Active Beauty
Jakub Michelčík: Výnimočnosť a dokonalosť máme v sebe, časť 2
Text: dm Podcast

dm Podcast

Jakub Michelčík: Výnimočnosť a dokonalosť máme v sebe, časť 2

„… neverte vždy tomu, čo vidíte na fotkách na Instagrame alebo na akýchkoľvek iných vyretušovaných sociálnych sieťach, kde je veľa vysnívaných fotiek alebo modeliek a dokonalých, upravených mejkapov. Nikdy nezabúdajte na realitu. Na to, že to sú fotky a výsledky, ktorým často dopomôže nejaký filter či aplikácia. Nie vždy všetko, čo je prehnané cez filter a má pod sebou desaťtisíc lajkov, je práve to výnimočné a dokonalé. Vy tú výnimočnosť a dokonalosť máte určite v sebe, len sa ju pokúste nájsť.“ Toto je prepis dm Podcastu s kaderníkom Jakubom Michelčíkom, časť druhá.

Prepis podcastu pre ľudí s oslabením sluchového vnímania a nepočujúcich, pokračovanie prvej časti.


A čo muži? Platí pre nich to isté, čo platí pre ženy, alebo majú muži a starostlivosť o mužské vlasy nejaké špecifikum?

Muži sú práve tá skupinka, ktorá by sa naozaj mala nad tou pravidelnou návštevou kaderníka zamyslieť, pretože keď si chlap chce udržiavať šik strih a byť udržiavaný moderný muž, tak by mal na to strihanie chodiť zhruba každé štyri týždne. Samozrejme, už je to potom individuálne podľa časových a finančných možností aj podľa toho, kto je do akej miery „narcis“. Chlap by si mal v dnešnej modernej dobe jednoznačne zakladať na kvalitnom strihu. Trend barber shopov sa veľmi rozmohol, je to veľmi moderné, takže nemyslím si, že by muži mali problém, že kde vôbec nájdu nejakého odborníka na pánske strihy.

Najčastejším problémom u pánov, s ktorým sa v praxi stretávam, je to, že chodia pravidelne spávať s mokrou vlasovou pokožkou, čo môže mať za následok, že pár takýchto nocľahov zapríčiní jej lupinatosť. Pretože ak si pán napríklad večer po fitku umyje vlasy a ide spať s mokrou vlasovou pokožkou, v noci na ňu uvoľňovaním telesného tepla pôsobí kondenz, vznikne tam nadbytočná vlhkosť a všetci dobre vieme, že v takomto vlhkom prostredí vznikajú - ja to volám „nežiaduce huby“. Sú to mikroorganizmy a plesne, rôzne kandidy a mykózy, ktoré vám tam vedia na dlhší čas zapríčiniť lupinatosť pokožky. Takže chlapi, ktorým sa veľmi často opakujú lupiny, sa jednoznačne musia zamyslieť nad tým, či nechodia pravidelne spávať s mokrou vlasovou pokožkou. Ak sa tak deje, jednoznačne je potrebné vlasovú pokožku presušiť a takto si ísť následne ľahnúť.

Muži často robia aj tú chybu, že pravidelne používajú šampón, ktorý lieči lupinatosť a lupiny, ale takýto šampón tiež musíme používať len nejaký čas a s mierou. Keď si raz idem liečiť lupiny s vhodným šampónom na lupinatú pokožku, nesmiem ho používať celoročne. Je to chyba, pretože neustále deriem a čistím tú pokožku a tie lupiny sa mi budú počas toho roka neustále vracať. Čiže šampón proti lupinám používam maximálne pätnásť až šestnásť umytí a potom prejdem na nejakú kozmetiku, ktorá je vhodná na citlivú vlasovú pokožku, pretože vieme, že lupinatosť spôsobuje práve citlivosť pokožky.


Ja sa tu chcem trošku pristaviť pri tej mokrej vlasovej pokožke, lebo si myslím, že to sa netýka len mužov, ale aj dám, veľakrát aj dievčat. Koľko trvá prirodzene, bez toho, aby sme použili fén, pokožke, aby vyschla?

Toto všetko, čo som teraz aplikoval, a príklady, ktoré som udával pri mužoch, jednoznačne odporúčam aj dámam alebo slečnám, ktoré majú dlhé vlasy. Zase platia tie isté pravidlá, nechodiť pravidelne spávať s mokrou vlasovou pokožkou. Úplne najhoršie, čo môžeme urobiť, je, keď kočka má husté, dlhé vlasy, večer si ich pred spaním umyje, je už veľmi pohodlná ich sušiť, tak dá si ich do nejakého copu a takto sa tam do rána vytvoria naše nežiaduce mikroorganizmy a plesne. Takže je potrebné tú pokožku aspoň desať až pätnásť minúť vysušiť s fénom, aby aspoň pri korienkoch bola suchá.


