Active Beauty
Katarína Balabánová: Starajte sa o kožu s láskou
Text: dm Podcast

dm Podcast

Katarína Balabánová: Starajte sa o kožu s láskou

„... vyberajte si to, čo vám vyhovuje, čo vyhovuje vášmu typu a stavu pleti, v čom sa cítite dobre, čo robí dobre vám a vašej pokožke. Ale hlavne sa o kožu starajte s láskou, pretože je náš najväčší orgán tela, čiže sa o ňu treba starať.“ Pustite sa do podcastu s beauty blogerkou Katarínou Balabánovou.

Prepis podcastu pre ľudí s oslabením sluchového vnímania a nepočujúcich.

Ahojte, vítam vás pri počúvaní nášho ďalšieho dm podcastu. Dnes sa budeme rozprávať o kráse, kozmetike a najmä jej chemickom zložení s beauty blogerkou Katarínou Balabánovou, ktorú môžete poznať z blogu Be beauty with Katy. Katka, vitaj!

Ahojte.

Vo svojom blogu, vlogu alebo na sociálnych sieťach sa kozmetike venuješ výrazne po odbornej stránke. Ľuďom tak chceš cez tieto médiá priblížiť rôzne druhy kozmetiky a vniesť odbornosť do zloženia a pôsobenia jednotlivých chemických i prírodných látok. Kedy si sa rozhodla založiť práve tento typ poradenstva?

Čo sa týka toho založenia, tak môj prvý impulz bol môj manžel, pretože on mi odporúčal, aby som sa tomu začala venovať na profesionálnejšej úrovni, keďže mám veľmi rada kozmetiku. Ale čo sa týka toho zloženia, čítania zloženia a vlastne celému obsahu tej kozmetiky som sa začala venovať niekedy okolo dvadsiatky, keď mi zistili kontaktnú alergiu alebo kontaktnú dermatitídu na určité zložky, ktoré sa v tom čase v kozmetike v hojnom zastúpení vyskytovali. Takže som ich musela postupne začať vyraďovať zo svojej rutiny. Rovnako tak som sa snažila vyskúmať, koľko produktov tieto zložky obsahuje. Aj v rámci vysokej školy som o tom robila výskum, s ktorým som aj vyhrala študentskú vedeckú odbornú činnosť. Takže to bol taký impulz, že venovať sa nielen teda tej kozmetike a jej pekným obalom, ale aj zloženiu.

Študovala si Vysokú školu chemicko-technologickú v Prahe, odbor chémia a technológia palív. Ako si došla k takémuto typu štúdia?

V prvom rade musím povedať, že to, čo sa týka tohto odboru, to už sú posledné dva roky v rámci nadstavby inžinierskeho programu vysokej školy. Čiže ja som tie prvé tri roky študovala na Slovensku a bola to všeobecná chémia. To znamená, že chémia, medicínska chémia a chemické materiály. Nie je to teda úplne tak, že by som mala od veci odbor v rámci kozmetiky, lebo predsa len palivá sa veľmi nezhodujú s kozmetikou, no ja som si túto nadstavbu vyberala, pretože som vtedy pôsobila v zamestnaní, ktoré sa zaoberalo práve palivami, a tam mi umožnili študovať na diaľku za výmenu, že im poskytnem nejaké vedomosti z toho, čo vyštudujem. Takže z tohto dôvodu bol na inžiniersky program môj výber práve palivá, ale vzhľadom  na to, že mám všeobecný prehľad o chémii, lebo v rámci štúdia tých prvých troch rokov sme mali všetky druhy chémie – anorganickú, organickú, medicínsku a biochémiu –, tak by som nepovedala, že sú to iba palivá.

Už si to spomínala – zúčastnila si sa aj vedeckej konferencie ŠVOČ, čo je študentská vedecká odborná činnosť, a so svojím výskumom si túto súťaž aj vyhrala. O čo v tom výskume išlo? Čo si tam skúmala a na čo si prišla?

V rámci tohto výskumu, keďže tam vtedy ešte neboli možnosti toho, aby som robila nejaký úplne hĺbkový výskum – na to už potom boli bakalárske práce a diplomové práce –, som sa snažila spraviť si nielen prieskum trhu, ale zároveň som si išla robiť aj prieskum toho, ktoré kozmetické značky obsahujú kontaktné alergény. No z toho som potom robila štatistiku a následne prezentáciu, ktorá bola v angličtine. Takže veľký prehľad o kozmetických výrobkoch som mala už vtedy.

Čiže to bola tvoja prvá väčšia kozmetická práca?

Áno, dalo by sa to tak povedať. No a potom som v rámci svojho voľného času študovala všetky štúdie, snažila som sa prísť na rôzne veci, prečo sa to tam dáva, prečo sa to tam nemá dávať. Samozrejme, mala som aj také obdobie, keď proste všetko chemické bolo zlé, napriek tomu, že som bola chemik. Ale čím viac sa človek vlastne ponáral do tých výskumov a čítal ich hlavne kriticky správne, tak tým viac som zistila, že tak ako som si myslela, že všetko viem, tak vlastne nič neviem, a teraz už som na takom bode, keď sa stále učím. Mám názor, že presne v tomto odbore sa človek musí stále učiť. A keďže som chemik a študovala som na týchto vysokých školách, tak som mala prístup aj do všetkých databáz, do ktorých sa napríklad normálny smrteľník nedostane. Ku všetkým tým výskumom, ktoré teda boli minimálne zaujímavé.

