Active Beauty
Hádajte sa s rešpektom
Text: Antonia Wemer

Pravidlá hry

Hádajte sa s rešpektom

Vzťahová búrka môže na vzťah pôsobiť očistne – môže však aj spustošiť lásku. Vzťahová koučka vysvetľuje, ako hádka pár zblíži, nerozbije.
Vzťah bez hromov-bleskov? To sa nepovažovalo za prospešné už ani v časoch Goetheho. „Vo vzťahoch sú hádky nutné, pretože len vďaka nim sa niečo jeden o druhom dozvieme,“ takto sa už pred 200 rokmi vyjadril nemecký básnik. S faktom, že hádky sú súčasťou každého zdravého vzťahu, plne súhlasí aj vzťahová koučka Natascha Kollerová. „Samozrejme, hádky by nemali byť každodennou súčasťou vzťahu, ale taká poriadna búrka z času na čas dokáže pekne vyčistiť vzduch. Môže tiež napomôcť tomu, aby si partneri navzájom lepšie porozumeli.“

Ak človek pocity len dusí v sebe a výmene názorov či diskusii sa vyhýba, prispieva vo vzťahu len k stresu. Odborníčka preto radí zámerne sa konfliktom nevyhýbať. „Obaja partneri by sa mali naučiť, ako pracovať s rozličnými názormi na vec a tiež s odlišnými postojmi. Niekedy sa konsenzus nájde, inokedy je zasa nutné akceptovať aj nesúhlas.“

Takto vzťahu hádka neublíži

Pravú lásku hádka naštrbiť nemôže, naopak, môže ju posilniť. Natascha Kollerová odporúča, aby sa partneri snažili o konštruktívne riešenie konfliktov:

Dbať na to, „ako“

Platí presne, čo všetci poznáme, tón robí muziku. „Vo všetkom, čo povieme alebo nepovieme, resp.čo urobíme alebo naopak neurobíme, je nejaké tvrdenie,“ objasňuje odborníčka na vzťahy. „Preto je častokrát omnoho dôležitejší tón a spôsob ako obsah výroku.“

Hovoriť a nechať hovoriť

Mimoriadne dôležité je aktívne načúvanie. „Buďte duchom prítomní a pozorní. Partnerovi načúvajte a snažte sa pochopiť jeho potreby. Aby ste sa uistili, či ste sa navzájom správne pochopili, klaďte si navzájom konkrétne otázky.“ Snažte sa zistiť, ako sa cíti tá druhá strana – a čo potrebuje, „Keď sa správne pochopili obe strany navzájom, znamená to, že konštruktívny rozhovor padol na úrodnú pôdu.“

Oceniť konštruktívnu kritiku

„To je pomerne jednoduché. Avšak žiaľ, nenaučila nás to škola, ani život,“ hovorí Kollerová. „Predtým, ako začnete toho druhého kritizovať, je dôležité náprotivku prejaviť a aj vysloviť, čo na ňom oceňujete. Ak sa vám to podarí, druhá strana bude určite ochotná vypočuť si vás.“ Ak však spustíte na partnera hneď sprchu kritiky, ten sa s najväčšou pravdepodobnosťou rovno stiahne a utiahne do seba.“

Čo je dôležité: nikdy nekritizujte osobu, vždy len jej či jeho správanie. A v žiadnom prípade sa nesnažte u náprotivku vyvolať pocit viny: „Také niečo vzťah ochromí a naštrbí.“

Hádajte sa teda správnym spôsobom

Nikdy si nechoďte ľahnúť v hneve či v zúrivosti

Odborníčka na vzťahy radí, aby ste si nešli ľahnúť pohádaní: „Pred spaním sa partnerovi či partnerke prihovorte a udobrite sa. Pokojne stačí povedať: „Miláčik, ľúbim ťa! Porozprávajme sa o tom ráno.“

Deti držte mimo sporu

Kollerová si myslí, že ak sú deti účastné vážnejšej hádky, je to pre nich veľmi stresujúce. Pretože ešte nerozumejú svetu dospelých a potrebujú ich ochranné krídla, najmä ochranné krídla svojich rodičov. Napriek tomu sa deti niekedy stanú svedkami sporu, čo u matiek i otcov často vyvoláva následne pocit viny. Takýto pocit však nie je náhradou vhodného správania. „Ak boli deti svedkami väčšej rodičovskej hádky, mali by sa im rodičia spoločne ospravedlniť a uistiť ich, že sa to už nikdy nestane. Ale pozor: Tento sľub musia rodičia aj dodržať, inak im deti prestanú dôverovať.“