Čiže desať-pätnásť minút ju máme sušiť fénom?

Áno, určite.


Je okej sušiť vlasy desať-pätnásť minút fénom? Lebo podľa mňa pre bežného človeka môže byť úplne nová informácia, že až tak dlho si môže sušiť vlasy.

Za túto otázku som ti veľmi vďačný, pretože si otvorila ďalšiu tému, a to, že ľudia robia extrémne veľkého strašiaka z fénovania a zo sušenia vlasov. Ja na fénovaní vlasov nevidím určite nič zlé a nemal by to byť taký strašiak, ako z neho zbytočne ľudia robia. Keď máme doma kvalitný fén – ak by to bol aj nejaký bežne dostupný, komerčný fén, nemusí to byť profesionálny kadernícky fén –, tak keď si ho nastavím na nejakú nižšiu teplotu a držím ho v dostatočnej vzdialenosti od vlasov a vlasovej pokožky, jednoznačne vlasom nemôžem ublížiť.

Dnes už nájdeme aj cenovo dostupné fény, či v elektropredajniach, alebo na internete, a je možné už za tridsať eur dostať veľmi kvalitný fén. Ja mám svoje profesionálne fény, ktoré stoja stovky alebo desiatky eur, ale vy na domáce použitie nepotrebujete fén za tristo eur ako ja. Dnes už majú fény rôzne funkcie, vlastnosti a technológie, ktoré zabraňujú elektrizovaniu, štiepeniu, vysúšaniu, poréznosti vlasov. Takže dnes si už dokážete vybrať cenovo dostupný fén, ktorý je takmer profesionálny, má rôzne funkcie a vlastnosti, ktoré zamedzujú poškodeniu vlasov, vysúšaniu vlasovej pokožky, a keď z dostatočnej vzdialenosti, ktorá je zhruba tridsať centimetrov od vlasovej pokožky, sušíte takto korienky a vlasy, určite vám garantujem, že ich nepoškodíte a nespálite.

Dnes máme fény, na ktorých viete nastaviť štyri až päť variantov rôznej teploty a intenzity fénu, takže je to zbytočný strašiak. Ja si myslím, že fénovanie vlasov ešte nikomu neublížilo. Keď sa klientka o vlasy stará a hlavne používa termoaktívne produkty, ktoré môžeme použiť vo forme krému, spreja alebo mliečka, určite si vlasy nepoškodí.


Ak by si niekto naozaj len tak narýchlo vysušil vlasy, koľko potom trvá prirodzene pokožke, kým vyschne, aby sme mohli ísť spať so suchou pokožkou?

V prípade, že niekto sa naozaj bojí vysokých teplôt a používania fénu, bráni sa tomu a považuje to stále za veľmi zlé a škodlivé, tak v prirodzenom prostredí a prirodzeným odparovaním telesnej teploty dokážu vlasy vyschnúť približne za päťdesiat minút. Takže určite predtým, ako si ľahneme do perín, potrebujeme aspoň päťdesiat minút neležať a tú pokožku ani nijako ináč nedusiť.


Keď už sme si takto zaujímavo prešli fénovanie, tak poďme rovno aj na žehlenie vlasov. Ako teda uchopiť to žehlenie tak, aby sme si žehlili vlasy zdravo, prípadne nerobili strašiaka z toho, čo možno strašiakom ani nie je?

Najčastejším problémom žehlenia vlasov, s ktorým sa stretávam, je práve ten, že predtým ako si dámy idú vlasy žehliť, si ich dostatočne nevysušia. Často ich tlačí čas, vlasy vysušia iba tak na osemdesiat percent a už žhavia žehličku a prechádzajú prameň po prameni pri nejakej teplote dvestodesať stupňov Celzia, čo je nesprávne. Vlasy môžeme žehliť vždy vtedy, keď máme na nich aplikovaný termoaktívny produkt, čiže termoochranu, ktorá vlasy zväčša ochráni až do dvestodvadsať stupňov Celzia. To je bod číslo jeden, použitie vhodného ochranného termoaktívneho produktu.

Bod číslo dva – vlasy musíme mať vysušené na sto percent. Čiže nie, že si poviem, že teraz sa ponáhľam do práce, som v strese, vlasy vysuším iba na osemdesiat percent, veď sa prebytočná voda odparí žehličkou. To je veľká a najčastejšia chyba. Tie vlasy pálim a plačú, predtým si ich musím vysušiť na sto percent.

