Active Beauty
Cool down počas horúcich dní: Osem účinných nápadov, ako sa osviežiť
Text:
Čas načítania: Min.
Krásne osviežujúce

Cool down počas horúcich dní: Osem účinných nápadov, ako sa osviežiť

S krásnym počasím prichádza ruka v ruke aj dobrá nálada. Avšak keď už ručička teplomera atakuje výšiny viac dní po sebe, môže to letné nadšenie veľmi rýchlo opadnúť. Tu nájdete osem tipov, ako sa príjemne schladiť, a ktoré sa dajú aj ľahko realizovať – či už hovoríme o kozmetike, strave, vychytávkach v bytoch či podobnom.
Ako zatočiť s teplom a nadmerným potením, ak sa práve nemáme šancu schladiť v jazere alebo bazéne? S krásnym počasím prichádza ruka v ruke aj dobrá nálada. Avšak keď už ručička teplomera atakuje výšiny viac dní po sebe, môže to letné nadšenie veľmi rýchlo opadnúť. Tu nájdete osem tipov, ako sa príjemne schladiť, a ktoré sa dajú aj ľahko realizovať – či už hovoríme o kozmetike, strave, vychytávkach v bytoch či podobnom.

Osvieženie sa blíži: Osem účinných tipov, ako sa vysporiadať s horúčavami

1. Piť, piť a ešte raz piť

Klasická rada v horúčavách, ktorú ale nikdy nie je na škodu zopakovať: Počas horúcich letných dní je dôležité prijímať dostatok tekutín. V tomto ročnom období sa nám samozrejme ponúka aj široká paleta čerstvého ovocia, ktoré dokáže rozkošne oživiť pohár vody alebo sa dá napríklad použiť na prípravu smoothie, džúsov a ľadového čaju. Tu nájdete tri recepty na prípravu letných nápojov, ktoré zázračne uhasia smäd.
Vychladený nápoj, prípadne plný ľadových kociek - ono to pri vysokých letných teplotách láka, avšak ľadovo vychladeným nápojom je sa lepšie radšej vyhnúť. Čím viac sa teplota nápoja líši od našej telesnej teploty, tým viac sa telo musí energeticky snažiť, aby tento rozdiel vyrovnalo. A následok? Namiesto toho, aby sa človek potil menej, sa bude potiť ešte viac. Preto je najlepšie piť nápoje izbovej teploty.
Mimochodom, existujú aj potraviny, ktoré počas leta a vysokých teplôt pomáhajú pokryť zvýšenú potrebu tekutín. V jednej štúdii dospeli vedci k záveru, že telo dokáže prijať až približne jeden liter tekutín len z ovocia a zeleniny s vysokým obsahom vody. Patria sem melón, uhorky, šaláty, špargľa, cuketa, paradajky a bobuľové ovocie. Bonus: Všetky tieto potraviny dodávajú telu vitamíny a minerálne látky, o ktoré telo prichádza práve potením.

2. Osvieženie v spreji

Osviežujúce spreje sú skvelým letným doplnkom. Jemná hmla, ktorá sa človeku len tak rozplýva na pokožke, vytvára chlad od vyparovania. V kombinácii s jemnou vôňou spreja nielen krásne osvieži, ale aj povzbudí myseľ – napríklad takou vôňou levandule. Okrem tzv. cool-down efektu body-spreje aj ošetria pokožku. Opatrne však: silice by sa zásadne nemali používať na tvár, najmä počas tehotenstva.

DIY sprej si dokážete vyrobiť za pár minút: Stačí do fľaše s rozprašovačom naliať trochu destilovanej vody, pridať pár kvapiek éterického oleja a gélu aloe vera, dôkladne pretriasť (aby sa olej a voda dobre premiešali) a hotovo! Na prípravu sprejov je skutočne najlepšie používať len prírodné zložky, ideálne certifikované. Domáci body-sprej vydrží v chladničke až týždeň.

3. Ako sa ochladiť zvnútra

Podľa princípov tradičnej čínskej medicíny a ajurvédy existujú potraviny, ktoré dokážu organizmus ochladiť zvnútra. Všeobecná lekárka a špecialistka na tradičnú čínsku medicínu Signe Streli-Kastner má účinné tipy, ako zabojovať v lete s horúčavami – na ochladenie odporúča jesť sezónne ovocie a zeleninu: „To, čo u nás rastie v lete, je v zásade vhodné na to, aby telo zostalo v horúcich dňoch svieže a čulé.“

Medzi potraviny s takýmto ochladzujúcim účinkom patrí ovocie a zelenina s vysokým obsahom vody, a rovnako bylinky, napríklad kôpor, levanduľa, mäta pieporná, žerucha a šalvia. K ochladeniu zvnútra môžu prispieť aj kyslé mliečne výrobky. Mäso, vajcia a pochutiny typu káva alebo čokoláda by sa však počas horúcich dní mali z jedálnička radšej vynechať. Dôležitý je tiež spôsob prípravy jedál: telu prospieva, ak jedlá pripravujeme krátkym dusením, varením v pare alebo ak ich necháme vychladnúť a až potom ich konzumujeme. Princípy TČM hovoria o tom, že po jedlách , pripravených grilovaním sa telo len zbytočne zahrieva, čo v lete pri vysokých teplotách rozhodne nepotrebujeme.

