Active Beauty
Mačacia rinotracheitída: týchto 5 faktov jednoducho musíte vedieť
Text: Bettina Geiersperger

Nebezpečnejšie, ako by ste predpokladali

Mačacia rinotracheitída: týchto 5 faktov jednoducho musíte vedieť

Hapčííí! Keď mačky kýchajú, vyzerá to naozaj roztomilo. Ale pozor: za mačacou rinotracheitídou sa však skrýva vážne ochorenie, o ktorom by ste ako mamička či otecko vašej mačacej lásky mali bezpodmienečne vedieť.
Taká malá nádcha je predsa len neškodné prechladnutie – alebo? Zatiaľ čo nám ľuďom pomáha dopriať si trochu odpočinku a pomôcť môžu babské recepty v podobe vitamínov, polievok a čaju, u mačiek to žiaľ vyzerá úplne inak. To znamená: ak spozorujete príznaky mačacej chrípky alebo rinotracheitídy, okamžite konajte! O aké príznaky ide a aké sú ďalšie fakty, ktoré by mali majitelia mačiek bezpochyby vedieť:


Mačacia rinotracheitída: 5 faktov o symptómoch, liečbe, atď.

Mačacia rinotracheitída môže byť nebezpečná

Mačaciu vírusovú rinitídu nikdy neporovnávajte s tou ľudskou! Tá mačacia je totiž vážne ochorenie, ktoré môže viesť k trvalým následkom alebo v najhoršom prípade dokonca k úmrtiu jedinca. Ochorenie nespúšťa špeciálny patogén, ale mnoho vírusov a baktérií.

Najohrozenejšou skupinou sú mačiatka, mačky s oslabenou imunitou, staršie mačky a mačky v spoločnom chove. My ľudia sa však nemusíme obávať: mačacia rinotracheitída nie je prenosná na ľudí!

Možný výskyt viacerých príznakov

Príznaky mačacej rinotracheitídy sú mnohé – nie vždy toto ochorenie indikuje kýchanie či výtok z nosa. Nakazené mačky sa často správajú apaticky, takmer sa nepohybujú, veľa spia, strácajú chuť do jedla a nereagujú na to, keď ich oslovíte. Môže sa u nich vyskytnúť aj horúčka – zvýšenú teplotu spoznáte podľa horúcich ušiek a labiek.

Medzi najvýraznejšie symptómy patrí kašeľ, dýchacie ťažkosti, výtok z očí a nosa, ako aj krusty na očiach a ňufáku. Okrem toho sa pri tomto ochorení nezriedka vyskytuje aj zápal ústnej dutiny.

Radšej navštíviť veterinára skôr ako príliš neskoro

Vaša mačička odrazu oveľa viac spí? Alebo odmieta potravu? Ak spozorujete, že vaša mačka sa odrazu správa inak, je dobré reagovať okamžite a vyhľadať veterinára! Nikto predsa nechce riskovať trvalé následky v podobe slepoty alebo chronickej nádchy – nehovoriac už o zápale pľúc.

Len zverolekár môže určiť, či sa jedná o mačaciu rinotracheitídu a ako by mala vyzerať správna liečba. V mnohých prípadoch pomáhajú antibiotiká – ale len vtedy, ak mala infekcia bakteriálny pôvod. Ak sú naopak za ochorenie zodpovedné vírusy, jeho prejavy môžu zmierniť iné formy liečby.

Domáce recepty?

Nejaký babský recept na mačaciu rinotracheitídu? Žiaľ, taký neexistuje. Pri tomto type ochorenia dokáže skutočne pomôcť len liečba u  veterinára. Mačke sa však môžete pomôcť zotaviť sa prostredníctvom podpornej domácej liečby: pri problémoch s dýchaním pomôže výplach nosa slanou vodou. Jednoducho na to použite, ale veľmi opatrne, jednorazovú striekačku. Dýchacie cesty tiež uvoľní teplá voda a eukalyptový olej. Najlepšie je pár kvapiek nakvapkať na handričku a pár minút ju držať pred nosom zvieraťa.

Tvrdšie krusty by sa mali pravidelne čistiť – avšak buďte pri tom veľmi opatrní. Krusty najprv navlhčite, aby zmäkli. Šetrne na ne naneste mastnejšiu substanciu, napríklad vazelínu, následne sa bude dať ľahšie odstrániť.

Veľmi dôležité sú ochrana a prevencia

Ochráňte svoju mačku pred mačacou rinotracheitídou očkovaním. Platí to aj pre iné mačky v domácom chove! Pretože infekčných pôvodcov ochorenia môže do interiéru priniesť aj človek, napríklad aj na obuvi. Po základnom očkovaní je s mačkou nevyhnutné absolvovať aj pravidelné preočkovania. Viac informácií získate vo svojej veterinárnej ambulancii.

Najlepšia prevencia: zdravá strava pre vášho miláčika a pravidelné dôkladné čistenie misky a mačacej toalety.