Active Beauty
Jarné upratovanie: takto to ide aj šetrne k životnému prostrediu

Tipy do domácnosti

Jarné upratovanie: takto to ide aj šetrne k životnému prostrediu

Prichádza ten správny čas na jarné upratovanie. Avšak ako upratať domácnosť tak, aby to bolo čo najšetrnejšie k životnému prostrediu? Udržateľné upratovanie nie je až také zložité – stačí dbať na pár bodov. Poďme si teda predstaviť čistiace prostriedky, ktoré naše životné prostredie zaťažujú menej. A navyše: Za pomoci týchto domácich pomocníkov si môžete dokonca vyrobiť vlastné čistiace prostriedky.

Krok za kromom za vyblýskaným bytom: S doma pripravenými čistiacimi prípravkami a prípravkami s ekologickým zložením

Aby ste si udržali kuchyňu, kúpeľňu a aj ďalšie priestory svojho príbytku čisté, postačí vám na to len niekoľko čistiacich prostriedkov. Ak máte doma kyselinu citrónovú, sódu, sódu bikarbónu, ocot a jadrové mydlo, môžete s nimi veľmi ľahko doplniť svoj repertoár už existujúcich čistiacich prostriedkov. Veľké plus: pri správnom používaní sú nielen šetrnejšie voči životnému prostrediu, ale sú aj ekonomicky výhodnejšie.

A nech je pekný výhľad: Vyčistíme okná a okenné rámy

Zo sklenených plôch, parapetov a rámov odstránime prach a iné nečistoty. Vedro naplníme vlažnou vodou a pridáme doň 3 až 4 kvapky (na 5 litrov čistiaceho prostriedku) vlastnoručne pripraveného čistiaceho prostriedku na umývanie riadu (vyrobeného z 20 gramov najemno nastrúhaného jadrového mydla rozpusteného v 200 mililitroch horúcej vody, do ktorej pridáme 1 PL sódy bikarbóny). Najprv jednou utierkou vyčistíme okennú tabuľu z vnútornej a následne aj z vonkajšej strany a následne tak urobíme ešte raz druhou, čistou utierkou. Utierku pritom nezhužveme, len ňou utierame okenné tabule po povrchu pohybom v tvare písmena S. Okná zbavené nečistôt potom ešte pretrieme suchou utierkou (z mikrovlákien). Okenné úchytky nakoniec vyčistíme vatovými tyčinkami. Takto tiež veľmi ľahko zistíme, či je potrebné ich naolejovať.

Tip: Na každé okno použite novú čistú vodu. Vedro naplňte len do tretiny, aby ste ňou šetrili. Na silne znečistené miesta je efektívne použiť sódu bikarbónu: 1 PL sódy bikarbóny zmiešajte s trochou vody, naneste na znečistené miesto, nechajte krátko pôsobiť a nakoniec zotrite.

Návod, ako narábať s prachovkou: efektívne proti prachu

Najskôr vyčistite všetky povrchy. Pri utieraní prachu vždy postupujte zhora nadol – buď vlhkou utierkou z mikrovlákien alebo suchou utierkou na zber prachu. Na efektívne odstránenie prachu utierajte povrchy krúživými pohybmi. Utierku si z času na čas vždy dôkladne vypláchajtee alebo ju dôkladne vyprášte.

Tip: Aby ste v domácnosti zabránili hromadeniu prachu, pravidelne prášte bytové textílie a dôkladne vetrajte priestory.

Starostlivosť o podlahy: Základ pre parkety, koberce a spol.

Podlahám sa v rámci veľkého upratovanie venujte na záver. Dôležité však je, aby ste pritom zohľadnili, z akého materiálu sú vyrobené. Laminát, PVC, dlažba, koberec alebo parkety – každý jeden materiál má iné nároky na starostlivosť. Parkety by sa napríklad mali čistiť len vodnou hmlou, prípadne vysávať len s vysunutou kefkou, zabránite tak poškriabaniu alebo napučaniu materiálu. Ostatné povrchy sú menej citlivé, najmä koberce a dlažba. Ak sa na nich vyskytnú odolnejšie škvrny, možno ich vydrhnúť kefou, prípadne hubkou na čistenie povrchov.

Tip Práve na jar je mimoriadne dôležité pravidelné čistenie povrchov, pretože sa na nich usadzujú rôzne druhy peľov.

Preč s fľakmi: Refresh stien

Určite sa aj vám stalo, že na stene pristáli malé zvyšky jedla alebo dôkazy po hre vašich detí. Malé znečistenia sa dajú odstrániť aj jemne navlhčenou bavlnenou utierkou. Na odstránenie čerstvých mastných škvŕn budete potrebovať savý papier a teplo: papier položte na škvrnu a pri miernej teplote po ňom niekoľkokrát prejdite žehličkou, papier nasaje mastnotu a škvrna je preč. Pri odolnejších (mastných) škvrnách pomôže pasta vyrobená z 50 gramov sódy bikarbóny, 1 PL kyseliny citrónovej a 1 ČL kukuričného škrobu alebo prášku do pečiva, ktorú potom naneste na škvrnu a približne po pol hodine pastu opatrne odstráňte kefkou.

