Active Beauty
Situationship? Toto sú jeho znaky
Text: Stephanie Lindner, Mag. Anna Thaler

Bez záväzkov

Situationship? Toto sú jeho znaky

Situationship je nový výraz pre typ situačného vzťahu, ktorý vznikol pri zoznamovaní sa online a stáva sa čoraz bežnejším. Vzťahová koučka nám vysvetľuje, ako rozpoznať znaky, že sme v takomto vzťahu pristáli a ako s tým naložiť.

Anna Thaler je párová poradkyňa a vzťahová koučka s praxou v Gmundene pri Traunsee. Ponúka podporu vo všetkých témach týkajúcich sa vzťahov a lásky.

Niektorí ľudia sa ešte nechcú viazať a vzťah im nevonia. Bránia sa vzťahovým záväzkom a dávajú prednosť nezáväznejším formám vzťahu. Môže to byť preto, že sú pripravení prevziať iba časť zodpovednosti za vzťah, alebo sa vyhýbajú sklamaniu. Presne tu vstupuje na scénu situationship.

Čo je to situationship?

Hra slov, ktorá kombinuje anglické slová situation (situácia) a relationship (vzťah) to popisuje celkom jasne. Nejde o skutočný vzťah, ale len o vhodnú situáciu pre daný okamih. Vzťahová koučka Anna Thalerová vysvetľuje: „Tento stav vzťahu vzniká vďaka veľkému výberu potenciálnych partnerov v online zoznamkách, ktorí sú oslovení v rovnakom čase." Ľudia sa už tak rýchlo nevložia do vzťahu, aj keď situačný vzťah môže byť akýmsi predstupňom trvalého vzťahu. Pokiaľ si to samozrejme človek opäť nerozmyslí a s partnerom sa nerozíde.

Rozdiel medzi priateľstvom s benefitmi a situationshipom

Priateľstvo s benefitmi je niečo ako aférka, ľudia sa stretávajú, aby spoločne strávili niekoľko príjemných hodín. Ide pritom o sex, vzťahová a ani priateľská rovina tu v skutočnosti absentuje (aj keď slovné spojenie „priateľstvo s benefitmi" to naznačuje). Situačný vzťah presahuje priateľský vzťah s benefitmi, ale stále chýba aspekt záväzku a vzťahovej exkluzivity. Nehovorí sa v ňom napríklad o žiadnych problémoch a ľudia si v ňom nerobia žiadne spoločné plány do budúcnosti. To, či dvaja vo vzťahu zotrvajú, zostáva neisté.

Situationship: Rozpoznáte ho podľa týchto šiestich znakov

Ako vzťahová koučka Thaler vie, prečo je také ťažké situačný vzťah vôbec identifikovať hneď na začiatku: „Zo začiatku znaky absentujú, a to akékoľvek. Po vzájomnom zoznámení sa ide všetko relatívne „dobre a normálne". Sympatie sú obojstranné, fungujú, kontakt sa udržiava, rande prebieha vždy príjemne – pár sa má navzájom rád, trávi spolu čas a partneri sa fyzicky zblížia. Veľmi často sa z oboch strán zapoja city." Napriek tomu prichádzajú náznaky, že ide o situačný vzťah a nie o vzťah:

1. O pocitoch sa nehovorí

Možno ste zamilovaní, možno sa bojíte záväzkov? Tak či onak, v situačnom vzťahu sa nič z toho nevyjadruje slovami. Aj keď sa citom vo vzťahu dáva priestor, v situačnom vzťahu je lepšie o emóciách nehovoriť, pretože je to vzťah nezáväzný.

2. Problémy tu miesto nemajú

Stres každodenného života? Ľudia si zvyčajne radi vylievajú srdce svojmu partnerovi, očakávajú dobrú radu a cítia sa tak potom lepšie. Takéto témy rozhovorov však v situačnom vzťahu nemajú žiadne miesto. Čas, ktorý spolu partneri trávia, by mal byť venovaný len tomu najpozitívnejšiemu. Keď sa už jeden možno aj zamiluje, nechce ohroziť krehké puto.

