Active Beauty
Herpes: 4 otázky na odborníčku
Text: Julia Schauer

Rýchla pomoc s herpesom na perách

Herpes: 4 otázky na odborníčku

Najprv je koža napätá a svrbí a potom je zrazu tu: herpes. Vysvetlíme vám, odkiaľ prichádza a čo s ním môžeme urobiť. A prezradíme vám rozdiel medzi herpesom a akné na perách.
Dobrá správa: herpes je liečiteľný. Existuje veľa účinných spôsobov, ako liečiť bolestivé a nevzhľadné pľuzgiere na perách. A keď sú konečne preč, nezanechajú žiadne dlhodobé škody alebo nebodaj jazvy. Avšak: „Keď sa raz vírus herpesu dostane do tela, môže sa prejavovať opakovane,“ hovorí dermatologička Verena Beck.

Herpes: 4 otázky na odborníčku


Od krému až po domáce liečivá, pacienti s herpesom už vyskúšali všetko možné. Viedenská dermatologička vie, čo skutočne pomáha a čomu by sme sa mali vyhnúť.

Ako vlastne herpes vzniká?

Herpes spôsobuje infekcia vírusom herpesu. Vírusom sa môžeme nakaziť prostredníctvom kontaktnej alebo kvapôčkovej infekcie alebo jednoducho priamym kontaktom s pľuzgierikmi. Často sa ním nakazíme už v detstve. Faktom je, že keď je raz vírus v tele, môže sa znova a znova aktivovať. „To sa zvyčajne stáva pri reakciách imunitného systému. Napríklad na stres, UV žiarenie alebo jednoducho choroby,“ hovorí odborníčka.

Najprv príde svrbenie a pocit pnutia, potom sa objavia pľuzgiere, ktoré prasknú a po nejakom čase vyschnú. Asi po siedmich dňoch by sa mal herpes zahojiť. Úplne sa vyhnúť výskytu herpesu po počiatočnej infekcii vírusom herpesu je takmer nemožné.

Ako sa rýchlo zbavím herpesu?

„Samozrejme, existuje možnosť jednoducho nič nerobiť a čakať,“ hovorí dermatologička. Odporúča však vyskúšať viaceré dostupné prostriedky na liečbu herpesov, pretože každý pacient reaguje na rôzne produkty rôzne úspešne. Mnohým pomôže krém na vonkajšie použitie, prípadne aj s protizápalovým kortizónom, alebo vysušujúci prípravok s obsahom zinku.

„Ak však máte pretrvávajúce herpesy, mali by ste používať výrobky, ktoré sa užívajú. Aminokyselina lyzín napríklad posilňuje imunitný systém. Existujú však aj iné orálne prijímané blokátory vírusov, tie však musí predpísať odborník.“

Herpes: pomôžu domáce prípravky?

Známym domácim prípravkom na herpesy je obyčajná zubná pasta. Napriek vysušujúcemu účinku ju však odborníčka neodporúča. Obsiahnuté éterické oleje môžu spôsobiť bolestivé prejavy, podobne ako olej z čajovníka. Vhodnejší je krém s obsahom zinku. Vysušuje a zároveň uzdravuje. Med, v ideálnom prípade Manuka med, je tiež dobrým domácim prípravkom na herpesy. Tekuté zlato je známe svojim dezinfekčným účinkom; nepomôže však herpes vysušiť.

Ako rozoznám rozdiel medzi herpesom a akné na perách?

Nie každý pľuzgierik na okraji pery je herpes. Verena Beck hovorí: „Herpes sa dá od akné rozlíšiť podľa prejavujúcich sa symptómov, pri akné sa neobjavuje svrbenie a pnutie, ktoré je typické pre herpes.“ Navyše, pera sama o sebe nemá žiadne tukové žľazy, takže vyrážky akné vznikajú len na okraji pery, nikdy nie na pere samotnej.

Tip: Ak máte vyrážky okolo pier alebo na perách, mali by ste vyhľadať radu kozmetičky alebo kožnej lekárky.