Aké je najväčšie tajomstvo, ktoré si našla v týchto databázach? :)

Ja by som ani nepovedala, že sú to nejaké tajomstvá,  ide tu skôr o to, že veľakrát sa stretávam s rôznymi silnými vyjadreniami na rôzne témy, rôzne zložky, ale nikdy to nie je také, ako sa zdá. Keď sa človek do tých štúdií ponorí a prečíta si nielen to, čo sa píše v úvode a v závere, ale reálne si vyhodnotí aj celú tú štúdiu, tak je to koľkokrát úplne inak. Veľakrát sa stretávam s tým, že ľudia si vytrhávajú z kontextu vlastne iba tú vetu, ktorá sa im práve hodí.

Študovala si aj ropu a výrobky z nej. Ako to je teda s ropou v kozmetike?

Čo sa týka ropy v kozmetike, nazvime to ropné deriváty, najmä teda najznámejšími sú petrolatum, čiže vazelína alebo minerálny olej, tak, samozrejme, keď sa pridávajú do kozmetiky, musia mať za sebou niekoľko testov kvality a musia byť niekoľkokrát očistené. Takže nie, nemôžu obsahovať žiadne prímesi ničoho a je to vlastne, asi by som povedala, najbezpečnejšia kozmetická zložka, ktorá sa vo veľkom využíva aj v zdravotníctve a v lekárstve práve preto, že nemá absolútne žiadny alergický potenciál. To znamená, že je vhodná aj na liečenie rán, liečenie rôznych zdravotných stavov, nielen teda v kozmetike, ale aj v zdravotníctve, a naozaj nemôžeme teraz zaškatuľkovať tú ingredienciu iba preto, lebo pochádza z ropy.

Keď sa na to človek pozrie bližšie, tak polovica vecí okolo nás pochádza z ropy, nie je to iba zložka kozmetiky. Veľakrát sa stretávam s tým, že ľudia jednoducho odsúdia výrobok len na základe zloženia. Kým som sa naozaj začala do tej problematiky ponárať hlbšie a hlbšie ja, robila som to tiež. A nie je to vôbec tak, pretože každá tá jedna receptúra, čo sa týka zloženia, to tam je iba na to, aby sme sa pozreli, či tam nie sú zložky, na ktoré máme alergiu. My však z toho zloženia absolútne nedokážeme porozumieť tej receptúre a nedokážeme pochopiť, prečo sa tam tie zložky nachádzajú. Každá jedna tam má nejaký svoj účel. To nie je tak, že proste teraz si ten chemik povedal, že tak ja si tu pridám toto, lebo som si to tak povedal. Ony pracujú v synergii a hlavne veľmi záleží aj na koncentrácii. A toto sú veci, ktoré my bežní ľudia, ktorí si prečítame zloženie, z neho nezistíme. Takže ja sa snažím pozrieť si zloženie, či tam nie sú alergény, na ktoré zvyknem reagovať, alebo niečo, čo zvyknem ako keby neznášať v rámci toho, že možno mi to bude robiť zle, že mi sčervená pleť, lebo som atopický dermatitik a mám kontaktnú dermatitídu. Ale neupínam sa na to zloženie tak, že vidím ropný derivát, a preto poviem danej kozmetike nie.

Ty sa venuješ aj prírodnej, aj syntetickej kozmetike a každá má podľa teba aj to svoje za, aj to svoje proti. Tak si to teda rozložme na drobné. Aké sú za a proti tej syntetickej kozmetiky?

Čo sa týka syntetickej kozmetiky, tak receptúry a konzistencia týchto produktov a všetko okolo toho je pre používateľa omnoho príjemnejšie. Nehovorím, že prírodná kozmetika sú len oleje, nie sú, ale nie všetko, čo je z prírody, je dobré. Ja som taký alergik, že naozaj stačí malé množstvo napríklad extraktu z paliny a skončila by som s veľmi nepeknou kožou, lebo mám alergiu na palinu. A tá sa veľakrát v kozmetike používa. Čiže nie všetko prírodné je dobré pre každého používateľa. Nehovorím teraz iba o zložení. Rovnako tak sa v prírodnej kozmetike používa veľa esenciálnych olejov. Sú prirodzene súčasťou už tých rastlín a ešte ich tam aj prirodzene pridávajú. A napríklad ja na esenciálne oleje veľmi reagujem, čiže si nemôžem vyberať prírodné produkty s týmito esenciálnymi olejmi. Zatiaľ čo v syntetickej kozmetike je to o tých elegantných formulách, že tie emulzie sú krajšie, lepšie sa stabilizujú, lepšie sa správajú na pokožke, sú stabilnejšie, pretože pri tých syntetických surovinách je oveľa viac na výber ako pri tých prírodných – čo sa týka konzervácie produktu, na to, aby bol mikrobiologicky stabilný, aby bol rovnako tak stabilný ako emulzia, aby sa neoddeľovala vodná zložka od olejovej, a podobne. Takže v tomto má výhodu tá syntetická kozmetika.

A aké je to proti?

