Active Beauty
Žiadne tabu: všetko o toaletnom papieri
Text: Redakcia

dm GREEN IDEAS

Žiadne tabu: všetko o toaletnom papieri

Toaletný papier je každodenná vec, o ktorej len zriedka hovoríme. Vedeli ste, že každý obyvateľ Rakúska spotrebuje ročne v priemere desať kilogramov toaletného papiera? Toto číslo predstavuje približne 3 651 roliek v priebehu života. Výberom toaletného papiera môžeme ovplyvniť jeho dopad na životné prostredie. To, čo skončí v záchode, je aj v našich rukách!

Ktorý toaletný papier môže skončiť v záchode?

Aj keď sa to nezdá, kúpou toaletného papiera tiež vyjadrujeme svoj postoj k životnému prostrediu. Na výrobu papiera je potrebná buničina. Na jej získanie je potrebné vyrúbať stromy. Pri recyklovanom (toaletnom) papieri sa však používa celulóza z už použitého a odpadového papiera. Kúpou recyklovaného papiera teda automaticky prispievame k ochrane vyrubovaných oblastí. Preto by mal v najlepšom prípade skončiť v záchode iba recyklovaný toaletný papier. Nefarbením toaletného papiera na bielo šetríme oxid uhličitý, ktorý vzniká pri bielení.


Dobré vedieť:

Ekologická značka "Modrý anjel" zaručuje použitie 100 % recyklovaného papiera. Označené výrobky sú tiež testované na prítomnosť škodlivých látok a zaručuje sa, že neobsahujú bieliace látky. Kvalitu a hygienu zaručujú vysoké teploty používané pri recyklácii!

Toto do záchoda ozaj nehádžte

Všetci to poznáme: stojíme v kúpeľni a toaleta je po ruke na vyhodenie vypadnutých vlasov, vatových tampónikov alebo vreckoviek. Spláchnutím toalety sa odpad pre nás rýchlo stane neviditeľným. V skutočnosti by však mal v záchode skončiť len (udržateľný) toaletný papier. Vlasy, vlhčené obrúsky, vatové tampóny, zubné nite, tampóny, vreckovky a utierky na tvár: to všetko musíme vyhodiť do komunálneho odpadu. Prečo? Pretože "zíde z očí, zíde z mysle" je v tomto prípade chybou. Hygienické výrobky sa nestávajú neviditeľnými a nakoniec končia v čističkách odpadových vôd. Výsledkom sú upchaté potrubia a čerpadlá. Okrem nepríjemného času a námahy navyše pre zamestnancov vznikajú aj ďalšie náklady. To sa potom prejavuje v poplatkoch za odpadové vody. Ak si tieto nevýhody uvedomíme, budeme v budúcnosti určite častejšie myslieť na to, že toaleta nie je odpadkový kôš.

Kolobeh prírody

A keď je rolka prázdna? Recyklujeme! Rolky nevyhadzujte, pretože ich môžete použiť napríklad na jar budúceho roka. Sú ideálne ako malé pestovateľské nádoby. S niekoľkými semienkami, trochou pôdy a správnou starostlivosťou vyrastú malé rastlinky.