Active Beauty
Cestovanie osamote vedie k nezabudnuteľným zážitkom
Text: Astrid Doppler

Sloboda

Cestovanie osamote vedie k nezabudnuteľným zážitkom

Poznáme to asi všetci: Človek nechce nič iné, len si zájsť na výlet, ale nakoniec sa nenájde nikto, kto by mal chuť, peniaze alebo čas a bum, nakoniec sa nejde nikam. Myšlienka cestovania osamote sa môže javiť ako niečo neuveriteľné a aj bláznivé. Je to škoda, pretože ak sa neodvážime robiť to, na čo máme práve chuť, prichádzame o veľa. Staré vzorce myslenia je čas hodiť za palubu, vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a jednoducho si užívať život.

Sólo, nie v samote

Ľudia, ktorí podnikajú veci osamote, sú vždy obviňovaní zo samotárstva a stretávajú sa s tým, že ich ostatní ľutujú. V mnohých prípadoch sú však tieto reakcie plne nemiestne, pretože ak si človek zvolí byť sám, nezvolí si automaticky byť aj osamelý. Psychológom sa tiež podarilo dokázať, že osamelosť nie je viazaná na prítomnosť alebo neprítomnosť ľudí. Ak sú ľudia sami, jednoducho im nechýbajú ľudia – chýba im pocit, že si ich niekto všíma alebo ich niekto potrebuje. Naopak osamelí ľudia môžu tento pocit zažívať aj ak sú medzi ľuďmi.

V skutočnosti jednoducho nie sme zvyknutí vidieť človeka sedieť samého v reštaurácii alebo sa nám samotným javí ako nepríjemná predstava, že by sme sa sami ocitli v takejto situácii. Otázka znie: Sú to naozaj naše vlastné pochybnosti? Alebo nám ich do hlavy vkladá spoločnosť? Pretože sa považuje sa samozrejmé, že do reštaurácie chodia vždy minimálne dvaja, tak isto ako dva spolu žijú či spolu cestujú? A pretože sa mnohým zdá nepredstaviteľné odchýliť sa od tohto modelu?

Dobrou správou však je, že aj keď sa nám niekedy zdá, že nám iní venujú príliš veľa pohľadov, ono ich vo finále až tak veľa nie je, toľko tej pozornosti nám nevenujú, len si to tak automaticky vykresľujeme. A takýto stav či situácia má dokonca aj vedecký názov: Spotlight-efekt. Psychológovia ho používajú na opis situácie, keď si myslíme, že sme stredobodom pozornosti, hoci si nás v skutočnosti nikto nevšíma. A odborný termín existuje aj pre strach z jedenia na verejnosti: solomangerfóbia. Aby sme sa toho strachu trošku zbavili, chce to predovšetkým jedno: prax.

Cestovať sólo je trendom

Myšlienka objavovať svet osamote vzrušuje ľudí na celom svete. Ženy sú v tomto smere odvážnejšie ako muži. Je to pravdepodobne tým, že ženy majú obvykle lepšie sociálne zručnosti a preto pri cestovaní rýchlejšie nadväzujú rozhovory s inými ľuďmi.

Plusy cestovania bez +1

  • Keď človek cestuje sám, veľa ho to naučí, naučí sa niečo o svojom talente, o svojich slabostiach a človek hlavne častokrát zistí, že je oveľa silnejší, ako by si bol kedy pomyslel.
  • Nič v živote nie je dokonalé. To isté platí aj pri cestovaní, veci vždy nejdú podľa plánu a to človeka donúti brať veci s väčšou ľahkosťou a tiež to človeku vyšperkuje schopnosť riešiť problémy.
  • Žiadne kompromisy. Keď cestujete sami, môžete si robiť, čo len chcete, na napĺňaní očakávaní nezáleží.
  • Spoločnosť niekedy len rozptyľuje, bez nej možno niekedy oveľa intenzívnejšie vnímať nielen zážitky a okolie, ale aj svoje vlastné pocity.
  • Keď človek cestuje sám, zvyčajne mu padne ľahšie pristupovať k iným ľuďom s otvorenou mysľou.
  • Stanete sa nezávislejšími, sebavedomejšími a naučíte sa svoj život držať pevne vo svojich rukách.
  • Získate veľa nových skúseností a neoceniteľných vedomostí do života.
  • Ak človek cestuje len sám so sebou, môžu mu prísť do cesty nové vízie a sny.

