Rastliny veru nie sú také bezbranné, ako by sa na prvý pohľad zdalo: dokážu sa dokonca ubrániť aj pred hmyzom, ktorý ich chce skonzumovať. Používajú na to jednoduchú zbraň: vône – vo forme silíc. Vône však nepoužívajú len na ochranu, ale tiež na prilákanie hmyzu, ktorý rastliny opeľuje a rozširuje jej semená.

Silice sú známe svojimi príjemnými vôňami a cielene sa používajú ako liečebný prostriedok v arómoterapii. Avšak nepoužívajú sa len v arómoterapii: liečivé účinky silíc využíva aj tradičné bylinné liečiteľstvo a kozmetický priemysel, napríklad pri výrobe prípravkov starostlivosti o telo a pleť, špeciálne prípravkov proti starnutiu. Nielenže dodajú pleti dôležité výživné látky, pohladia aj dušu.

Takto silice účinkujú

Silice sa vyznačujú širokou škálou účinkov: čo olej, to iný účinok. Avšak niektoré účinky sa zaslúžene pripisujú mnohým olejom. Väčšina z nich totiž pôsobí na organizmus antibakteriálne, protizápalovo alebo aj antivírusovo či protiplesňovo.

Jednoduchšie je opísať, kde pôsobia: nakoľko sú silice mastnejšie, naša pokožka, rovnako ako sliznica, ich dokáže dobre vstrebať. Silice sa vyznačujú predovšetkým svojou znamenitou vôňou. Keď ich vdychujeme, vyplývajú blahodarne na náš centrálny nervový systém, najmä na mozog. Arómoterapia preto na dosiahnutie týchto účinkov používa práve vône. Silice tak dokážu upokojiť, vytvoriť lokálne vzruchy, stimulovať prekrvenie organizmu alebo tiež krvný obeh a takisto dokážu zmierniť kŕče.