Čo sa týka toho proti, tak tam je to veľmi subjektívne, čo je proti. Veľakrát je to napríklad práve parfumácia, takže to, čo platí aj o prírodnej kozmetike, platí aj o syntetickej. Ale zase sú ľudia, ktorí tú parfumáciu majú radi, ktorí proste nechcú používať krém bez parfumácie, lebo napríklad tam prerážajú vône tých zložiek, ktoré nemusia byť veľmi príjemné. Čiže to sú tie senzorické vlastnosti produktu. Niekedy sa proste môže stať, že naozaj ak produkt obsahuje príliš veľa silikónov, tak to človeku upchá pleť, alebo jednoducho nemá rád tú konzistenciu, nepáči sa mu to, ani tej pleti sa to nepáči. Čiže by som povedala, že tie za a proti sú veľmi podobné v prípade oboch a že vždy závisí od toho daného človeka, ktorú z nich preferuje. Ja som presne ten typ, ktorý má rád niektoré produkty z prírodnej kozmetiky a niektoré produkty zo syntetickej kozmetiky, ale neodpisujem ani jednu značku alebo ani jeden druh tej kozmetiky iba preto, či nesie nápis prírodná alebo nesie nápis syntetická. Naša koža nie je špongia, naša koža je bariéra, takže to, čo si na ňu dávame, samozrejme, v určitom množstve niektoré zložky dokážu prejsť, ale nebudeme sa tu tváriť, že naša koža je špongia a nasáva všetko.

Naša koža je v prvom rade tá bariéra, ktorá vlastne chráni aj pred vonkajšími patogénmi, lebo keby naša koža bola špongia, tak by sme reagovali úplne na všetko, aj na to, čo sa nachádza v okolí nás, či už je to smog, alebo UV žiarenie. Aj čo sa UV žiarenia týka, tak naša pokožka ho určitým spôsobom a v určitom množstve dokáže poňať bez toho, aby nám to nejakým spôsobom ublížilo. Samozrejme, musíme používať opaľovacie krémy a musíme sa chrániť pred slnkom, ale ona sama má nejakú formu ochrany, možno nejakých päť-desať minút na slnku a potom jej už treba pomôcť.

Čiže znamená to, že keď je výrobok na slovenskom trhu, je teda bezpečný a je regulovaný zákonom, mám si ho vyberať len podľa toho, aký mám typ pleti?

Ja si presne takto kozmetiku vyberám. Samozrejme mi imponuje, keď sú veľmi dobré produkty z prírodnej kozmetiky alebo aj z lokálnej kozmetiky. Samozrejme mi imponujú aj dobré produkty z kórejskej kozmetiky, rovnako tak aj z tej syntetickej, lebo však kórejská kozmetika je zväčša syntetická. Ja si vyberám produkt presne podľa toho, čo robí pre tú moju pleť, akým spôsobom sa na tej mojej pleti správa a aký z toho ja mám pocit. Naozaj všetka tá kozmetika, ktorá je na Slovensku, v Česku, v Európskej únii, je bezpečná, je dostatočne regulovaná, je, povedala by som, až najprísnejšie regulovaná a naozaj sa nemusíme báť ani toho kumulovaného efektu, ktorý sa veľakrát spomína. Že naozaj, keď si dáte jeden krém s týmto, druhý krém s týmto alebo sérum s týmto, tak že sa vám to nejakým spôsobom naakumuluje, pretože tie zložky, ktoré sú týmto spôsobom akože démonizované, majú za sebou veľmi silné toxikologické testy. A hovorí sa, že to množstvo robí ten jed, po anglicky „the dose makes the poison“. Čiže ja by som povedala, že naozaj  tu ide o to, aby si človek vyberal tú kozmetiku podľa toho, čo mu sedí, a nie podľa toho, čo je napísané na obale.

Je teda z tvojho pohľadu vôbec potrebné čítať si ako spotrebiteľ etiketu?

Áno. Je to potrebné hlavne z toho dôvodu, že už teraz veľakrát máme nielen alergiu na určité zložky kozmetiky, ale veľakrát nám niektoré zložky nerobia dobre. Napríklad nám upchávajú póry alebo nám spôsobujú dehydratáciu pleti. Takže áno, pre spotrebiteľa je fajn si to zloženie prečítať, ale žiadne extrémne závery z toho robiť netreba. Pretože naozaj, ako som spomínala, receptúry sú dôležitejšie ako zloženie, pretože receptúra je to, v akej koncentrácii sú tam tie zložky, ako spolu pracujú, akým spôsobom, prečo vôbec tam sú tie zložky – a toto všetko vedia iba tí ľudia, ktorí danú kozmetiku formulujú, a my sa k týmto informáciám nikdy nedostaneme. To znamená, že ja aj v rámci toho, keď recenzujem produkty na instagrame, nikdy nehodnotím produkt z pohľadu zloženia, že je ako keby zlý, lebo teraz obsahuje takú a onakú zložku, lebo neviem, v akej je tam koncentrácii.

Vo svojich videách na sociálnych sieťach mnohokrát hodnotíš a porovnávaš výrobky, že si zoberieš nejaký typ výrobkov, zoberieš si ich tam pätnásť, dvadsať a robíš nejaké hodnotenie. Ako prebieha tento proces? Na základe čoho to vyhodnocuješ a porovnávaš?

