Active Beauty
Kvasinková infekcia a bakteriálna vaginóza: tieto bylinky pomôžu
Text: Antonia Wemer

Rýchla pomoc

Kvasinková infekcia a bakteriálna vaginóza: tieto bylinky pomôžu

Bylinky, ktoré dokážu pomôcť, existujú (takmer) na všetky neduhy: ktoré babské recepty dokážu zmierniť prejavy kvasinkovej infekcie a bakteriálnej vaginózy?

V živote existujú veci a situácie, bez ktorých by sme sa veľmi radi zaobišli: ošpliechanie sa špinavou vodou, keď prechádzame cez mláku na bicykli, dovolenka, počas ktorej nám prší a rozhodne k nim patria aj vaginálne infekcie. Žiaľ, približne 70 percent všetkých žien sa s týmto problémom už minimálne raz stretlo.

Mimoriadne rozšírené sú bakteriálne vaginózy a kandidózy, čiže mykotické ochorenia. Aké domáce recepty by mohli pomôcť na zmiernenie nepríjemných príznakov týchto ochorení?

Čo je bakteriálna vaginóza?

Baktérie mliečneho kvasenia sú podstatnou zložkou zdravej vaginálnej flóry, produkujú kyselinu mliečnu, ktorá udržiava vo vagíne kyslú hodnotu pH a tým chránia pošvu pred patogénmi. Ak sa však v pošvovom prostredí premnožia napríklad baktérie Gardnerella vaginalis, môžu zdraviu prospešné laktobacily v pošve zničiť. Tým sa naruší prirodzená rovnováha vaginálnej flóry, čo môže spôsobiť riedky bielosivý výtok s charakteristickým rybím zápachom. K príznakom ako je svrbenie, podráždenie kože a suchosť pošvy sa môžu ešte pridružiť nepríjemné pocity pri močení či bolesti pri sexuálnom styku.

Bakteriálna vaginóza k tomu ešte zvyšuje riziko vaginálnej infekcie, ktorej pôvodcom sú „komplikovanejšie“ patogény, ktoré môžu spôsobiť zápal vajcovodov a mnohé iné ochorenia.

Existuje prírodná liečba, ktorou možno podporiť liečbu bakteriálnej vaginózy?

Vaginálna infekcia má pretrvávajúce tendencie, takže vo väčšine prípadov je nutné, ak sa jej chcete nadobro zbaviť, nasadiť antibiotickú liečbu. Avšak existujú prostriedky prírodnej liečby, ktoré dokážu pomôcť pri zmierňovaní príznakov ochorenia a tiež podporiť medikamentóznu terapiu. Recepty, ktoré uvádzame nižšie, sme objavili v knihe od Lareny Lambert „Bylinky a liečivé rastliny pre ženy.“

Vlastnoručne vyrobený odvar zo žindavy

Pri bakteriálnej vaginóze je bylinkou prvej pomoci jednoznačne žindava európska. Táto vzrastom drobná rastlinka, ktorá rastie na tienistých miestach v lesoch, je mimoriadne obľúbená pre svoje antivirotické, antimykotické a protizápalové účinky. Na prípravu roztoku na výplach pošvy budete potrebovať dve polievkové lyžice bylinky, ktoré následne zalejete približne 250 mililitrami vriacej vody. Nechajte lúhovať po dobu 30 minút, výluh potom preceďte a počkajte, kým vychladne. Následne ho nalejte do intímnej ženskej sprchy a dva- alebo trikrát ňou vypláchnite vagínu.

Rumanček na zotavenie po antibiotickej liečbe

Ak je pre bakteriálnu vaginózu indikovaná antibiotická liečba, tkanivo vulvy a pošvy sa môže ľahko podráždiť. Harmanček môže pomôcť prejavy podráždenia, ako je svrbenie a pálenie, zmierniť. Vlažný vaginálny výplach pripravený ako zápar z dvoch polievkových lyžíc kvetov rumančeka pôsobí upokojujúco a má antibakteriálne, hojivé a antimykotické účinky. Zápar sa pred použitím zmieša s dvomi polievkovými lyžicami bio jablčného octu.