No a bod tri je, že si vlasy dôkladne prečešem a žehličku určite nezohrievam na viac ako stodeväťdesiat stupňov. Je to zbytočné, tie vlasy tak agresívne pálime. Na všetky typy vlasov stačí použitá teplota od stosedemdesiat do stodeväťdesiat stupňov. Ja nikdy vyššiu teplotu nepoužívam. Jednoznačne si teda dajte pozor, akú teplotu pri žehlení vlasov používate, a určite nepoužívajte vyššiu teplotu ako stodeväťdesiat stupňov. Ideálna je škála od stosedemdesiat do stodeväťdesiat stupňov, pričom vlasy žehlíme vždy suché. Ak v salóne niekedy použijem vyššiu teplotu, ako je stodeväťdesiat stupňov Celzia, je to len v prípadoch, že ide o nejaký extrémne hrubý, kučeravý vlas, ktorý viem, že tú teplotu zvládne, ale aj to za pomoci termoaktívnych produktov. Alebo si takéto žehlenie môžu dovoliť vlasy, ktoré sú iného etnika. Sú to černošské vlasy alebo vlasy z iných krajín, ako India, ktoré sú oveľa hrubšie, odolnejšie a pevnejšie.


Dnes už existuje množstvo prípravkov, ktoré sú určené práve na žehlenie vlasov. Aké teda máme používať? A máme ich používať? A ak áno, tak ako si ich aplikovať pred žehlením na vlasy?

Termoaktívne produkty vždy aplikujeme do vlhkých vlasov po umývaní. Tu by som veľmi rád vyzdvihol práve funkciu a používanie takýchto ochranných termoaktívnych produktov. Viem, že na trhu je veľmi veľké portfólio produktov a nie vždy si ich každá dáma môže dovoliť kúpiť domov štyri alebo päť. Ja často ani tak neapelujem a neprikladám veľkú vážnosť nejakým kvalitným šampónom alebo maskám. Ak by sme sa teraz bavili, že si máš vybrať z nejakých piatich regeneračných produktov jeden, bez ktorého by si bezpodmienečne nemala odísť z domu a ktorý by si mala mať ako jediný, aj keby si žila na opustenom ostrove, tak práve toto by bol on. U mňa jednoznačne práve termoaktívny produkt. Je to vždy nejaký produkt, ktorý sa neoplachuje z vlasov, v tom vlase zostáva až do ďalšieho umytia.

Teda ak sa ma niekto pýta, či nejaký produkt môže vynechať, tak môže vynechať z toho celého portfólia starostlivosti vlasov akýkoľvek okrem tohto. Či vlasy fúkate fénom, voľne sušíte alebo kulmujete, krepujete, tupírujete, nikdy, prosím, nevynechajte termoaktívny krém. Nemáme len krémy, máme ich v rôznej forme, sú to aj spreje, mliečka, toniká. Ja mám najradšej krémy alebo spreje, máme ich na trhu niekoľko. Treba si naozaj hlavne naštudovať, či sa z vlasov neoplachujú a či majú termoaktívnu ochranu až do dvestodvadsať alebo dvestotridsať stupňov Celzia.

Ak na vlasy po umytí jednorazovo aplikujeme kvalitný termoaktívny produkt, tak sa nám až do ďalšieho zmývania v tých vlasoch vždy aktivuje. Takže ho nemusíme ani vrstviť a nanášať opakovane až do ďalšieho umytia. Samozrejme, sú aj také produkty, ktoré môžeme aj vrstviť a dávať pokojne aj každý druhý deň, keď si vlasy žehlíme.


Keď už sme tu veľakrát spomínali umývanie vlasov, sú aj nejaké všeobecné tipy, ako si správne umývať vlasy?

Mňa ešte v dnešnej dobe prekvapí, keď mi niekto povie, že si vlasy šampónuje iba jedenkrát. Toto je pre mňa prekvapujúce, často to zabúdam klientkam aj prízvukovať, lebo to beriem automaticky, že takto to používam dvadsať rokov, tak to tak všetci robia. Vlasy vždy šampónujeme dvakrát. Je to z jedného prostého dôvodu: prvé šampónovanie nám z vlasov a z pokožky odstraňuje tie väčšie nánosy rôznych pachových častíc, prachu, smogu, fixačných a stylingových produktov, takže prvým šampónovaním zmyjeme všetky hrubé nečistoty. Druhé šampónovanie nám už preniká do vlasov aj do pokožky hlbšie. Je to hĺbkovejšie šampónovanie, tým druhým šampónovaním do tých vlasov už dokážu preniknúť už aj nejaké výživné alebo prospešné látky, ktoré ten daný produkt obsahuje. Následne na mokré vlasy aplikujeme vhodný regeneračný produkt, niekto to pozná pod pojmom kondicionér alebo balzam. A ešte máme aj vlasové masky.