Záleží, samozrejme, na tom, o akej kategórii výrobku sa ideme baviť. V každom prípade ten proces je taký, že na to testovanie každého produktu si dávam štyri týždne, a to z toho dôvodu, že na to, aby človek pochopil, či mu ten produkt vadí alebo nevadí a čo mu robí alebo nerobí dobre, potrebuje minimálne tie štyri týždne. A aj preto, že veľakrát je tá kozmetika určená najmä pre ženy a ženský cyklus trvá štyri týždne. V každom čase cyklu sa pleť správa nejako inak, takže je dôležité, aby bol ten produkt otestovaný v rámci celého cyklu. Samozrejme sa pozerám aj na zloženie produktov a hodnotím skôr tie aktívne látky, ktoré obsahujú. To znamená, že ak sa bavíme napríklad o sérach s vitamínom C, tak hodnotím, či je tam reálna forma vitamínu C kyselina askorbová, akým spôsobom je tam zastabilizovaná a koľko percent tam je a či v druhom produkte nie sú napríklad deriváty, či nie je stabilnejší, či dlhšie nevydrží, či nezoxiduje a podobne. Nepozerám sa na to zloženie, že idem tam teraz nájsť niečo, čo proste môže ten produkt zhodiť, ale skôr tam idem hľadať to, čo má ten produkt dobré a čo tam treba vyzdvihnúť, a to sú tie aktíva, napríklad keď sa bavíme o sérach. Keď sa bavíme o čistiacich produktoch, tak hodnotím to, aké surfaktanty to obsahuje, či sú jemnejšie k našej pleti alebo môžu byť agresívnejšie, pretože napríklad suchej pleti by takéto agresívnejšie mohli vadiť, mohli by ju vysušiť, dehydrovať. Takže skôr z takéhoto hľadiska.

Spolupracuješ aj s laboratóriami?

Ja v jednom laboratóriu robím, nespolupracujem vyslovene s laboratóriami. Samozrejme, s niektorými lokálnymi značkami, čo sa týka kozmetiky, mám veľmi dobré vzťahy, aj s tými formulátormi, takže my sa tak porozprávame, poradíme.

A čomu sa teda venuješ  vo svojej práci?

Som manažérka pre výrobu a vývoj kozmetických výrobkov, formulujem teda produkty od nuly. To znamená, že chcem spraviť nejaký produkt, napríklad sérum, tak si vyberiem, aké aktíva doň použijem, a riešim, ako chcem, aby sa správalo, akú chcem, aby malo konzistenciu, a, samozrejme, musí byť konzervovaný … až z toho nakoniec vyjde nejaký produkt.

Čiže ty si robíš recept a potom ho nejako zveľaďuješ, až kým ten koláč vo forme kozmetiky nejako nespĺňa to, čo chceš, aby spĺňal.

Presne tak, veľmi sa to dá prirovnať k nejakému receptu. A naozaj tak, ako máme niekoľko tisíc variácií guláša, tak presne tak isto je niekoľko tisíc variácií možno jedného a toho istého séra. Ide tu vždy o to, čo chcem ja a spoločnosť, pre ktorú pracujem, zákazníkovi ponúknuť. A potom, samozrejme, keď už je nejaký taký hrubý nástrel receptúry, tak sa to potom testuje a vychytávajú sa také tie používateľsky príjemné veci ako senzorické vlastnosti, čiže nejaká vôňa, ako sa to správa na pokožke, či to nelepí, nežmolí. A na základe toho sa potom tá receptúra, samozrejme, upravuje.

Už aj nejaký tvoj výrobok uzrel svetlo sveta alebo ešte je len v procese?

Osem výrobkov už uzrelo svetlo sveta. Tým, že formulujem pre lokálnu slovenskú značku, tak minulý rok na jeseň sme predstavili štyri séra a štyri krémy.

A akú veľkú radosť ti robia tieto tvoje kozmetické detičky?

Robia mi veľkú radosť, máme veľmi pozitívne ohlasy, z čoho sa veľmi teším. Samozrejme, je to kolektívna práca, nie je to iba moja práca, ja som súčasťou kolektívu, som ten človek, ktorý nejakým spôsobom vymýšľa vnútro, potom všetci ostatní vlastne spolupracujeme na tom, aby tie kozmetické produkty boli čo najpríjemnejšie, a potom máme veľmi šikovný tím, ktorý pracuje na vizuáli produktov, čiže na tom vonkajšku – ako vyzerajú, ako vyzerajú krabičky, ako vyzerajú obaly a vlastne celé to ostatné okolo toho, čo bežný zákazník nevidí.

Má nejaké špecifikum oproti tej dámskej aj pánska?

Čo sa týka toho špecifika, tak, samozrejme, tá pánska pokožka sa trošku inak správa, ale v princípe je to stále to isté, ide tu iba o voľbu produktov. Kozmetiku, ktorú používajú aj dámy, samozrejme, môžu používať aj páni, nejde tu len o špecifickú kozmetiku pre mužov, aj keď oni niektoré špecifické produkty potrebujú, ako napríklad penu na holenie. Tým, že sa častejšie holia, väčšinou na tvári, tak častejšie sa pokožka exfoliuje, pretože pohyb žiletky alebo nejakého strojčeka je mechanická exfoliácia. Z toho dôvodu musia k  pleti pristupovať trošku inak. Ale všetky produkty, ktoré používajú ženy, sú, samozrejme, použiteľné aj pre mužov. Máme už na trhu veľa kozmetiky, ktorá je unisexová, veľa značiek sa teraz snaží eliminovať ženskú parfumáciu, nech môžu tie produkty používať aj muži bez toho, aby mali voči tomu nejaké predsudky, že to vonia ako kvetinová lúka. Samozrejme, môžu tam byť určité špecifiká pre pánov, ktoré my ako dámy nepotrebujeme, a to najmä teda pena na holenie, možno nejaký ochranný krém, ktorý práve cieli na to, že tí muži sa častejšie exfoliujú, tak aby tá pokožka tou exfoliáciou netrpela.

