Active Beauty
Reflexná masáž chodidiel lieči tlakom

Prospešná pre celé telo

Reflexná masáž chodidiel lieči tlakom

Stuhnutá šija, bolesti chrbta či poruchy spánku: všetko dokáže zlepšiť dobrá masáž chodidiel.

Pritesné topánky či celý deň na nohách si v prvom rade odnesú naše nohy. Ale priznajme si, napriek tomu ich zdravotnú pohodu zvykneme dosť často zanedbávať. Nerobme to. S bodmi na chodidle, zoskupenými do reflexných zón, je prepojené celé naše telo. Profesionálny masér dokáže vďaka správnemu a cielenému pôsobeniu tlaku na jednotlivé reflexné body divy. V organizme prebudí jeho samoliečebné procesy, v daných orgánoch či častiach tela napojených na body uvoľní napätie. V závislosti od použitej techniky môže byť masáž upokojujúca alebo stimulujúca. Akú by ste dnes potrebovali vy? 

Reflexná masáž chodidiel: ako?

Pri masáži reflexných zón sa vyvíjaním cieleného tlaku na určité zóny vysiela signál do príslušného orgánu alebo kĺbu. Tento tlak dráždi nervové zakončenia, čím sa zároveň zvyšuje prekrvenie. Cieľom tejto alternatívnej liečebnej metódy je znovu v tele naštartovať (niekedy zablokované) samoliečebné procesy.

Masáž reflexných zón je vo všeobecnosti mimoriadne jemná a príjemná, pretože tlak sa nevyvíja na miestach, odkiaľ vyráža bolesť. Jej účinky sú nepriame, body na chodidlách ich prenášajú tam, kde je to potrebné.
Profesionáli hmatom rozpoznajú, ktoré body na chodidle vykazujú zvýšenú citlivosť na tlak alebo sú stvrdnuté. Mimoriadne dôležitá je aj následná fáza regenerácie, po masáži si preto vždy naplánujte dostatočný čas na oddych. A pite veľa vody, ktorú bunky pri svojej obnove potrebujú ... ako vodu.

Ako nájsť reflexné zóny na chodidlách?

Každý reflexný bod a reflexnú zónu na chodidlách možno priradiť k určitému orgánu, nervu, svalu, kosti alebo kĺbu. Ak je niektorá reflexná zóna bolestivá, upozorňuje nás na stav časti tela, ktorá je s ňou prepojená. Napríklad predná časť tela sa odzrkadľuje na priehlavku, naopak na päte sa nachádzajú reflexné body zadnej časti tela.

Reflexná mapa chodidla:

  • Reflexné zóny hlavy sa nachádzajú na prstoch.
  • Brušká prstov na nohách a predná časť chodidla sú prepojené s ramenami a hrudníkom.
  • Reflexné zóny brucha a chrbta sú v strednej časti chodidla.
  • Panve je priradená päta.
  • Reflexný bod v oblasti palca údajne nepriamo pôsobí na mozgovú hemisféru príslušnej strany.
  • Bod na vnútornej strane chodidla odzrkadľuje chrbticu.

Pomáha reflexná masáž chodidiel?

Pomáha, považuje sa za všeobecne prospešnú techniku pri liečbe zdravotných ťažkostí a bolestí. Cieleným tlakom na reflexné zóny možno zmierniť bolesti hlavy, migrény či bolesti súvisiace so stuhnutou šijou či ramenami. Nestratí sa ani pri liečbe chronických ochorení, akými sú napríklad športové zranenia, zažívacie ťažkosti a je tiež účinná pri zmierňovaní menštruačných bolestí, či alergických reakcií.

Reflexná masáž dokáže tiež údajne aktivovať samoliečebné procesy pri akútnych ochoreniach dýchacieho traktu, ako napríklad pri zápale priedušiek a tiež pri zápale močového mechúra či obličiek. Cielená masáž reflexných bodov sa aplikuje aj pri poruchách spánku, strese alebo sa využíva ako doplnková liečba pri stavoch depresie či vyčerpania.

Ako často chodiť na reflexnú masáž nôh?

V prípade akútnych ťažkostí, ako napríklad pri menštruačných kŕčoch, sa na reflexné body vyvíja cielený tlak dovtedy, kým sa nedostavia účinky. Chronické ťažkosti, ktoré trápia telo dlhodobejšie, by sa mali spočiatku liečiť 2-3-krát týždenne. Následne sa intervaly medzi jednotlivými masážami môžu predĺžiť aj na dva týždne, pričom každé ošetrenie by malo trvať 20 až 30 minút.