Zraniteľnosť: Vyhráva len ten, kto sa otvorí

Zraniteľnosť? Znie to ako niečo negatívne. Kto by už len chcel byť „slabý“ a zraniteľný? Dnes sme predsa všetci silní, nezávislí a cool. Máme si priznať akúsi slabosť? Nikdy, ani za nič. Avšak, môže si človek naozaj vychutnať šťastné životné okamihy, ak neustále predstiera, že je dokonalý a bezchybný?

Americká sociologička Brené Brown už viac ako dvadsať rokov skúma témy, ako je hanba, odvaha, empatia a vie o nich svoje: „Nemôžeme prežívať lásku či radosť bez toho, aby sme dovolili iným, aby do nás nazreli.“ Zraniteľnosť je síce úzko prepojená s hanbou a neistotou, avšak zároveň je základom mnohých úžasných vecí, ako je radosť, láska, spolupatričnosť, empatia, dôvera, kreativita, inklúzia a spravodlivosť.

Aby sme mohli prežiť naplnený život, prítomnosť zraniteľnosti je v ňom nevyhnutná a dôležitá. „Zraniteľnosť nie je o víťazstve a prehre, ale o odvahe, o odvahe prejaviť sa navonok bez toho, aby sme dbali na sebakontrolu možných následkov,“ hovorí expertka. Žiaden risk, žiaden zisk? Prežiť život v útulne vystlanej komfortnej zóne a nikdy neklásť a ani si nepripúšťať nepríjemné otázky? Cesta k autentickému ja nikdy nie je dokonale vydláždená, vždy môže človeka prekvapiť jedným či viacerými výmoľmi. Ale, žiadny strach: Takéto prekážky a negatívne pocity sú tiež súčasťou cesty. A pohyb po tejto ceste je možný len pre tých, ktorí sa dokážu ukázať ako zraniteľní.