Lekárenská kozmetika. Aký benefit z nej máme alebo kedy máme siahnuť práve po lekárenskej kozmetike?

Lekárenskú kozmetiku väčšinou odporúčajú dermatológovia. Ona má, samozrejme, svoj význam. Lekárenská kozmetika je často formulovaná na špecifické problémy, to znamená, že napríklad na atopický ekzém, seboreu alebo keratózu – to sú také problémy, s ktorými bežne ľudia chodia za dermatológmi. Rovnako tak aj na akné. Často je lekárenská kozmetika podobná tej, ktorá sa nachádza v drogériách alebo v parfumériách, ale sú to značky, ktoré majú za sebou niekoľko desiatok rokov výskumu, rôznych klinických štúdií a špecifikujú sa na tie dané problémy s pleťou. Samozrejme, je tam aj taká kozmetika, ktorá je vhodná pre všetky typy pleti aj bez toho, že by mala nejaký problém, ale po lekárenskej kozmetike ja veľmi rada siaham práve na svoju atopickú kožu na tele, pretože mám tam overené produkty, ktoré jednoducho sú formulované na špecificky môj problém.

Už si tu dnes spomenula opaľovanie. Teraz prichádzajú na trh alebo možno do popredia krémy s SPF. Ako veľmi rada máš tieto krémy a tiež súhlasíš s názorom, že ich treba používať celoročne?

Áno. Ja som taký SPF terorizátor. :) Naozaj súhlasím s tým, že momentálne extrémne každý rok stúpa výskyt rakoviny kože, rôznych bazaliómov a melanómov. Veľakrát mi povedia niektorí ľudia, že ani moja mama a moja babka tieto opaľovacie krémy nepoužívali a sú tu. A na to mi moji kolegovia alebo priatelia v rámci instagramu – dermatológovia – píšu, že áno, sú tu, ale sú u nás na kožnom. Čiže naozaj, ten výskyt všetkých týchto nežiaducich vecí je v posledných rokoch vecí extrémne vysoký a bude ešte vyšší, pretože slnko je čím ďalej, tým agresívnejšie. Aj to UV žiarenie – máme tu globálne otepľovanie a to presne vplýva aj na dopad slnečných lúčov na našu pokožku a sem k nám na zem. Ja som za to, že všetko ostatné môžeme vyhodiť do koša a sú to vyhodené peniaze, aj všetky rôzne aktíva, ktoré používame, platíme si kozmetičky a procedúry, ale ak pri tom nepoužívame SPF... pretože SPF je ochranný krém, našu pleť chráni pred UV žiarením, ktoré je tu s nami stále od rána až do večera, odkedy slnko vyjde, až pokým zapadne, a je jedno, či je zamračené alebo priamo svieti. Máme rôzne druhy UV žiarení a napríklad UVA žiarenie prechádza cez oblaky, je tu s nami stále, odkedy sa ráno rozvidnie, až kým slnko večer nezapadne, cez sklo, odráža sa od snehu, odráža sa od vody, takže treba na to pamätať. Potom vlastne veľa tých pigmentácií a znamienok sa mení práve na tie nežiaduce útvary, ktoré potom končia na kožnom.

Čiže odporúčaš dávať SPF krém ako posledný krok rannej rutiny. Majú rôzne faktory, podľa čoho si mám vybrať, či zoberiem SPF 50, 30, 15 alebo možno ešte nejaký nižší faktor?

V rámci nášho pásma, ktoré tu máme, tak keď sa bavíme teraz o lete, tak rozhodne 30 a vyššie, najlepšie 50, a vysvetlím o chvíľku prečo. V zime je, samozrejme, možné aj SPF 30 a trošku nižšie. Aby som to nejako zjednodušila – musíme si naniesť na pleť určité množstvo toho opaľovacieho krému, aby sme dosiahli ochranu, ktorá je deklarovaná na obale. Pretože ak mám krém SPF 30, tak tie testy, ktoré potvrdzujú, že ten krém má SPF 30, sú vykonávané s určitým množstvom toho krému, ktorý je odporúčaný, a to sú dva miligramy na štvorcový centimeter našej pokožky. Viem, že teraz to znie veľmi chemicko-matematicko-fyzikálne, ale veľmi jednoducho povedané je to štvrť lyžičky – štvrť lyžičky opaľovacieho krému treba na tvár a štvrť lyžičky na krk, dekolt, uši a okolie.

Čajovej lyžičky.

Štvrť čajovej lyžičky, áno. Veľmi ľuďom odporúčam, aby si skúsili kúpiť takúto lyžičku – odmerku, dá sa kúpiť bežne v domácich potrebách, aby si tam dali ten opaľovací krém a veľakrát, na deväťdesiatdeväť percent sú tí ľudia extrémne prekvapení z toho množstva, ktoré si majú dať, že oni si toľko nedávajú. No lenže keď si človek toľko nedá, tak priamoúmerne s tým klesá aj tá ochrana opaľovacieho krému. To znamená, že ak má človek SPF 30 a dá si o polovicu menej, tak má približne SPF 15, a preto hovorím, že v lete je najlepšie 50, lebo garantujem vám, že keby som teraz išla po ulici a každému som dala opaľovací krém do ruky a povedala by som mu, že sa nakrémuj tak, ako sa krémuješ ráno doma, tak polovica z nich nemá na tej tvári viac ako SPF 25.