Podniknite cestu krok za krokom

Vydať sa na veľkú cestu a celkom na vlastnú päsť, to veru nie je pre každého. Ak radšej k veciam pristupujete pozvoľna, najlepšie je začať jedným z nasledujúcich nápadov:

Piknik osamote

Piknik vonku v prírode je každopádne skvelá príležitosť dopriať si štipku oddychu od televíznej obrazovky. Využite tento čas na to, aby ste si vypočuli nejaký dobrý podcast alebo si konečne prečítajte dobrú knihu. Najlepšie je vopred si premyslieť, kam chcete zájsť – či do parku s ľuďmi alebo niekam, kde nie je nikoho. Bezcieľne potulovanie môže totiž rýchlo znížiť motiváciu.

Bez sprievodu do kina alebo múzea

Uvedomte si, že do kina alebo múzea nechodíte kvôli iným ľuďom, ale preto, aby ste si tam užili umenie a kultúru. A to zvyčajne funguje oveľa lepšie, ak človeka nič nerozptyľuje. Nedovoľte, aby vás od kina alebo výstavy odradili názory iných. Teraz môžete robiť to, čo sa vám páči – bez obáv o svoju povesť.

Návšteva reštaurácie – stôl pre 1 osobu

Začnite najprv raňajkami alebo obedom, v príjemnej atmosfére. Je to určite jednoduchšie ako elegantná večera. Doprajte si niečo chutné a využite šance, aby ste sa naozaj započúvali do svojich chutí. Bez rušivých rozhovorov budete jedlo vnímať omnoho intenzívnejšie.

Tipy na sólo cesty

  • Najprv je vhodné vyskúšať si, či sa vám cestovanie osamote naozaj páči. Čo tak nejaká destinácia v rámci Európy alebo možno aj samotné Slovensko. To sa hodí aj na kratšie cesty a človek nie je tak ďaleko od domova.
  • Neunáhlite sa a vopred si urobte dôkladný prieskum. Pomôže vám to posúdiť, či je daná destinácia pre vás tá pravá a prípadne na čo dať v tej ktorej destinácii pozor.
  • Uvedomte si, že je normálne, keď sa počas prvých dní cítite ochromení a doprajte si čas, ktorý potrebujete na to, aby ste sa do toho dostali.
  • Konať v rámci cestovania spontánne, to je síce fajn a zábava, avšak aspoň počas prvých dní po príchode do neznámej krajiny môže byť užitočné mať pripravený hrubý plán.
  • Sebavedomé vystupovanie v spojení s niekoľkými naspamäť naučenými frázami pomáha stanoviť hranice v riskantných situáciách.
  • Iný kraj, iný mrav: V niektorých krajinách jednoducho dôležité nosiť patrične vhodné oblečenie. Vo všeobecnosti platí, čím viac splyniete so životom mesta, tým lepšie.
  • Pamätajte: Nie ste sami! Každý rok sa vydá na cestu osamote nespočetne veľa ľudí, všetci títo ľudia sa premiestňujú z miesta na miesto alebo zažívajú nejakú novú situáciu. Vedomie, že aj tí ostatní sa cítia rovnako, vám pomôže pristupovať k ľuďom s väčšou otvorenosťou.
  • Až príliš často sa nám stáva, že si radšej počkáme a hneváme sa na seba až ex post za to, že sme si v tej ktorej situácii neotvorili ústa. Svet sa nezrúti, môžete buď len stretnúť nových priateľov alebo budete na seba hrdí, že ste sa prekonali a prelomili ste vlastné zábrany. Čo sa stane, ak sa odvážime hovoriť s ľuďmi?
  • Spoločenské miestnosti v ubytovniach či hosteloch sú ideálnym miestom na vyhľadávanie podobne zmýšľajúcich ľudí. Tiež aktivity, ako sú kurzy jogy, jazykové kurzy alebo kurzy varenia sú tiež dobrým spôsobom, ako natrafiť a spoznať ľudí s podobnými záujmami.
  • Pri cestách je dobré spoľahnúť sa na svoje pocity.
  • Pred samotnou cestou je dobré zdôveriť sa niekomu, kam sa najbližšie chystáte, aké máte plány a aký dopravný prostriedok sa práve chystáte použiť.
  • Cestovný denník: Tu si môžete zaznamenávať nielen svoje zážitky z ciest, ale aj nové skúsenosti, myšlienky a emócie, ale tiež nové inšpirácie.
  • Počas svojej prvej sólo cesty sa určite vyhnite destináciám, kde páriky zvyčajne trávia medové týždne a kde by sa na vás hrnuli z každej strany, byť sám so sebou by tam nemuselo byť vôbec jednoduché.