Active Beauty
Jarné upratovanie: Šetrne k životnému prostrediu

Domáce tipy

Jarné upratovanie: Šetrne k životnému prostrediu

Prichádza čas na jarné upratovanie. Ako upratať domácnosť tak, aby to bolo čo najšetrnejšie k životnému prostrediu? Udržateľné upratovanie nie je až také zložité – treba pri tom myslieť len na pár bodov. Poďme si predstaviť čistiace prostriedky, ktoré sú pre prostredie menej škodlivé ako tie konvenčné. Viete, ako vyrobiť vlastné čistiace prostriedky?
Popravde, žiadny čistiaci prostriedok nie je „šetrný k životnému prostrediu“. Všetky totiž zaťažujú odpadové vody chemikáliami. Napriek tomu je dôležité, po akom čistiacom prostriedku siahnete. Niektoré výrobky sa líšia v tom, v akom zmysle sú ich zložky nebezpečné pre životné prostredie a nakoľko sú biologicky odbúrateľné.

Tieto čistiace prostriedky sú vhodné na udržateľné jarné upratovanie

Zorientovať sa pomôžu aj oficiálne a nezávislé environmentálne značky, ako napríklad „Modrý anjel“ alebo európska environmentálna značka „kvetina - Euroflower“. Takáto pečať na čistiacich prostriedkoch je zárukou toho, že tieto prostriedky znečisťujú vody menej ako konvenčné čistiace prostriedky – a pritom čistia dôkladne. Zbystriť však treba, ak sú výrobky opatrené označením „bio“ alebo „eko“. Tieto totiž podávajú len akési informácie o ich pôvode a výrobe. O účinkoch jednotlivých ich zložiek však nehovoria nič.

Na jarné upratovanie nepotrebujete špeciálne čistiace prostriedky. Udržateľné upratovanie znamená tiež fakt, že škálu výberu prostriedkov na čistenie obmedzíme na minimum. Na udržiavanie čistoty v domácnosti zvyčajne stačí univerzálny čistiaci prostriedok na povrchy, prostriedok na umývanie riadu, na silne znečistené povrchy a prostriedok proti vodnému kameňu.

Čistiace prostriedky opatrené oficiálnou environmentálnou značkou sú šetrnejšie k životnému prostrediu ako iné bežné prostriedky len za podmienky, že sa dávkujú správnym spôsobom. Základom je používať ich, čo do množstva, naozaj šetrne. Správny proces čistenia podporia aj špeciálne textílie z mikrovlákien – tie pôsobia ako jemná kefa. A ďalší tip, ako možno minimalizovať negatívne dopady na životné prostredie: Koncentráty znamenajú aj menej odpadu z obalovej techniky.

V záujme ochrany životného prostredia sa týchto čistiacich prostriedkov radšej zrieknime

Tenzidy v čistiacich prostriedkoch sú v dnešnej dobe úplne biologicky odbúrateľné. Inak to však je v prípade zložiek, ako sú napríklad fosfonáty, syntetické polyméry alebo vonné látky. Tie sa biologicky odbúravajú len ťažko a môžu negatívne vplývať na životné prostredie – kde potom škodia vodstvu a tiež živočíchom. Zlúčeniny fosforu a dusíka môžu zaťažovať prírodu, pretože aj vo vodách pôsobia ako syntetické hnojivá. Tí z nás, ktorých cieľom je udržateľné jarné upratovanie, preto siahajú po čistiacich prostriedkoch, ktoré tieto zložky neobsahujú.

Ak teda chceme upratovať udržateľne, po chemických dezinfekčných prostriedkoch nesiahajme. Obsahujú totiž účinné látky, ktoré zabíjajú mikroorganizmy. Silne kyslé či zásadité čistiace prostriedky, tie by mali tiež patriť do kategórie „tabu“. Okrem iného je v prípade ich použitia aj väčšie riziko vzniku popálenín. V záujme ochrany životného prostredia sa teda radšej vyhnime čistiacim prostriedkom na sanity s obsahom chlóru, prostriedkom na čistenie toalety s kyselinou chlorovodíkovou alebo dusičnou a rovnako aj chemickým čističom na odtoky.

DIY čistiace prostriedky na jarné upratovanie

Na vyčistenie kuchyne, kúpeľne a podobne si pokojne vystačíme s niekoľkými málo čistiacimi prostriedkami. Kyselina citrónová, sóda, jedlá sóda, ocot a žlčové mydlo môžu nahradiť takmer všetky čistiace prostriedky. Pri správnom používaní sú nielen priateľské k životnému prostrediu, oplatia sa aj ekonomicky.
  • Silne znečistené a upchaté odtoky sa dajú spriechodniť pomocou jedného dielu sódy, jedného dielu octu a trochy horúcej vody.
  • Univerzálny čistiaci prostriedok si ľahko vyrobíme z jedného dielu octu a desiatich dielov vody. Práve vďaka tejto zmesi budú povrchy, ako sú okná alebo podlahy, opäť lesklé a čisté.
  • Vodný kameň je možné odstrániť kyselinou citrónovou. Kyselina citrónová – na rozdiel od octu – nepoškodzuje gumené tesnenia a má príjemnú vôňu. Používať ju treba vždy len v kombinácii so studenou alebo vlažnou vodou, inak po nej ostanú na povrchoch nevzhľadné zvyšky.
  • Jednoduchým spôsobom sa dá vyrobiť aj čistiaca pasta, stačí v troške vody rozpustiť sódu bikarbónu.
Do čistiacich prostriedkov by sa ako prísada nemali používať silice. Pomarančová, citrónová, levanduľová a iné sú ťažko biologicky odbúrateľné a tiež mimoriadne škodlivé pre vodné organizmy.

Na suché aj mokré povrchy

Univerzálne utierky z mikrovlákna od Profissimo

Kúpiť online na mojadm.sk

Proti pachom, škvrnám, mastnote aj vodnému kameňu

Univerzálny octový čistič od Frosch

Kúpiť online na mojadm.sk