Tu poviem jeden veľký rozdiel a povieme si dôležitú poučku. Môžeme použiť buď vlasový kondicionér, alebo masku, niekto používa aj balzam. Takže jedna kategória sú balzamy a kondicionéry a druhá kategória sú masky. Veľký rozdiel je v tom, že vlasový balzam alebo kondicionér používame po každom umytí a má krátky čas pôsobenia. To znamená, že ho stačí na vlasoch nechať tak dve minúty. Vlasová maska je oveľa intenzívnejšia, ide do hlbších štruktúr vlasu a vlasovú masku odteraz budeme používať iba každé druhé alebo tretie umývanie. Pri maske je nevýhodou, že ju musíme na vlasoch nechať päť až desať minút. Ak sa ponáhľame a nemáme čas, dáme na vlasy balzam alebo kondicionér. Stačí ho nechať jednu až dve minúty, vlasy zľahka prečešeme a po dvoch minútach opláchneme. Tie vlasy si zoberú potrebné živiny.

Ak máme na vlasy väčší časový priestor, použijeme jednoznačne vlasovú masku, ktorá ide do hlbších štruktúr vlasu. Takto nanesenú masku zabalíme na päť až desať minút do igelitovej čiapky, následne do uteráka, necháme pôsobiť päť až desať minúť. Za tých desať minút si ten vlas zoberie potrebné živiny, hydratuje sa, bude dostatočne hebký a lesklý. Po desiatich minútach vlasovú masku zmyjeme teplou vodou. Aj to oplachovanie regeneračných produktov by malo trvať až päť minút. Musíte pod prstami pri tom vymývaní cítiť, že vlasy až vŕzgajú na dotyk. Následne na mokré vlasy už použijeme iba nejaký termoaktívny produkt, na ktorý ja tak apelujem, alebo nejaký vlasový olej, ktorý je takisto vhodnou výživou. Alebo nejaké tužidlo, či už tekuté, penové alebo niečo, čo máme z neoplachujúcich produktov radi.


Farbenie vlasov. Ešte stále sa možno traduje nejaký mýtus, že farbenie vlasov dokáže vlasy ničiť. Je to tak?

Ja sa teším, že vo svete farbenia sme urobili za posledných dvadsať rokov veľmi veľký progres a inovácie. Dnes sú už niektoré vlasové farby v takých šetrných zloženiach a s takými úžasnými látkami, sú bezamoniakové, obsahujú veľmi šetrné zložky hlavne na olejových bázach, že naozaj by som sa v dnešnej modernej dobe farbenia vlasov nebál. Robíme takého veľkého strašiaka aj z amoniaku. Kto sa trošku vo farbení vyzná, vie, že amoniak vôbec extrémne nepoškodzuje ani vlasy, ani vlasovú pokožku. Slúži ako hnací motor pre farbu a vlastne má za cieľ otvárať vlasy, aby sa do nich dostal pigment, takže netreba sa báť ani amoniaku. Ja však jednoznačne aj v salóne, aj klientkam na doma radím farby, ktoré neobsahujú amoniak, dokážu tú citlivejšiu pokožku trošku ušetriť od vysušenia. Vôbec by som sa však farbenia vlasov v dnešnej dobe nebál.


Farbenie vlasov doma verzus v salóne. Odporúčaš farbiť vlasy doma?

Ako som už spomínal, veľmi sa teším, že aj u vás na pobočkách dm sú už dostupné veľmi šetrné farby, čo sa týka ich zloženia. Takže dnes to už nie sú v drogériách tie ekrazity, lebo pred dvadsiatimi rokmi to dokázali byť veľmi agresívne farby. Najmä preto, lebo obsahovali veľmi nežiaduce kovy, ktoré nevplývali prospešne na vlas a na jeho kvalitu. Dnes, keď už máme nejakú skúsenosť a vedomosť, vieme si aj u vás na pobočkách v dm kúpiť veľmi šetrné a niektoré dokonca regeneračné farby, s ktorými veľa nepokazíme.

Skôr môžeme veľa pokaziť nevhodným postupom. Takže som zástancom toho, že ak chceme nejakú výraznejšiu zmenu alebo chceme byť v rukách odborníka, tak máme takého odborníka vyhľadať.. Keď idete transformovať vlasy do nejakých výraznejších zmien, tak, prosím, vyhľadajte odborníka, koloristu, aby vám tú vašu milovanú farbu namiešal. Ale ak chcete siahnuť po nejakej farbe v drogérii, dnes ja aj vaše predajkyne v pobočkách dm školím tak, aby boli aspoň z päťdesiatich percent profesionálky a vedeli vám už vhodne poradiť. Siahnite skôr po farbách, ktoré neobsahujú amoniak, a viete si už aj s takouto komerčnou, dostupnou farbou vyčarovať veľmi peknú farbu aj v domácom prostredí. Ale treba si trošku doštudovať ten postup a treba ho dodržiavať.