3. Spoločné plány? Budúcnosť je tabu, nie téma

Pri klasickom randení vždy išlo o spoločné predstavy o budúcnosti. Partneri sa navzájom uisťovali v tom, že si chcú jedného dňa založiť rodinu alebo že zdieľajú spoločný veľký sen o niekoľkotýždňovom road tripe po juhu Európy. Potom sa situácia vyvinie tak, že dvaja sú už „takmer" spolu a tým akékoľvek plány na spoločnú budúcnosť jednoducho utíchnu. Dovolenka pre early birds? To by však obaja museli s istotou vedieť, či ešte v čase jej konania budú ešte spolu. V situačnom vzťahu sa plánuje maximálne tak týždeň vopred.

4. Rodinu a priateľov poznajú účastníci situačného vzťahu len z rozprávania

Tento aspekt celkom dobre dopĺňa bod o spoločných plánoch. Ak sa človek nemá zámer (aspoň v tomto momente) natrvalo viazať alebo dokonca vstúpiť do zväzku manželského, nie je dôvod, aby ste druhú stranu predstavovali rodine či priateľom. O mesiac predsa môže byť všetko opäť inak.

5. Vzťahový status: neistý

Vzťahová koučka vysvetľuje túto charakteristiku situačných vzťahov nasledovne: „Nezáväznosť je na prvom mieste, ide len o to, čo je tu a teraz. A najjasnejší znak: Stav vzťahu (oficiálne a aj neoficiálne) zostáva otvorený, človek nemá absolútne predstavu, na čom je."

6. A on či oná hľadá stále ďalej

Ide to ruka v ruke s neistým stavom vzťahu. O tom, či už sa pár prehupol do vzťahu, sa zásadne nediskutuje. Vymazala si jedna či druhá strana zoznamovacie aplikácie naozaj a stoplo sa flirtovanie v každodennom živote? Bohužiaľ, pri situačnom vzťahu to človek netuší...

Pravidlá situationshipu: Týchto by ste sa mali držať

Spoznali ste svoj vzťah-nevzťah? Thaler sa často stretáva vo svojej praxi s dôsledkami takýchto vzťahov: „Pokiaľ sa ani na jednej strane nerozvinú žiadne city a ide len o priateľstvo s benefitmi, bolo by to teoreticky nekomplikované a žiadne pravidlá by tu ani existovať nemuseli. V praxi to však funguje málokedy, pretože už len opakovaná fyzická blízkosť spôsobuje, že hormóny väzby (oxytocín) vytvárajú city." Mala by byť toto cesta k skutočnému vzťahu? Táto nádej je však v situačných vzťahoch často zmarená, pretože z jednej strany sa obvykle toho vždy odohráva viac. A preto, podľa vzťahovej koučky sú pravidlá nasledovné:

1. Najlepšie je, ak sa o predstavách o vzťahu hovorí úplne o začiatku. Ak nenastane „match“, je čas na krok späť.

2. Akonáhle si človek uvedomí, že situačný vzťah mu k šťastiu jednoducho nestačí, mal by to otvorene komunikovať druhej strane.


Nie každý sa dokáže vyrovnať s veľkou neistotou, s faktom, že sa vo vzťahu „nemôže“ viazať len kvôli tomu, že sa na obzore teoreticky môže objaviť niekto lepší. Môže to vyústiť do žiarlivosti a spôsobiť bolesť. Končíte často vo vzťahoch, ktoré sa stále rozpadajú a nastupujú rozchody vrátane zlomeného srdca bez toho, aby ste sa ocitli v skutočnom vzťahu? Zaslúžite si niečo lepšie!

Poznámka: Zlomené srdce? Ak to tak cítite, vyhľadajte pomoc psychológa.