Čo keby ste najbližšie neplánovali letnú, ale zimnú dovolenku? Únik do tepla zahraničia v zime nielen uspokojí potrebu odpočinku, či nových zážitkoch. Dodá vám vitamín D v čase, keď je ho u nás málo. Predstavte si chodidlá zaborené v piesku, dotyk morskej vody a objavovanie novej krajiny.

Na Kapverdoch je v januári približne 26°C


Kapverdské ostrovy sú nie až tak turisticky objaveným rajom na zemi, ktorý sa nachádza len niekoľko hodín letecky od Európy. Tvorí ich 15 ostrovov (z toho 9 je obývaných) uprostred Atlantiku, na juh od Kanárskych ostrovov a približne 570 kilometrov od pobrežia západnej Afriky. Kapverdy boli dlhý čas neobývané. Až v 15. storočí ich objavili portugalskí moreplavci. Dnes sa na nich mieša európska kultúra s africkou a vytvára pestrú atmosféru plnú života. Pri stretnutí s upachtenými turistami sa domáci srdečne usmievajú a vyzývajú k odpočinku svojím typickým pozdravom „No stress!“ Ten je neoficiálnym mottom Kapverd. Život tu plynie vlastným tempom.

Africký ostrovný štát Cabo Verde je nesmierne rozmanitý

Okrem množstva slnečných dní a polohy blízko Európy majú Kapverdy ako dovolenková destinácia aj ďalšie veľké plus: sú nesmierne rozmanité. Nenájdete dva ostrovy, ktoré by sa navzájom podobali. Sal, Boa Vista a maličký ostrov Maio sú ploché, suché a lemované kilometrami malebných pieskových pláží. Sú hlavnými centrami turistického ruchu. Mnohé úseky pláží sú ešte stále neobývané a ľudoprázdne, hotely však na týchto ostrovoch rastú ako huby po daždi. Kto počas dovolenky nevyhľadáva kultúru a pamätihodnosti, určite si na týchto troch ostrovoch príde na svoje. Ponúkajú všetky možné vodné radovánky. Ostrov Sal turistov láka nielen svojím krištáľovo čistým morom, ale aj kúpaním v prírodnom skalnom bazéne Buracona, plávaním v slaných vodách Salina Pedra de Lume a možnosťou stretnúť žraloky citrónové v zátoke Shark Bay.

Opakom plochých, piesčitých dovolenkových ostrovov sú príkre ostrovčeky s bujnou vegetáciou. Patrí medzi ne napríklad turistický ostrov Santo Antão, malý ostrov kvetov Brava alebo sopečný ostrov Fogo so sopkou Pico de Fogo, vysokou takmer 3000 metrov.
Aj ostrov São Nicolau je typický svojou bujnou zeleňou a strmými bralami. Je omnoho menej známy ako Santo Antão, ale pre turistov je skutočným utajeným rajom. Sú preň typické niekoľko metrov vysoké porasty kukurice, papájovníky a banánovníky. Možností ubytovania pre turistov je zatiaľ málo. Servírujú sa v nich autentické pokrmy ostrovnej kuchyne, napríklad sýty eintopf cachupa z kukurice, fazule, rýb a mäsa. Milovníkov turistiky určite zaujme trasa z hlavného mesta ostrova, Ribera Brava, do vyššie položeného mestečka Cachaco. Cestu lemujú palmy, turistom na cestu mávajú deti a pri príchode hore, na úpätie Monte Grodo, na vás čakajú dracény, ktoré pôsobia, akoby tu stáli od praveku. V tamojšej prírodnej rezervácii rastie celosvetovo najväčšia známa populácia tohto stromu.

Hlavný ostrov Santiago ponúka turistom z každého rožku trošku, zatiaľ čo ostrov São Vicente je považovaný za kultúrne centrum Kapverd. Kultúra, hudba, príroda, kúpanie a surfovanie. Medzi ostrovmi je slabé letecké a lodné spojenie. V rámci jednej dovolenky odporúčame naplánovať si návštevu jedného alebo dvoch z deviatich ostrovov. Koniec-koncov ide predsa o zážitky a vychutnávanie prítomného okamihu a nie o to, aby sme za krátky čas navštívili čo najviac ostrovov. Len čo sa vo vás opäť prebudí tá známa túžba, budete mať sedem ďalších dôvodov na návštevu Kapverd.

Toto sú Kapverdy: základné informácie

Poloha

Kapverdy ležia v Atlantickom oceáne, približne 570 kilometrov západne od africkej pevniny. Deväť z pätnástich ostrovov je obývaných: Santiago, Boa Visa, Sal, São Vicente, Santo Antão, São Nicolao, Fogo, Maio a Brava.

Možnosti dopravy

Dovolenku si môžete naplánovať najjednoduchšie s cestovnou kanceláriou alebo aj sami, ak sa na to cítite. Využite plánovače letov, ako sú napríklad pelikan.sk, kiwi.com alebo skyscanner.com.

Vstup do krajiny

Pri cestovaní na Kapverdy potrebujete pas s platnosťou minimálne 6 mesiacov po návrate. Budete potrebovať aj víza, ak cesta potrvá dlhšie ako 30 dní. Pri turistickom pobyte na Kapverdoch trvajúcom maximálne 30 dní občania Slovenska nepotrebujú víza. Je nevyhnutná aj cestovná pred-registrácia. Aktuálnosť informácií si overte vždy z viacerých zdrojov.

Doprava na mieste

Medzi väčšinou ostrovov lietajú lietadlá miestnej leteckej spoločnosti TACV. Lodných spojov je veľmi málo. Po ostrovoch sa môžete za výhodné ceny prepravovať miestnymi aluguermi, mikrobusmi s otvorenou strechou. V turistických oblastiach je dostatok taxíkov a možnosti turistických okružných jázd.