Čo je kvasinková infekcia?

Pôvodcom plesňovej infekcie v pošve je v mnohých prípadoch kmeň plesne Candida. Za normálnych podmienok žijú tieto kvasinky v rovnováhe s baktériami a tvoria prirodzenú mikroflóru kože a sliznice, sú neškodné. Pri zmene určitých fyziologických okolností – napríklad počas tehotenstva, pri oslabení imunitného systému alebo užívaní antibiotík – môže dôjsť k premnoženiu kvasiniek a rozvinie sa kvasinková infekcia. Spôsobuje zápal, ktorý sa prejavuje svrbením, zvýšeným výtokom a bolestivo začervenanou vagínou. Lekárka alebo lekár zvyčajne predpíše žene na pár dní vaginálne tabletky, prípadne vaginálnu masť. Nakoľko sa kvasinková infekcia môže šíriť aj sexuálnym kontaktom, mal by sa vždy preliečiť aj sexuálny partner.

Ako predísť rozvinutiu vaginálnej mykózy:

• Noste oblečenie a spodnú bielizeň, ktoré sú dostatočne priedušné a nie sú príliš tesné.
• Nenechávajte si mokré plavky vyschnúť na tele.
• Dodržiavajte pravidelnú a starostlivú intímnu hygienu, nie však prehnanú.
• Používajte pH neutrálne, prípadne jemne kyslé prípravky starostlivosti o telo.
• Po hygienickej potrebe sa vždy utierajte spredu dozadu – nikdy nie naopak.
• Snažte sa vyhnúť vysychaniu vaginálnej sliznice.

Existujú na liečbu mykózy aj prírodné spôsoby?

Prírodná liečba pozná na plesňové ochorenie pošvy rôzne prostriedky, ktoré môžete pokojne užívať aj doma. Nemôžu samozrejme nahradiť návštevu u lekára, avšak môžu aspoň zmierniť nepríjemné prejavy ochorenia.

Liečivá pasta s myším chvostíkom, levanduľou a bio jogurtom

Bylinka rebríček obyčajný, známa aj pod názvom myší chvostík, dokáže zmierniť svrbenie vo vagíne a tiež zabojovať proti pôvodcom infekcie, mikroskopickým hubám. Zmiešajte dve vrchovaté čajové lyžičky bio jogurtu, kvapku éterického oleja z myšieho chvostíka a kvapku éterického oleja z levandule. Vzniknutou pastou potom naplňte desaťmililitrovú striekačku a jemne ju pred spaním vyprázdnite do pošvy. Keďže pasta počas noci môže vytekať, použite radšej na noc menštruačnú vložku.

Vaginálny gél s extraktom z červenej ďateliny lúčnej proti vaginálnej atrofii

Ak je sliznica pošvy príliš suchá, môžu sa v nej ľahšie množiť huby, vírusy a baktérie. Extrakt z červenej ďateliny lúčnej, ktorý sa vyrába z kvetov rastliny, si môžete zaobstarať v lekárni. Zmiešajte ho s neutrálnym neparfumovaným gélom na pokožku v pomere jedna ku desiatim. Aby bolo gél možné dlhšie skladovať a zároveň sa aj zvýšil jeho liečivý účinok, odporúča sa doň pridať 2 % vitamín E. Gél sa užíva lokálne a tiež je vhodný ako lubrikant.

Dôležité pri plesňovej infekcii:

Aj babské recepty na domáce použitie by sa mali nasadzovať len po konzultácii s lekárkou. Mimoriadnu pozornosť treba venovať vaginálnym infekciám počas tehotenstva! Kmene plesne Candida sú napríklad patogénne pre novorodenca a určite sa musia liečiť, aj keď nemá matka žiadne príznaky. Bakteriálna vaginálna infekcia zasa môže v tehotenstve zvýšiť riziko vzniku komplikácií.