Tip: Vždy používajte čisté utierky a kefy.

Profi-tipy: Čistenie radiátorov

Upratovací tím hotela Sacher o tom, ako optimalizovať starostlivosť o radiátory:

Priemerne využívaný radiator odporúčame čistiť dvakrát ročne. Mimochodom, pri čistení ho vždy treba vypnúť - teplo môže spôsobiť, že odolné prachové častice sa prilepia na telo radiátora.
Radiátor vždy najprv zbavte prachu a potom ho vyčistite utierkou z mikrovlákien a čistou studenou vodou, predídete tak vzniku vodného kameňa.
Pri silnejšom znečistení radiátora si môžete vypomôcť univerzálnym čistiacim prostriedkom a špongiou. Náš tajný tip: parný čistič. Pomocou neho zbavíte radiátor aj odolných nečistôt.

Hot Spot: Ako na čistenie pohoviek

Na gauči či pohovke sa odohráva polka života. A preto niet divu, že sú aj patrične znečistené. Väčšinu škvŕn možno z látkového čalúnenia ľahko odstrániť vlhkou handričkou a žlčovým mydlom alebo odstraňovačom škvŕn.

Tip: Na kožené pohovky je vhodné použiť jadrové mydlo, destilovanú vodu a bavlnenú utierku.

Kitchen possible: Aby aj kuchynské spotrebiče zažiarili čistotou

  1. Sporák: Prihorené jedlo na varnej doske? Takýchto nečistôt sa dá zbaviť práškom do pečiva: Zmiešajte dve až tri polievkové lyžice s približne 100 mililitrami vody a pastu naneste na znečistené miesto. Nechajte ju niekoľko minút pôsobiť a nakoniec ju len zotrite čistou navlhčenou hubkou. Tip: Aby ste varnú dosku nepoškrabali, na čistenie vždy používajte len mäkké utierky a hubky na čistenie sklokeramických a indukčných varných dosiek.
  2. Rúra: Z rúry najprv vyberete všetky plechy a mriežky. Jednu PL sódy zmiešajte s 500 ml vody, zmes nalejte do rozprašovača a nastriekajte ju na znečistené miesta v rúre. Nechajte 15 minút pôsobiť, aby sa čistiaci prostriedok dobre vsiakol. Nečistoty nakoniec zotrite vlhkou utierkou. Tip: vykurovacie telesá a mriežky ventilátora sa takto čistiť neodporúča, lepšie je ich vyčistiť mäkkou kefkou.
  3. Chladnička: Chladničku najprv odpojte zo siete a mrazničku odmrazte. Zmiešajme jablčný ocot a vodu v pomere 1:2 a zmes použite na vyčistenie chladničky aj jej jednotlivých častí vrátane políc a iného príslušenstva. Tesnenia dverí ošetrite len vodou: Ocot je na tieto časti príliš agresívny. Tip: Potraviny, ktoré by sa mohli teplom pokaziť, je nutné uchovať na chladnom mieste. Pred opätovným vložením potravín do chladničky je vhodné ju dôkladne vyvetrať.

Nech sa iskrí: Šesť pravidiel ako na kúpeľňu a toaletu

Skáry: Sóda bikarbóna dokáže zázraky aj v tomto prípade. Stačí ju zmiešať s vodou a takto vzniknutú pastu potom zubnou kefkou naniesť do škár a následne nechať asi hodinu pôsobiť. Pastu potom zotrite a škáry vyleštite utierkou z mikrovlákna.

Batérie: Skvelé výsledky nielen vďaka univerzálnym čistiacim prostriedkom, čistiace zázraky dokáže aj papier na pečenie. Stačí zrolovať papier na pečenie a bez pridania vody ním preleštiť batérie.

Odtoky: Zatiaľ, čo sa odtokové zátky budú čistiť v roztoku octu a vody po dobu približne 30 minút, ventily a odtokový otvor môžete vydrhnúť zubnou kefkou a octom alebo práškom do pečiva.

Toaletná doska a splachovacia nádržka​: Vonkajšie povrchy toalety možno vyčistiť tekutým mydlom. Mydlo rozpustite v troche vody, namočte doň bavlnenú utierku a vyčistite ňou povrchy.

WC misa: Usadeniny vrátane vodného kameňa možno odstrániť pomocou jedlej sódy, octu alebo kyseliny citrónovej. O dlhotrvajúcu čistotu a voňavé osvieženie sa postarajú ekologické WC prášky a gély.