Teda pre nás bežných spotrebiteľov je takéto meradlo zobrať si lyžičku, dať si na štvrť lyžičky SPF – to je na tvár – a na druhú štvrtinu lyžičky to, čo má ísť na krk.

Krk a dekolt. To je veľmi dôležité. Teraz sa už dlhšie na instagrame šíri taká fotka, ktorú prezdieľavajú aj dermatológovia, aj rôzni skinblogeri, aj iní zo zahraničnej štúdie, kde vlastne pani prišla k dermatológovi a fotili ju. Ona mala krásnu šesťdesiatročnú mladistvú pleť, proste bez pigmentácií, bez ničoho, len minimálne vrásky, a teraz od tej sánky nadol, no katastrofa, proste úplne zošúverená, úplne spigmentovaná koža, úplne, ako keby ste fakt zobrali tvár a krk inej osoby.

Photoshop montáž.

Presne tak, ale nebola to fotomontáž. Reálne tá pani používala to SPF iba na pleť a nepoužívala ho na krk ana dekolt. Ja osobne sa chránim SPF prípravkami, veľmi ťažko sa mi bojuje, samozrejme, aj s mojou vlastnou rodinou, to musím povedať, že môj muž začína sezónu tak, že sa spečie.

Ďalšia otázka mi presne nasledovala, že aj muži si teda majú dávať asi to SPF celý rok?

Áno, áno. Platí to na nich úplne rovnako, vlastne to starnutie tej pokožky a  slnko na nich vplýva úplne rovnako ako na každého z nás. Ja sa rovnako starám takto o pleť svojho dieťaťa, našej malej dcéry. Minulý rok v lete som darovala škôlke plný kartón opaľovacích prípravkov len preto, aby tie deti natierali. Zoberte si ich, len, prosím, keď idete poobede von, tak natrite tie deti o štvrtej poobede, lebo však už vieme, ako teraz vyzerá aj to leto, že o siedmej večer sedíte vonku a páli slnko. Ja svoju dcéru pravidelne každé ráno natieram, odkedy slnko začína byť silnejšie, čiže zhruba od apríla do konca septembra. Je to taká naša ranná rutina, že ráno dostáva „opaľovák“. A môj muž teda, no, no… Svojho muža už asi nezmením a ten je taký, že začína akože sezónu tým, že sa spečie na chrbte. :)

Nie je všetkým dňom koniec. :)

Pozor, treba na to brať ohľad tak, že koža si pamätá. Ja si teraz tiež trieskam hlavu do steny a hovorím si, že ako som sa opaľovala v osemnástich, keď ešte nebola tá osveta taká, aká je teraz, lebo tá koža si pamätá každé jedno spálenie. A na to treba pamätať aj pri deťoch a napríklad ja mám veľmi dobrú radu pre mamičky s deťmi, čo sa týka práve opaľovacích produktov. My v lete extrémne ušetríme na opaľovacích krémoch, lebo keď ideme k moru alebo keď sme pri bazéne, hocikde, tak ja malej kúpim raz do roka overal s UPF 50, čo je vlastne ekvivalent SPF, ona sa celý deň kúpe v bazéne, a tak sa jej SPF neodmýva, lebo aj každé SPF treba reaplikovať každé dve až tri hodiny, lebo sa potíme a ono potom prirodzene odchádza. Čiže aby malo tú deklarovanú ochranu, tak ho treba reaplikovať. Pri tých deťoch je to náročnejšie a hlavne keď sú celé dni vo vode, takže my kupujeme overal. Čiže jej trčia vlastne iba ruky, samozrejme tvár a nohy, to jej natriem a ušetrila som.

A do akého veku tento overal odporúčaš?

Do akéhokoľvek veku, hm, aj ja ho mám. :) Keď idem na dovolenku k moru, beriem si takýto overal, kupujem si tie surferské, lebo majú UPF50. Doma, samozrejme, pri bazéne si ho nedám, keď sa idem trošku ako keby ovlažiť do bazéna a vyleziem a zase sa oblečiem, ale keď idem k moru, rozhodne, aj ja sama ho mám. Takže do akéhokoľvek veku, lebo opaľovanie je ochranná reakcia našej kože. Len čo naša koža začne meniť farbu, tak je to signál nášho tela, že sa musí brániť a že my máme proti tomu niečo robiť. V každom prípade aj s opaľovacími krémami sa, samozrejme, človek opáli, lebo tie opaľovacie krémy nechránia na sto percent, akékoľvek sú, SPF50 tiež prepustí určité množstvo UV žiarenia. Veľakrát sa stretávam s tým, že ak používame opaľovacie prípravky, problém je, máme nedostatok vitamínu D. To však nie je pravda, už to veľakrát dermatológovia vyvrátili. Ja teda sledujem viacerých slovenských dermatológov, aj zahraničných, a na vitamín D stačí desať až pätnásť minút denne. No a my si napríklad nikdy nenatrieme celé telo. Čiže vitamín D sa prijíma aj z priestoru medzi prstami alebo z kútikov očí. Čiže naozaj v lete stačí mierna expozícia alebo prvých desať, pätnásť minút na slnku a hneď potom sa natrieť.

