Active Beauty
Spirulina: super superpotravina
Text: Elisabeth Sas

Čo tieto modré riasy dokážu

Spirulina: super superpotravina

Hovorí sa, že riasy majú toľko liečivých účinkov aký je samotný zoznam všetkých výživných látok. Čo tieto modré zázračné riasy skutočne dokážu a čo naopak nie?

Superpotravín existuje pomerne veľa – počnúc lokálnymi potravinami ako bobuľovité ovocie, ľanové semiačka a orechy až po chia a acai. A teraz tiež aj spirulina. Táto riasa by okrem iného mala posilňovať imunitný systém a brániť vzniku onkologického ochorenia. Preto sme si na túto modrú zázračnú riasu posvietili:

Spirulina: naozaj účinkuje alebo je to len marketing?

Čo je vlastne spirulina?

Riasa spirulina sa hrdo radí k najstarším živým organizmom na zemi. Je to vzplývavá vláknitá sinica s cylindrickými bunkami a je kombináciou zeleného chlorofylu a modrého pigmentu – fykocyanínu (skôr: modré riasy). Hovorovo sa tiež označuje ako mikroriasa alebo sladkovodná riasa. Dnes poznáme domnelú superpotravinu hlavne zo smoothie nápojov alebo ako sušenú zložku výživových prostriedkov v prášku či tabletkách, napríklad aj z  dm.

Prínosy pre naše zdravie

Konzumácia riasy spirulina má údajne pozitívny vplyv na zdravotný stav človeka. Ani sa niet čo čudovať, pretože už len keď sa pozrieme na zoznam obsiahnutých výživných látok, ohodnotíme túto superpotravinu toľkými plusmi, že iné superpotraviny vopchá kľudne do vrecka. Zázračná riasa by mala, okrem iného, zabrániť vzniku infarktu myokardu a vďaka obsahu antioxidantov by mala tiež pôsobiť ako zázračný prostriedok proti starnutiu. Okrem toho ešte posilňuje imunitu – čo pôsobí pozitívne proti vzniku onkologického ochorenia a tiež má zmierňovať prejavy alergie a cukrovky. Vyvstáva tu však jediný problém: k uvedenému doteraz neexistuje jediná vierohodná štúdia.

Spirulina: čo v sebe skrýva?

Zoznam látok, ktoré spirulina obsahuje je ohromujúci, to bezpochyby. Avšak pri užívaní by ste mali brať do úvahy aj pár dôležitých bodov, týkajúcich sa výživových látok.

proteín

Spirulina je v podstate proteínová bomba, je jednou z mála potravín extra bohatých na proteíny, a to vo svetovom meradle. Riasa je zložená z takmer 60 % bielkovín. Čo je tiež neobvyklé: tieto bielkoviny obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny a preto sa považuje za „plnohodnotnú“ rastlinu, čo je vo svete rastlinných bielkovín dosť neobvyklé.

Znie to perfektne? No nie tak úplne. Pretože ak si zaobstaráme aj tie najvyššie dávky riasy v prášku alebo v tabletkách, nepokryje to našu dennú potrebu príjmu bielkovín. Siahnite teda radšej po celozrnných výrobkoch a strukovinách, tieto obsahujú vysokohodnotné proteíny. Nič vám však nebráni konzumovať pre zdravie spirulinu ako výživový doplnok.

vitamín B12

Okrem vysokého obsahu bielkovín sa spirulina vyznačuje aj pomerne vysokým obsahom vitamínov, železa, vápnika, selénu a magnézia. Kvôli obsahu vitamínu B12 modrú riasu oceňujú predovšetkým vegáni, pretože tento vitamín sa nachádza inak výhradne len v živočíšnych produktoch.

Čo je dobré vedieť: spirulina obsahuje vitamín B12 z veľkej časti v jeho biologicky aktívnych formách, telo ho takto do značnej miery nedokáže spracovať. To isté žiaľ platí aj pre obsiahnuté železo. Existuje však zaň veľa zdravších alternatív, ako napríklad ľanové semiačka, strukoviny, mäso alebo ovsené vločky.

(Ekologická) bilancia

Faktom je, že modrá riasa zaiste obsahuje množstvo výživných zložiek. Jej pozitívne účinky na zdravie však stále neboli vedecky dokázané. Okrem toho sa spirulina radí k potravinám ako chia, matcha a spol., ktoré sa k nám privážajú. Takže pozitívna ekologická bilancia nie je naplnená. Napriek tomu, že výskumy týkajúce sa zdravotných benefitov sa len spúšťajú, nič vám, samozrejme, nebráni, aby ste si spirulinu a jej účinky na sebe vyskúšali. Pri kúpe sa však zamerajte prinajlepšom na výrobky z Európy.