Active Beauty
Manželstvo bez sexu: Čo sú príčiny a ako ich adresovať

Pauza v posteli

Manželstvo bez sexu: Čo sú príčiny a ako ich adresovať

Sex je dôležitou súčasťou dlhodobého vzťahu. Napriek tomu je niekedy ťažké udržať vo vzťahu oheň. V zásade je menej sexu pravdepodobne normálne. Ak sa "to" deje tak zriedkavo, že sa to pre jedného alebo oboch partnerov stáva záťažou alebo v manželstve už vôbec nie je sex, mali by ste o tom hovoriť. Nie všetky páry to zvládajú bez problémov. Náš odborný pár vie, ako sa to dá urobiť, aby ste to prežili.

Pár odborníkov v oblasti lásky:
Roland a Sabine Böselovci sú najznámejší pároví terapeuti v Rakúsku. Počas viac ako 40 rokov vzťahov sami zažili mnohé vzostupy a pády a pomáhajú párom udržať ich lásku pri živote.

Po desiatich rokoch vzťahu je menej sexu pravdepodobne normálne. V poslednom čase je však taký zriedkavý, že sa pre nás oboch stal záťažou. Ešte sme sa o tom nestihli porozprávať. Ako môžeme o tejto téme hovoriť bez toho, aby sa to stalo trápnym?

1. Fázy zriedkavejšieho sexu sú úplne normálne

Ak sa téma sexu stala záťažou, pomôže vám uvedomiť si, že v každom vzťahu sú fázy, keď páry majú menšiu chuť na sex. Pokiaľ to ani jedného z partnerov netrápi, nie je to problém. Akonáhle však jeden z nich začne byť nespokojný, je potrebné tento problém riešiť.

2. Už spolu nespíte? Neignorujte to!

Mnohé páry, ktoré sú v posteli v útlme, si myslia, že sa táto fáza vyrieši sama. Skutočnosť je taká, že čím dlhšie sa o probléme nehovorí, tým je väčší.

3. Úctivé zaobchádzanie s partnerom

Je dôležité, aby ste sa nenechali obviniť. Lepšou alternatívou by bolo povedať partnerovi, čo sa vám páči a čo by ste mohli urobiť, aby veci opäť fungovali. Sexuálne rande, t. j. rande zamerané na intimitu a nehu, vás tiež vyzývajú k tomu, aby ste tejto téme dali opäť viac priestoru.

Toto hovoria experti
Roland Bösel: V každom vzťahu (či už manželskom alebo partnerskom) sú fázy, v ktorých je sexualita slabá alebo žiadna. Môže to mať mnoho príčin. Často sú to hormonálne a iné fyzické dôvody - alebo životné zmeny: Stať sa rodičom, zmeniť povolanie, deti sa odsťahujú alebo sa opäť presťahujú spolu s vnúčatami. Rozhodujúce je, či zostaneme ticho a budeme sa tváriť, že je všetko po starom - alebo či sa budeme problémom chýbajúcej sexuality zaoberať a následne ho vyriešime. Ak si nevšímame a ignorujeme útlm v sexuálnom živote, zaobchádzame so sexualitou ako s hosťom, ktorého nepozývame. Veríme, že sa tento hosť opäť objaví nepozvaný - čo je mimoriadne zriedkavé. Pozvanie sexuality späť sa začína otvoreným priznaním, že tu nie je.

Sabine Bösel: Môže byť užitočné viesť vďačný dialóg, v ktorom si povieme, čo sme si vážili na svojej sexualite, keď sme ju ešte mali. A potom hovoriť o tom, čo chceme v súčasnosti. Chceme, aby sa nás niekto pozorne dotýkal? Chceme so sebou opäť flirtovať? Chceme ísť opäť na rande?