Active Beauty
Svalová horúčka: ako jej predísť a čo robiť, ak ju už máte

SOS tipy

Svalová horúčka: ako jej predísť a čo robiť, ak ju už máte

Neobíde žiadneho športovca ani športovkyňu: môže pokojne dolapiť aj top športovcovNo predsa by sme sa mohli mikrotrhlinkám vo svaloch vyhnúť.

Keď nám prvé jarné lúče pošteklia nos a svet sa pomaly prebúdza zo zimného spánku, rastie aj motivácia, aby sme sa začali hýbať a spravili niečo pre svoje teloNa vyviaznutie zjarnej únavy by sme možno mohli začať s nejakým novým športom a dostať sa tak pred nadchádzajúcim letom do formy.

Pozor však na prehnanú motiváciu: existuje zopár vecí, na ktoré si treba dať pozor, inak nás telo o deň dva prekvapí poriadnou svalovicou. A motivácia odíde tak rýchlo, ako aj prišla.

Svalová horúčka: čo o nej musíme vedieť

1. Čo je vo všeobecnosti svalovica?

Svalová horúčka vzniká preťažením určitých svalov či svalovej skupinySvalovica je aj následkom toho, ak sa svaly neobvykle preťahujú alebo naťahujú. Ale čo sa vlastne nášmu telu pri svalovici deje? Dochádza k malým trhlinám vo svalových vláknach, čiže kmikrozraneniamktoré sa telo snaží liečiť zmierňovaním zápalu.

Pri tomto procese preniká do malých trhliniek voda, hromadí sa v nich tekutina a sval opúcha. Pretože chvíľu trvá, kým tkanivá a nervy vytlačia nahromadenú tekutinu, pociťujeme bolesť pri naťahovaní – svalovú horúčku – jeden alebo dva dni po tréningu. A bolesti môžu pretrvávať aj týždeň.

Mimochodom: z gréckeho „katarrh“, čo je výraz pre „zápal“ pochádza napríklad aj názov pre svalovú horúčku vnemčine „Muskel-Kater.

2. Ako sa dá svalovej horúčke predchádzať?

  • Po prvé: svalová horúčka nijakým spôsobom nedokazuje, že sme si dali extra tvrdý tréning. Skôr to značí, že sme si na seba naložili príliš. Aby sme teda predišli svalovej horúčke, odporúča sa tréningovú záťaž zvyšovať len postupne, a hlavne, ak cvičíme po dlhšej dobe alebo ak začíname s úplne novým športom, nie je dobré ísť hneď z nuly na stovku, odporúča sa vytvoriť si tréningový plán a záťaž zvyšovať postupne.
  • Tiež sa odporúča zaťažovať svaly a svalové skupiny stále striedavo po párochAk zaťažujete predný stehenný sval, vždy myslite na jeho protihráča, zadný stehenný sval.
  • Apropo: zahrievanie alebo strečing pred alebo po tréningu vás, ako sa často mylne domnievame, pred svalovou horúčkou síce neochráni, ale môžete tak predísť poškodeniu a zraneniu svalového či šľachového aparátu. Z tohto titulu je prirodzene podstatné pripraviť telo na blížiacu sa záťaž zahrievaním a strečingom.
  • Ak svalstvo pred cvičením zahrejeterozšíria sa krvné cievy, stimuluje sa krvný obeh a svaly sa uvoľňujú. Po cvičení si vždy a opakovane doprajte malý relax, napríklad v podobe kúpeľa alebo sauny  prospeje to nielen svalom, ale aj duši!

3. SOS tipy – ako zatočiť so svalovou horúčkou

Ak sa predsa len opäť ráno po cvičení vygúľate z postele ochkajúc stypickými bolesťami svalov, tu sú rýchle tipy, ako sa znova postaviť na nohy:

  1. Správna výživa: bielkoviny a magnézium dokážu vaše svalstvo opäť „postaviť na nohy“. Strukoviny, tvaroh, orechy, vajíčkaryby alebo chudé mäso do výživového plánu perfektne zapasujú. Jedna štúdia preukázala, že zázvor je prospešný nielen pre imunitný systém, ale zmierňuje aj prejavy svalovej horúčky. Ktoré výživové doplnky sú ešte vo všeobecnosti vhodné pre športovcov nájdete TU.
  1. Teplo: nakoľko pôsobí preventívne aj pri akútnych bolestiach, mnohé športovkyne a športovci si po športovej aktivite doprajú návštevu sauny alebo si dajú uvoľňujúci kúpeľOd masáží odborníci skôr odrádzajú, dodatočný tlak na svaly ich skôr dráždi.
  1. Uvoľnenie: predstava, že svalovicu môžete jednoducho „rozcvičiť a rozhýbať“, je žiaľ mylná. Takto len riskujete vážnejšie zranenia. Boľavé svalstvo však môžete rozhýbať jemne bez toho, aby ste ho priamo zaťažili. Ak zaťažíte cvičením zase inú skupinu svalov, nie je šport problém ani pri svalovej horúčke – skôr naopak: uvoľňujúcim light tréningom môžeme prispieť k znovuobnoveniu poškodených svalových štruktúr.

Povrchové použitie: pokiaľ ide o regeneráciu svalstva pri svalovici, odporúčajú sa aj éterické oleje: mätový olej má spazmolytické a ochladzujúce účinky a zároveň podporuje prekrvenie. Mnoho športových nadšencov tiež nedá dopustiť na francovku alebo kúpeľ srozmarínom, obe dokážu stimulovať prekrvenie organizmu. Rovnako blahodarne pôsobia aj rozmarínové alebo arnikové masti – tieto masti však môžu pôsobiť aj preventívne.