Ešte keď sme pri téme farbenie vlasov, a hlavne v domácom prostredí, chcem upozorniť na dva dôležité faktory. Najčastejšie sa stretávam v salóne s tým, že zákazníčka si kúpi nejakú peknú, hnedú farbu a očakáva, že výsledok bude taký, ako je na krabičke, na modelke. Pretože vieme, že často si na pobočkách dámy vyberajú farby práve na základe pekného účesu, pekných vĺn na obrázku, lebo veď po nanesení tejto farby budem vyzerať presne ako tá modelka na krabičke. Takže nezamieňajme si výber vhodnej farby s tým, že nám je sympatická nafotená modelka na krabičke. To najdôležitejšie pri farbení v domácom prostredí: vyhnite sa dodržania času pôsobenia farby. Najväčšia chyba je tá, keď si napríklad nanášame v domácom prostredí hnedú farbu na vlasy, keď si ju na celé vlasy nanesieme na celý čas pôsobenia. To znamená, že za veľkú chybu a prešľap považujem to, keď na tridsaťpäť minút natriem tú hnedú farbu do celých vlasov. Takto nafarbené vlasy mi za tých tridsaťpäť minút sčernajú, nemám tú peknú výslednú farbu ako na krabičke a sťažujem sa potom na výber farby, na výrobcu farby, dokonca niekedy aj na tú predavačku, ktorá mi ju predala alebo poradila. Ale v tomto prípade sa môžem sťažovať len sám na seba.

Správne farbenie v domácom prostredí je také, že farbu nanesiem na odrastené vlasy, na korienky, na vlasy, ktoré chcem farbiť, ktoré mi za to obdobie jedného alebo dvoch mesiacov dorástli. Tam ju nechám pôsobiť dvadsaťpäť až tridsať minúť, ale na posledných zostávajúcich šesť až sedem minút ju nanesiem do celých vlasov. Keď tento postup dodržím, určite si nevytvorím žiadnu nežiaducu čiernu alebo stmavenú farbu, s ktorou aj tak potom navštívim kaderníka, odborníka a neušetrím ani svoje financie, ani čas, ani nervy.


Sú ešte nejaké mýty, ktoré by si chcel vyvrátiť?

Opäť zostanem pri farbení vlasov. Často práve gravidné dámy sa ma pýtajú, či je vhodné si počas tehotenstva alebo dojčenia bábätka farbiť vlasy. Dnes už sú bezamoniakové farby vytvorené na takej šetrnej báze, že toto už považujem za archaický mýtus. Čiže ak ste tehotné alebo dojčíte, určite sa nebojte šetrného farbenia vlasov bezamoniakovými farbami.

Takisto mýtus, ktorý mi je veľakrát veľmi smiešny, je, že ak bábätko alebo malinké dieťa ostriháte do prvého roku života, tak mu už vlasy nebudú rásť v dostatočnej kvalite alebo mu budú rásť oveľa rýchlejšie, alebo budú hrubé. Toto považujem odborne za veľký mýtus. Myslím si, že keď bábätko treba ostrihať pre jeho praktickú a nejakú komfortnú zónu, napríklad aby sa nepotilo, tak to určite bez problémov urobte. Vôbec nenarušíte ani nezmeníte jeho kvalitu vlasov. Tie vlasy sa aj tak v priebehu hormonálnych zmien u toho dieťatka, kým dospieva a bude v puberte, ešte zmenia, stmavnú a aj zmenia svoju štruktúru prirodzeným vývojom.


Hovorí sa, že každému nám rastú vlasy do istej dĺžky, že niekomu narastú maximálne po ramená a už ďalej neporastú, že niekomu až po pás. Ako to vnímaš ty? Ako mýtus alebo fakt?

Nebudeme zachádzať do odborných vecí , ale… vlas má svoje tri rastové fázy. Je pravda, že sú zákazníčky alebo dámy, ktorým vlasy narastú iba po ramená a už sa, bohužiaľ, nevedia dopracovať k väčšej dĺžke. Tam už je to často naozaj nejaký problém zvnútra a často je to problém nejakej hormonálnej nerovnováhy, najčastejšie podľa mňa problém endokrinných žliaz. Ide o problém s tyroxínom; je to hormón, ktorý vylučuje štítna žľaza. Takže ak mi takto dlhodobo vlasy nerastú, ja by som buď navštívil endokrinológa, alebo sa zamyslel aj nad tým, či sa chodím pravidelne strihať k svojmu kaderníkovi. Dáma by sa mala strihať, najmä keď túži mať dlhé vlasy, aspoň raz za tri mesiace. Je nevyhnutné vlasy podstrihnúť, pretože ak vlasy nepodstrihnem aspoň raz za tri mesiace, tak sa potom samovoľne lámu a štiepia. A ja tomuto lámaniu a samovoľnému štiepeniu vlasov dokážem zabrániť tým, že svojho kaderníka navštívim aspoň raz za tri mesiace.