4. Čo tak teplo z tela odmasírovať?

Ak však ručička teplomera v kancelárii stále len stúpa, pomôcť môže chladný masážny úchop. Špičku prostredníka jednoducho namočte do studenej vody a na päť sekúnd ním pritlačte na bod medzi obočím, pri koreni nosa. Potom do vody namočte špičky všetkých prstov oboch rúk a potiahnite ich ponad obočia smerom von. Stimulujete tak receptory chladu v koži, čím ochladíte hlavu.

Ak sa chcete počas horúcich trochu schladiť, mimoriadne účinné je tak robiť na tzv. pulzných bodoch: nachádzajú sa na krku, vnútornej strane lakťov, za kolenami a na chodidlách. Stačí na ne priložiť studený uterák alebo si nad umývadlom poliať zápästia studenou vodou.

5. Sprcha vlažnou vodou

Už štyri až päť kvapiek čajovníkového oleja v šampóne vyvolajú na pokožke hlavy svieži, až taký jemne štipľavý pocit. Silice v pokožke stimulujú, podobne ako mentol, receptory chladu. Človek sa po takejto kúre cíti okamžite lepšie, sviežejšie, akoby ho ovanul chlad a to sa skutočná teplota vôbec nezmenila. Účinok pretrváva aj po sprchovaní.

Mimochodom, namiesto ľadovej sprchy je lepšie dopriať si sprchu vlažnú: náhle ochladenie totiž môže spôsobiť stiahnutie pórov, čo má za následok, že teplo sa z tela odvádza horšie. Výsledkom je opäť to, že sa človek potí ešte viac.

Ak nás po dlhom horúcom dni trápia opuchnuté a unavené nohy, čo tak si dopriať osviežujúci kúpeľ nôh s mätou alebo šalviou? Zložky ako mäta pieporná alebo mentol, mäta alebo šalvia osviežia a prečistia myseľ.

Žiada sa vám poriadne si osviežiť pokožku? Telové mlieka, krémy na tvár, produkty po opaľovaní, telové spreje a masky na tvár veľmi dobre znášajú aj nižšie teploty v chladničke a takto krásne vychladené po nanesení dodatočne ešte aj osviežia pokožku.

6. Aj dýchanie sa dá využiť

Je možné ochladiť sa aj správnou technikou dýchania? Áno! Jógové cvičenie „shitali“ filtruje a ochladzuje vzduch, než sa dostane do tela, a tak reguluje tepelnú rovnováhu. Stačí sa vzpriamene posadiť, zavrieť si oči, vystrčiť zrolovaný jazyk a zhlboka sa nadýchnuť cez ústa. Potom nakrátko zadržať dych a pomaly vydýchnuť nosom. Cvičenie je vhodné opakovať desať až dvadsaťkrát. Ak napríklad niekto nedokáže zrolovať jazyk, rovnaký efekt je možné dosiahnuť aj nasatím vzduchu cez mierne poootvorené ústa.

7. Radšej sa obliecť voľne

Namiesto tesných nohavíc a topov siahnite radšej po oblečení voľnejších strihov. Lepšie prepúšťajú vzduch a poskytujú väčšiu voľnosť pohybu. Vyhýbajte sa syntetickým materiálom, tie sa totiž veľkou priedušnosťou nevyznačujú a ak sa človek spotí, rýchlo sa lepia na telo. Vhodnejšie je siahnuť po oblečení z prírodných vlákien, napríklad z ľahkej bavlny, ľanu alebo hodvábu. Žiadny príjemný letný outfit by sa nemal zaobísť bez čiapky alebo klobúka, úpal si predsa vykoledovať nechceme. A ako príjemne schladiť nohy? Vložte do topánok vrecúška na mrazenie, no ešte predtým šup s nimi na noc do chladničky.

8. Všetko zavrieť a zahatať!

Keď sa nepríjemné teplo začne nebezpečne hromadiť už aj medzi štyrmi stenami, zaspávanie sa stáva často čoraz ťažšou misiou. Aby sme si ochladili vlastný byt, obvykle pomáha, ak si počas dňa zavrieme okná, stiahneme rolety a tiež zavrieme dvere. Otvoriť sa ich oplatí až vtedy, ak sa znovu výrazne ochladí. Vtedy je namieste zabezpečiť už aj prievan (v nájomných domoch aj cez chladnejšie schodiská). Zabudnúť potom netreba veru ani na dvere skríň, otvoriť sa odporúča aj tie, aby cez ne mohol uniknúť nahromadený vzduch. Skrytými zdrojmi tepla sú aj koberce (počas horúcich dní ich pokojne uložte niekam, kde sú chránené pred moľami) a elektrické spotrebiče v pohotovostnom režime (vypnite ich – ušetríte tak ďalšiu elektrickú energiu).
Ľutujeme, ale pre váš dopyt sme nenašli žiadne výsledky. Prosím, skúste to s inými hľadanými výrazmi.