Neviem, či si spomínaš alebo si to niekedy videla, keď sa tu pohybujú po Bratislave po centre mesta Kórejci alebo Japonci, tak všetci chodia s tými dáždnikmi aj v lete. Ale to nie preto, že teraz neprší, tak čo má ten dáždnik… je to preto, aby na nich priamo nedopadalo slnko, pretože Kórejci a  Japonci sú hrdí celoročne bieli a extrémne sa chránia pred slnkom, lebo vedia, čo robia. Oni to vedeli už pred desiatimi rokmi, my ako keby sme na to prichádzali teraz.

Ty už nejaký čas spolupracuješ aj s dm. V čom spočíva tvoja dm-kovská spolupráca a čo máš na nej najradšej?

Spočíva v tom, že testujem výrobky z dm – značky dm, to znamená Balea a Alverde. Zároveň dávam aj rôzne tipy, ako sa o pokožku správne starať. Vždy je to tá forma spolupráce, že je to aj edukatívne, ale, samozrejme, aj s tipmi na produkty. Čo sa týka tejto spolupráce, mám na nej najradšej to, že si môžem vybrať, čo budem testovať, lebo musím povedať, že v rámci značiek dm, ako to bolo pred niekoľkými rokmi, možno pred piatimi, pred šiestimi, nebol ten výber taký rozsiahly, ako je teraz. A musím tiež povedať, že produkty, ktoré som vtedy testovala, tak mi vyslovene nesadli a mala som aj alergické reakcie, lebo tam bola prílišná parfumácia, na ktorú som zvykla reagovať. Čiže som bola voči tomu skeptická. Ale teraz, keď sa pozerám na ten sortiment, tak, samozrejme, všetko sa vyvíja nejakým spôsobom dopredu, a teda aj značky dm, reaguje aj na aktuálne trendy, a momentálnym aktuálnym trendom sú teda aktíva a tie bezparfumované produkty. Takže sa veľmi teším, že aj značky dm ponúkajú už aj tento sortiment, ktorý je podľa mňa skvelý a je cenovo dostupný. Mám teda rada práve to, že môžem aj porovnávať to, čo som skúšala možno pred pár rokmi, s tým, čo je teraz, a že si môžem vyberať tie produkty, ktoré budem testovať a ktoré sa mne páčia, ktoré považujem za dobré na otestovanie, a že by sa možno o nich malo hovoriť viac. Lebo sú cenovo dostupné a sú dobré. Že napríklad na čistenie nepotrebujete dvadsať-, tridsaťeurový výrobok, ak vieme z tej lepšej cenovej kategórie vybrať niečo, čo reálne, ono to odchádza dolu odtokom, čiže nie je to aktívum. Takže je super, keď si človek naozaj môže vybrať niečo z tej ponuky.

Aký je tvoj dm favorit čo sa týka nejakého konkrétneho produktu?

Ja mám veľmi rada celý produktový rad MED. Mám veľmi rada aj všetky produkty z radu Urea, či už je to krém na ruky, maska na ruky, sú tam aj pleťové krémy, je tam aj očný krém, a potom mám rada aj nový Beauty Expert – ceramidový komplex. To sérum je perfektné, rovnako tak aj ten peptidový krém, ale vždy je to o tom danom produkte. Ja mám suchú, citlivú pleť, takže pre mňa je perfektný ceramidový komplex a peptidový krém, lebo je to určené na moju pleť. Ten rad však obsahuje ďalšie štyri produkty, ktoré budú perfektné napríklad pre zmiešanú pleť či mastnokožcov. Čiže ja sa vždy, keď dávam tipy, snažím vyberať produkty pre všetky dané typy a stavy pleti, aby reálne nikto nepochopil tú moju recenziu zle, že teraz ten peptidový krém je super, ale už tam nenapíšem ten dodatok, že pre koho, a bude z neho sklamaný. Takže snažím sa to vždy cieliť na tie dané typy a stavy pleti.

Aká je tvoja ranná rutina? Čo všetko ráno používaš a v akom poradí?

Na jeseň a v zime si oplachujem tvár iba vodou, normálna ranná hygiena. Iba si oplachujem vodou tvár tak štyri-päťkrát, oči, proste všetko, samozrejme, zuby si umyjem, klasika, ale nepoužívam čistiaci produkt, pretože mám extrémne suchú a citlivú pleť a zbytočne ma to vysušuje. Nepotrebujem ráno používať žiadny gél alebo niečo na čistenie. Keď si dám nočnú masku a ráno mám pocit, že som si dala večer predtým extrémne veľa krokov, a ak mám ráno taký ulepený pocit, tak, samozrejme, použijem čistiaci produkt. Potom mám tonizáciu, to znamená nejakú esenciu, toner, proste niečo, čo mi tú pleť zvlhčí, pretože si zväčša dávam hydratačné sérum, potom si dám krém a potom si dám SPF krém. No ale, samozrejme, závisí to od obdobia, pretože mne sa tá rutina rovnako mení. Napríklad v lete mi SPF stačí, už si nemusím podeň dávať krém, pretože už je toho potom veľa aj pre mňa. V lete sa totiž človek viac potí a je mu viac teplo.

A večerná rutina?