Dokážem si pomôcť aj rôznymi doplnkami výživy, ako napríklad zinok a selén. Toto sú moje dva obľúbené vitamíny a doplnky, najmä zinok. Veľmi rád ho konzumujem aj na dennodennej báze. Zinok je vitamín, ktorý sa rozpúšťa najmä v tuku, takže si ho nedávame na lačný žalúdok, treba ho konzumovať po nejakom mastnejšom jedle alebo po jedle, v ktorom konzumujeme aj tuk, aby sa dokázal rozložiť, pretože zinok môže byť ťažký na žalúdok, až tak, že niekomu spôsobí aj pocit na vracanie. Takže pravidelne do svojho jedálnička zaradím zinok, takisto selén a môžem si dopomôcť aj pravidelnou masážou vlasovej pokožky. Môžem na vlasy použiť toniká alebo vlasové vody, môže to byť aj nejaká vlasová voda z brezy, zo žihľavy, s nejakým prírodným extraktom alebo bylinkami. Takúto vlasovú vodu nanesiem na mokrú pokožku a spravím si prstami alebo bruškami prstov dobrú, päťminútovú masáž. Dnes už si môžeme kúpiť aj rôzne pomôcky, s ktorými dokážeme prekrviť a premasírovať vlasovú pokožku. Sú to rôzne kefy alebo pomôcky na stimulovanie a masáž vlasovej pokožky, ktorými nakopneme aj rast, aj hustotu a aj dĺžku vlasov.


Akú vlasovú rutinu máš ty?

Ja svojim vlasom vždy doprajem kvalitný šampón, čo v mojom ponímaní znamená, že neobsahuje silikóny. Ako som už spomínal, mám mastnú vlasovú pokožku, takže u mňa je to šampón, ktorý neobsahuje silikóny, pretože silikón upcháva vlasovú pokožku, a teda znásobuje aj jej mastenie. Moja rutina je taká, že si vlasy umývam každé ráno, dbám na to, aby môj šampón neobsahoval silikóny, pretože mám silne mastiacu vlasovú pokožku. Vlasy si po každom umytí okamžite suším kvalitným fénom a na záver do nich aplikujem matnú stylingovú pastu, s ktorou si vlasy len tak nedbalo nastrapatím. Dbám hlavne na to, aby som mal zdravú vlasovú pokožku.


Keby si to mal teraz nejako zhrnúť – na čo by ľudia nemali zabúdať a čo by nemali podceňovať v starostlivosti o vlasy a vlasovú pokožku?

Keby som to mal tak zhrnúť v bodoch, je pre mňa veľmi dôležité investovať aspoň do dvoch kvalitných vlasových produktov. To znamená aspoň jedna kvalitná vlasová maska a jeden kvalitný neoplachujúci sa produkt. Je pre mňa veľmi dôležité, aby v mokrých vlasoch zostala nejaká výživa a regenerácia, ktorú z nich nespláchneme.

Určite je dôležité aspoň raz za štyri mesiace navštíviť profesionála, s ktorým si vybudujete dôveru a ktorý bude mať odborné poznatky, dokáže vás usmerniť aj vo vašich možno zlých nápadoch alebo vo vlasových vrtochoch.
No a väčšinou máme problém aj preto, lebo si vlasy mechanicky poškodzujeme sami tým, že si ich žehlíme za mokra pri veľmi vysokej teplote, alebo aj tým, že si na ne pravidelne dávame veľa stylingových a fixačných produktov. Tá pokožka potom nedýcha, nedýchajú nám vlasy. Ja za mechanické poškodenie považujem aj to, že si ich agresívne tupírujeme nejakou štilkou, hrebeňom. No a aj to, že vlasy pravidelne nosíme pevne upnuté v nejakej agresívnej gumičke, ktorá nám dokáže navodiť migrénu alebo bolesť hlavy, dokáže nám vlasy polámať alebo poškodiť.


Čo ťa na tvojej práci baví najviac?

