Active Beauty
Takto si vyberiete správny prací prostriedok

Kontrola pracieho prostriedku

Takto si vyberiete správny prací prostriedok

Nemáte prehľad? Prečítajte si, ktoré tri pracie prostriedky nevyhnutne potrebujete a k tomu vám dáme aj praktické rady.
V regáloch drogérií nájdete veľa pracích prostriedkov. Sú dostupné ako kapsuly s jednoduchým dávkovaním, prášky alebo gély. Okrem známych značkových produktov z reklamy existujú aj senzitívne pracie prostriedky pre citlivú pokožku a ekologické pracie prostriedky, ktoré sú práve pre ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov. V tak obrovskej ponuke sa dá len ťažko vyznať.


Z čoho sú pracie prostriedky vyrobené?

Ich hlavnou zložkou sú tenzidy. Znižujú povrchové napätie vody. To umožňuje odstrániť nečistoty a mastnotu z textílií. Vo väčšine pracích prostriedkov sú bielidlá, enzýmy, vône, zmäkčovadlá vody alebo (v tekutých pracích prostriedkoch) konzervačné látky.


Ako prať bielizeň ekologicky?

Pečate pre spotrebiteľov, ako napríklad environmentálna značka EÚ Ecolabel a „Blaue Engel“ odlišujú pracie prostriedky šetrné k životnému prostrediu. Každý, kto chce prať bielizeň čo najekologickejšie by mal preto venovať pozornosť týmto dvom značkám.
Ekologické pracie prostriedky od výrobcu Planet Pure chránia životné prostredie a znižujú spotrebu odpadu - sú dostupné v 10 dm pobočkách s plniacimi stanicami.
Dôležité je tiež dávkovať prací prostriedok podľa tvrdosti vody, množstva bielizne, stupňa zašpinenia a prať na čo najnižšej teplote.

Pranie svetlej bielizne: Používajte vysokoúčinný prací prostriedok

Pranie bielizne pomocou vysokoúčinného pracieho prostriedku

Vysokoúčinný prací prostriedok je vhodný na biele, svetlé a silne znečistené textílie a používa sa pri teplotách prania 20 až 95 °C.


Zloženie a účinky vysokoúčinných pracích prostriedkov

Obsiahnuté bielidlá a optické zosvetľovače zaistia, aby bielizeň nezožltla a nezošedla. Časom však farby aj tak vyblednú. Farebnú bielizeň by ste preto nemali prať príliš často s vysokoúčinným pracím prostriedkom.
Prášok, alebo gél? Môžete oboje. Prášok je však ekologickejší ako gél alebo gélové kapsuly a lepšie odstraňuje aj škvrny, pretože v tekutej forme nemôže byť bielidlo tak stabilne naviazané.


Pranie farebnej a tmavej bielizne: prací prostriedok na farebnú bielizeň

Použitie pracieho prostriedku na farebnú bielizeň

Farebné a tmavé oblečenie vyperiete šetrne pracím prostriedkom na farebnú bielizeň. Teplota prania by mala byť od 30 do 60 °C.


Zloženie a účinky pracieho prostriedku na farebnú bielizeň

Prací prostriedok na farebnú bielizeň neobsahuje žiadne bielidlá. Farebné pracie prostriedky obsahujú takzvané inhibítory prenosu farieb, aby sa zabezpečilo, že sa žiadne farby nevyperú alebo nezafarbia inú bielizeň. Gélové kapsuly a gély sú k farbám šetrnejšie ako prášky.


Jemná bielizeň: prací prostriedok na vlnu

Použitie pracieho prostriedku na vlnu

Prací prostriedok na vlnu je vhodný pre prírodné vlákna ako vlna, hodváb a páperie a používa sa pri teplotách prania maximálne do 30 °C.


Zloženie a účinky pracieho prostriedku na vlnu

Keďže živočíšne vlákna pozostávajú zväčša z bielkovín, prací prostriedok na vlnu neobsahuje žiadne enzýmy, ktoré tieto prírodné vlákna napádajú. V pracom prostriedku na vlnu nie sú obsiahnuté ani bielidlá a optické zosvetľovače. Na ochranu citlivých vlákien pred trením v práčke vytvára prací prostriedok na vlne obzvlášť hustú jemnú penu. To tiež zabraňuje tomu, aby sa vlákna zaplietli. Na rozdiel od iných pracích prostriedkov je lúh z pracieho prostriedku na vlnu pH neutrálny.


Užitočné produkty na pranie bielizne

Vysokoúčinné pracie prostriedky, ako aj prostriedky na farebnú bielizeň a vlnu by nemali chýbať v žiadnej domácnosti. Okrem toho existuje veľa ďalších pomocníkov, ktorí vám uľahčia pranie.

Vynikajúce sú špeciálne prostriedky na odstraňovanie škvŕn, ktoré je možné použiť na odstránenie silných nečistôt ešte skôr, ako dáte bielizeň prať. Sú dostupné aj s kefovým nástavcom, aby sa prípravok na ošetrovanie škvŕn dobre vmasíroval do vlákien. Prípadne môžete použiť aj domáce prípravky ako sóda bikarbóna, ocot alebo kyselina citrónová.

Zmäkčovadlá tkanín upadli do nemilosti, pretože obzvlášť silno znečisťujú odpadovú vodu. Obsiahnuté
vône môžu tiež vyvolať alergie. Existuje však ekologická alternatíva k aviváži: pridaním octu do práčky sa odstráni nepríjemný zápach. Ak však chcete predsa len dodať vašej bielizni vôňu a jemnosť, používajte ich čo najmenej.

Utierky do prania na zachytenie nečistôt a farieb sú ideálne na to, aby zabránili sfarbeniu bielizne. Jednoducho ich vložíte do bubna na bielizeň. Okrem jednorazových produktov existujú aj lapače farieb, ktoré môžete použiť opakovane.