Večerná rutina je taká obšírnejšia, komplexnejšia, pretože chcem na noc tej pleti dodať čo najviac hlavne hydratácie, lebo hydratácia je dôležitá pre každý typ aj stav pleti. Takže mám tam niekoľko krokov za sebou, hlavne preto, aby som v zime a na jeseň neuschla, pretože jeden krém ma nespasí v rámci rutiny, že by mi dodal tú potrebnú hydratáciu. Extrémni suchokožci majú veľakrát problém nájsť si dobrý krém, ale nejde tu iba o ten krém, ale ide aj o to vrstvenie. Čiže sa odlíčim, vyčistím si pleť a teraz idem – tonizácia, jedno sérum, druhé sérum, čiže nejaké vodičkové sérum a nejaké krémové sérum, krém, a keď sa cítim ešte veľmi suchá, tak buď si pod to dám ešte látkovú masku, ktorú mám dlhšie na pleti a tá pleť si pojme to, čo potrebuje, alebo si dávam ešte nočnú masku, čo je niečo ako krém, len je to hutnejšej konzistencie. Pretože mám taký typ a stav pleti, lebo ja sa takto o ňu musím starať, aby mi proste neuschla, aby nebola dehydrovaná, aby mi mejkap nerobil šupinky, lebo proste tá pleť nemá dobrú kondíciu a takto sa musím o ňu starať. No toto nie je návod na rutinu pre každého, aby som to ešte tak špecifikovala, že to, čo používam ja, môže byť niekomu veľa.

Máš aj nejaký testovací alebo pracovný sen?

Už som si svoj sen splnila tým, že pracujem na tom vývoji a výrobe produktov. Je zaujímavé, ako sa rokmi človek vyvíja, ako sa to mení, lebo kedysi bol môj cieľ alebo môj sen pracovať v Slovnafte na pozícii neviem čoho s ropou a s palivami, ale teraz, postupom času sa ten sen sformoval inak a musím povedať, že už ani tak nie cieľ, už ani tak nie sen. Chcem sa stále vzdelávať, takže sa aj vzdelávam ďalej, chcem, samozrejme, svoje vedomosti ďalej odovzdávať. Myslím si, že vytvoriť svoju značku kozmetiky je už teraz také nič špecifické, špeciálne, lebo naozaj teraz je toho extrémne veľa a nechcem tým prispievať ešte aj ja a nechcem ani vlastne ešte viac toho zákazníka miasť. Čím viac tej kozmetiky je, tak tým viac je ten človek stratený a ja nechcem, aby sa strácal, ja práve chcem, aby proste tomu rozumel, aby sa v tom vyznal, aby proste chápal, čo je pre tú jeho pleť dobré a čo nie. Takže ja skôr vidím to svoje smerovanie, ten svoj cieľ vlastne v tej edukácii a tú bude treba stále. V čom vidím veľké medzery, tak to je edukácia profesionálnych salónnych kozmetičiek, ktoré absolvujú rôzne rekvalifikačné kurzy, takže možno na toto by som sa neskôr zamerala, že týmto smerom ísť.

Náš podcast je o inšpirácii. Čo inšpiruje v živote teba? Akú inšpiráciu v tom nachádzaš?

Mňa paradoxne inšpiruje môj muž, lebo teda všetky dobré nápady prišli väčšinou od neho. Síce potom on mi väčšinou trieska o hlavu, že napríklad som stále na telefóne, čo, samozrejme, súvisí s prácou na instagrame, byť stále na telefóne, ale už to pochopil. :) A teda inšpiráciou je pre mňa môj manžel, rovnako tak aj moja dcéra, ale v čom mám, samozrejme, inšpiráciu v rámci možno nejakého toho beauty sveta alebo ako by som to povedala, tak sú to zahraniční blogeri, sú to ľudia, ktorí v tomto odbore pracujú niekoľko rokov a majú aj PhD. a rôzne iné tituly a sú kapacity a špičky vo svojich odboroch. Takže tí ma inšpirujú, rozhodne, aj s tými témami, ktoré prinášajú.

Tak sme sa dostali k záveru nášho podcastu. Je ešte niečo, čo by si chcela našim poslucháčkam a poslucháčom takto na záver odovzdať, možno nejaký odkaz, nejakú myšlienku smerom ku kozmetike?

Ani nie myšlienku alebo nejakú inšpiráciu, ale skôr taký tip, že vyberajte si naozaj kozmetiku podľa toho, aké máte aj nielen svoje vlastné alebo aj etické zásady, samozrejme, nebudem niekoho nútiť používať syntetiku, keď má rád prírodnú kozmetiku, aby som sa ešte vrátila k začiatku nášho podcastu, ale že vyberajte si to, čo vám vyhovuje, čo vyhovuje vášmu typu a stavu pleti, v čom sa cítite dobre, čo robí dobre vám, vašej pleti vašej pokožke. Ale hlavne sa starajte o tú kožu a starajte sa o ňu s láskou, pretože je náš najväčší orgán tela, čiže treba sa o ňu starať. Rovnako ako sa staráme o svoje zdravie vnútorné, tak sa treba starať aj o to zdravie pokožky a kože, a akokoľvek urobíte, tak určite urobíte podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia.

Katka, ďakujem ti za to, že si k nám prišla. Želám ti, nech sa ti darí, aby si svojím odborným poradenstvom aj naďalej inšpirovala mnohých ľudí.

Ďakujem veľmi pekne.