Ja na svojej práci milujem dennodenný kontakt s ľuďmi, pretože v civilnom živote som rád tak trošku aj psychológ a tá psychológia ma baví. Takže bavia ma ľudia a ich osudy. Baví ma to, aký pekný, dôverný vzťah si vieš vytvoriť s klientkou. Myslím si, že máloktorá práca má taký dar, že tá spätná odozva pri vykonávaní práce je okamžitá. Vo svojom okolí mám veľa ľudí, ktorí robia krásnu prácu ako právo, medicína, administratívna práca, toto všetko môže byť krásne, ale tí ľudia veľakrát dennodenne robia svoju mravčiu prácu, robia ju dobre, na sto percent, ale tá spätná odozva sa veľakrát dostaví niekedy po týždni, niekedy po mesiaci, niekto spätnú odozvu a zadosťučinenie nepocíti vo svojej práci ani po dvoch rokoch.

Na mojej práci je výnimočné práve to, že tá spätná odozva prichádza okamžite. Veľakrát vidím už hneď po nafarbení, po ostrihaní, pri odchode zo salónu na tvári zákazníčky úsmev. Vidím to zvýšené sebavedomie, radosť, novú chuť proste sa zase usmievať, cítiť sa skvele, sebavedome. Čiže pre mňa ten pocit, keď klientka odchádza z kresla, má zvýšené sebavedomie, vztýčenú hlavu, dokáže sa na seba pozrieť do zrkadla, doma zožne kompliment zo strany partnera, manžela, detí, v práci, od kolegýň, ktorí sa dokážu tešiť proste z toho, že niečo pre seba urobila. Takže pre mňa je jednoznačne krásna a najmä okamžitá spätná odozva.


A čo ťa baví najviac v živote pomimo tvojej práce?

Milujem svojho psíka, ktorého som zachránil z útulku, ktorý bol nechcený, takže verím tomu, že má teraz aspoň o pár percent krajší osud, keďže mu venujeme dosť veľa času a pozornosti, a teda vyzerá, že je šťastný. Takže veľmi rád trávim čas s ním a v prírode. Mojou najväčšou vášňou je cestovanie, lebo ho opäť viem prepojiť s inšpiráciou. Cestovanie je pre mňa obohacujúce, čo sa týka kultúr, farieb, kuchýň, etnika, obliekania, módy, kultúrnych návykov a zvykov a dokážem ho krásne pretaviť do svojej dennodennej práce.


Už si spomínal, že vaša práca je aj veľmi namáhavá, že niekedy ste v práci jedenásť hodín, niekedy aj viac. Ako sa o seba staráš – či už fyzicky, alebo psychicky?

No v tomto som trošku nie úplne dôsledný, pretože mám výšku meter deväťdesiat, a teda naozaj môj druh práce je veľmi namáhavý najmä pre moju krčnú chrbticu a kríže. Takže viem presne, čo mi na tú chrbticu pomáha a čo by som mohol robiť oveľa pravidelnejšie a dôslednejšie. Keďže ja sa pre svoju prácu, pre svoje klientky rád obetujem, tak toto by mohlo byť aj na pravidelnejšej báze. Veľmi dobre mi robí akýkoľvek pohyb, plávanie, paddleboard, tanec, cvičenie pilatesu, jogy, len no… všetko to tak dobre znie, len vieme, akí sme v teoretickej rovine a akí sme v praktickej rovine. Takže to by som chcel do svojej rutiny zaradiť aj častejšie.


A o čom snívaš v živote?

Svoj najväčší sen som si už splnil, to je práve môj vlasový ateliér. Takže budem len rád, ak sa mi ho podarí naďalej takto úspešne manažovať a byť v takom dobrom kolektíve so svojimi zamestnancami a kolegynkami. Mám asi už skôr len cestovateľské sny, ešte chcem precestovať pár krajín, ktoré sú pre mňa inšpiratívne. Mojím asi najväčším snom sú také celospoločenské sny. Chcem, aby bol okolo nás mier a pokora, lebo mám pocit, že sa niekedy v tom našom dennodennom živote vytráca práve vďaka a pokora. A toto sú také dva pojmy, ktoré mám vysnívané, aby sme ich viac uplatňovali v našom dennodennom živote.


Keď náš podcast počúvajú nejaké deti, nejakí tínedžeri, ktorí možno v kútiku duše snívajú o tom byť kaderníkom alebo kaderníčkou, a možno práve tá spoločnosť im nie je naklonená, čo by si im chcel takto na záver podcastu odkázať?