WC kefa: Kefu vyčistíte tak, že ju upnete medzi záchodové sedadlo a misu a z každej strany ju zalejte vriacou vodou, postaráte sa tak o zničenie baktérií. Tip: Každých šesť mesiacov by sme si mali zadovážiť novú (drevenú) kefu.

A ešte jeden tip pre tých, ktorí chcú upratovať a čistiť s udržateľnými vlastnoručne vyrobenými čistiacimi prostriedkami: Pri ich výrobe by sa ako prísady nemali používať silice. Pomarančový, citrónový, levanduľový olej atď. nie sú biologicky odbúrateľné a sú aj mimoriadne škodlivé pre vodné organizmy.

Tieto čistiace prostriedky sú vhodné na udržateľné jarné upratovanie

Po prvé: žiadny čistiaci prostriedok nie je "ekologický". Všetky čistiace prostriedky totiž znečisťujú odpadovú vodu chemikáliami. Napriek tomu záleží na tom, ktorý čistiaci prostriedok si vyberiete. Niektoré výrobky sa výrazne líšia z hľadiska toho, ako nebezpečné sú ich zložky pre životné prostredie a ako dobre sa biologicky rozkladajú v čističkách odpadových vôd.

Dobrým vodítkom sú oficiálne a nezávislé environmentálne značky, ako napríklad "Modrý anjel" alebo environmentálna značka EÚ "Euro Flower". Čistiace prostriedky označené týmito značkami znečisťujú odpadové vody menej ako bežné čistiace prostriedky - a pritom čistia dôkladne. Pri označeniach ako "bio" alebo "eko" sa odporúča opatrnosť. Tieto označenia výrobkov totiž vypovedajú len o ich pôvode a výrobe. Neposkytujú však žiadne informácie o účinkoch zložiek.

Na jarné upratovanie nie sú potrebné špeciálne čistiace prostriedky: Udržateľné upratovanie znamená aj obmedzenie výberu čistiacich prostriedkov. Na udržanie čistoty v domácnosti zvyčajne stačí univerzálny čistiaci prostriedok na vlhké stierateľné povrchy, prostriedok na ručné umývanie riadu, tekurý čistiaci prášok a čistiaci prostriedok proti vodnému kameňu.

Mimochodom, čistiace prostriedky s oficiálnou environmentálnou značkou sú aj v skutočnosti šetrnejšie k životnému prostrediu ako iné výrobky len vtedy ak sa používajú správne. Heslom je preto používať čistiace prostriedky šetrne. Ak si chcete čistenie ešte viac uľahčiť, používajte špeciálne textílie z mikrovlákna - pôsobia ako jemná kefka. Ďalší tip na nákup ekologických čistiacich prostriedkov: koncentráty spôsobujú menej odpadu z obalov.

V záujme ochrany životného prostredia sa týmto čistiacim prostriedkom vyhýbame

Tensidy, povrchovo aktívne látky v čistiacich prostriedkoch, sú v súčasnosti úplne biologicky odbúrateľné. Iná situácia je v prípade zložiek, ako sú fosfonáty, syntetické polyméry alebo vonné látky. Tie sa ťažko biologicky odbúravajú a môžu sa hromadiť v životnom prostredí - kde potom škodia vode a živým organizmom. Zlúčeniny fosforu a dusíka môžu viesť k nadmernému hnojeniu vodných útvarov. Ak hľadáte udržateľné jarné čistiace prostriedky, mali by ste používať čistiace prostriedky, ktoré tieto zložky neobsahujú.

Ak chcete upratovať udržateľne, nepoužívajte chemické dezinfekčné čistiace prostriedky. Tie obsahujú aktívne zložky, ktoré ničia mikroorganizmy. Tabu sú aj čistiace prostriedky so silnými kyselinami alebo zásadami - aj tu je riziko chemických popálenín väčšie. V záujme ochrany životného prostredia by ste sa preto mali vyhýbať hygienickým čistiacim prostriedkom s obsahom chlóru, čistiacim prostriedkom na toalety s kyselinou chlorovodíkovou alebo dusičnou a chemickým čističom odtokov.

Pre jasné výhľady

Čistiaci prostriedok na sklo s vôňou levandule od Planet Pure

Kúpiť teraz na mojadm.sk

Všetko najlepšie pre podlahu

Čistič na drevo a prírodné podlahy Orange od Planet Pure

Kúpiť teraz na mojadm.sk

Efektívny proti fľakom

Kukuričný škrob od dmBio

Kúpiť teraz na mojadm.sk

Odstraňuje škvrny, usadeniny a nečistoty všetkého druhu

Prášok do pečiva s vínnym kameňom od dmBio

Kúpiť teraz na mojadm.sk