli kráse je to obeť dosť diskutabilná.“

Jeho odporúčanie znie: Lepšie ako siahať po domácich zubných pastách na bielenie je poradiť sa s dentistom. Tieto pasty totiž môžu poškodzovať zubnú sklovinu. Bieliace pásiky z bežných drogérií sú podľa názoru odborníka pomerne neškodné, pretože koncentrácia bieliaceho prostriedku je v nich veľmi nízka. Pri použití bieliacich pásikov na silne sfarbené zuby nemožno očakávať veľké zmeny.

Mýtus 7: Ak si človek po jedle vždy vyčistí zuby, môže si dovoliť zjesť čokoľvek.

Tento mýtus sa žiaľ tiež nezakladá na pravde. Strava má na zdravie zubov vo všeobecnosti obrovský vplyv. „Tá istá strava, ktorá je dobrá pre vaše srdce či pre vašu pečeň, je dobrá aj pre zdravie vašich zubov,“ zhrnul zubný lekár. Dokazuje to aj prieskum Univerzity vo Freiburgu: Stredomorská strava môže významne zlepšiť úroveň zápalu v ústach, napríklad krvácanie ďasien – samozrejme pri nezmenenej rutinnej zubnej starostlivosti.

Základné stravovacie princípy šetrné k zubom: Vyhýbajte sa sladkým nápojom a rozhodne ich nepite počas celého dňa. Sladkosti by sa mali obmedziť na jeden až dvakrát denne. Výrazne spracované potraviny sú zväčša príliš mäkké a preto tiež zubom škodia. Stefan Fickl vysvetľuje, prečo je to tak: „Žuvaním sa zo zubov stiera väčšina baktérií. A preto čím viac musia zuby pri jedení pracovať, tým lepšie pre nich.“ Ďalšie plus: Ak prežúvate dlhšie, stimulujete tým tvorbu slín – a práve tie odplavujú z ústnej dutiny ďalšie baktérie.

Je tiež dôležité, aby sa zubná sklovina medzi jednotlivými jedlami stihla zregenerovať. Ale čo ak sa jednoducho nevieme zdržať snackov pomedzi hlavné jedlá? V rámci prevencie proti vzniku zubného kazu sa po jedle odporúča žuvať žuvačky bez cukru. „Neustále žuvanie aktivuje a posilňuje žuvacie svaly a počas neustáleho žuvania dochádza aj k nadmernej produkcii slín,“ vysvetľuje výhody Stefan Fickl.