No ako sme už spomínali, veľmi veľa pracujem s mladými ľuďmi, aj teda so stredoškolákmi. Teším sa, že v roku 2023 už trocha odchádza taký ten predsudok, že na odborné školy alebo na školy, kde vás naučia nejakému krásnemu remeslu, chodili väčšinou študenti, ktorí mali veľmi zlý alebo podpriemerný prospech. Takže myslím si, že pri výbere takéhoto krásneho remesla – a to je jedno, môže to byť aj odbor kaderník alebo florista, alebo barman, čašník, kuchár, je to akékoľvek remeslo, lebo si myslím, že stále platí, že remeslo má zlaté dno – by sme nemali zvažovať len to, že „mám zlý prospech, tak idem na takúto školu, lebo túto školu so svojím intelektom zvládnem“. Nie. Výber takejto školy má byť to presvedčenie, tá dôvera v to, že v rukách budem mať nádherné remeslo, keď za akýchkoľvek okolností mám v rukách niečo, čo je výnimočné, pekné, niečo, čo dokážem vytvoriť sám svojou šikovnosťou, zručnosťou, svojou praxou. To je také niečo úžasné, že viete vlastnými rukami niečo vytvoriť. S týmto sa nikdy v živote nestratíte, vždy vám to v živote len pomôže.

Ja mám vo svojom okolí veľmi veľa ľudí, ktorí majú veľmi vysoký intelekt, majú ukončené tri vysoké školy a nemajú veľakrát to šťastie a nevedia sa v tejto náročnej dobe až tak ľahko uplatniť aj napriek tomu, že sú výnimoční a veľmi vzdelaní. A vidím, že sa z našej spoločnosti vytráca to remeslo, vytráca sa z trhu práce a stále by sa mu mala prikladať tá výnimočnosť a vážnosť, lebo s tým remeslom sa naozaj nikdy v živote nestratíte a viete sa mať v tej spoločnosti niekedy oveľa lepšie ako aj ten človek, ktorý disponuje tými dvoma, troma vysokými školami. Len, bohužiaľ, nemá to šťastie v živote, že nie je v správnom čase na správnom mieste a nevie sa tak ľahko uplatniť, lebo táto doba nie je ľahká.


A čo by si chcel odkázať našim poslucháčkam a poslucháčom?

Nerád moralizujem a mudrujem, veľmi rád ľuďom načúvam a som aj veľmi rád, keď môžem ľuďom radiť. Ale snažím sa ľuďom radiť, keď cítim, že moju radu a pomoc chcú. Čo sa týka možno nejakej rady k vlasom a vlasovému dizajnu, tak určite chcem dať jeden taký odkaz – informáciu, že neverte úplne vždy tomu, čo vidíte na fotkách, na vyretušovaných sociálnych sieťach a nikdy nezabúdajte na realitu. Na to, že to sú fotky a výsledky, ktorým často dopomôže nejaký filter či aplikácia. Vždy buďte nohami pevne na zemi a nesnažte sa uveriť prvoplánovo tomu, čo sa prezentuje ako dokonalé, luxusné, ako niečo výnimočné. Snažte sa tú výnimočnosť a dokonalosť nájsť v sebe, lebo určite sa vo vás ukrýva a nie všetko, čo je prehnané cez filter a má pod sebou desaťtisíc lajkov, je práve to výnimočné a dokonalé. Vy tú výnimočnosť a dokonalosť máte určite aj v sebe, len sa ju pokúste nájsť a netreba sa za ňu hanbiť.


Čo je dokonalé pre teba?

Ja si veľmi vážim úprimnosť a spontánnosť a to, keď niekto nedáva do vecí prílišné ego a sebavedomie. Snažte sa byť sami sebou, snažte sa byť úprimní. Dnes je veľmi vzácne, keď človek môže nahlas povedať svoj názor. Je to veľká sloboda povedať svoj názor, pretože nie každý si môže dovoliť povedať ho zo svojej pozície alebo sa bojí povedať ho nahlas. Lebo sa bojí v práci alebo že ho odsúdia kamaráti, kolegovia, rodičia. Buďte úprimní v prvom rade sami k sebe, k svojmu okoliu a všetko pôjde ľahšie.


Jakub, ja ti ďakujem, že si k nám prišiel. Ďakujem ti za naozaj enormné množstvo rád a odborných tipov, o ktoré si sa tu s nami podelil. Želám ti všetko dobré, nech svojou prácou, tvorbou a svojou dušou šíriš aj naďalej to krásno okolo seba a nech od teba odchádza veľa klientov a klientok s tým zvýšeným sebavedomím.

Ja vám ďakujem za pozvanie, veľmi si to vážim. Dúfam, že to bude pre vás počúvateľné. Veľmi si vážim každého čas, takže ešte raz ďakujem, a teda som z tohto rozhovoru veľmi dojatý a bolo to veľmi príjemné. Takže ďakujem a prajem vám všetkým veľa šťastia, zdravia. Ahojte!