Active Beauty
Trend batikovania: udržateľné a prírodné farbenie tkanín
Text: Anna Theresa Lohninger

Ako byť kreatívny

Trend batikovania: udržateľné a prírodné farbenie tkanín

Tiež ste sa často zamýšľali nad tým, ako sa dajú tak krásne vzory na oblečení vlastne vytvoriť? V tomto návode na DIY batiky sa to dozviete a tiež vám ukážeme, ako na to!
Pod trendom batikovania sa nám možno vybavia žiarivé mandaly a pestrofarebné vzory, ktoré na textílii vytvárajú jemné farebné prechody. Tento štýl považujeme za cool, akýmsi spôsobom za uvoľnený a tiež pestrý, pripomínajúci leto. V skutočnosti by si takto dekorované kúsky obliekol len málokto.

Všetkým tým, ktorí skôr uprednostňujú decentné farby a stavajú, čo do obliekania, skôr na každodennú klasiku, teraz ponúkame návod, ako sa pekne pohrať s farbami a veru, možností je kopec. S osvedčenými rastlinnými farbami, jednoduchými tipmi, trikmi a poriadnou dávkou zábavy dospejete k skutočne prekvapivým výsledkom. Pretože úprimne? Stopercentná záruka, čo z batiky vlastne vyjde, zaručená nie je nikdy. No presne tento aspekt je na batikovaní taký vzrušujúci a skôr, ako vaše obľúbené oblečenie skončí s nevzhľadnou škvrnou v koši, mu treba dať šancu – experimentovať sa tu jednoducho oplatí!


Farbenie s prírodnými rastlinnými farbami

V prírode pochopiteľne neexistuje žiadna garancia, avšak určité skupiny majú určité sklony, a to platí aj vo farebnom svete rastlín! Jednotlivé farby a ich intenzitu môžete otestovať na bielych kúskoch látky a tiež ich môžete dôvtipne skúšať a kombinovať. Zafarbené zvyšky látok sa tiež dajú skvele premeniť na materiál vhodný na darčekové balenie.

Zopár inšpiratívnych rastlinných farieb
  • Kvety harmančeka: svetlá citrónovožltá
  • Kurkuma v prášku: slnečná tmavožltá
  • Žltá cibuľová šupka: zemitá oranžová
  • Zlatobyľ: jemná olivovozelená
  • Listy žihľavy: jemná sivozelená
  • Kvety čierneho ibišu ružového: modropetrolejová
  • Červená kapusta: teplá modrá
  • Šťava z červenej repy: výrazná červenoružová
  • Čučoriedky: ružovofialová
  • Černice/čierne ríbezle/baza čierna: modrasté fialové tóny
  • Šupka a kôstka z avokáda: harmonická staroružová
  • Čierny čaj: jemná hnedá
  • Škrupinky a listy vlašského orecha: zemitá hnedá

Odvar na farbenie textílií sa dá pripraviť ľahko z vybranej rastliny a vody. Čím vyšší je pomer množstva rastliny a vody, tým intenzívnejšia bude výsledná farba. Čím dlhšie zostane textília ponorená vo vode, tým viac farby nasaje.


Technika, ktorá stojí za batikovaním

Vo všeobecnosti platí, že všetko, čo nie je zakryté, sa zafarbí a všetko, čo zostane zakryté, zostane svetlé! Tak, ako sú individuálni ľudia, tak sú individuálne aj preferencie, čo do farieb a pestrosti výsledku. Vezmite si odev, ktorý chcete spestriť a popremýšľajte, čo by na ňom vyzeralo dobre – ktorá farba, aký vzor a kde by mali byť jednotlivé vzory umiestnené.

Zopár nápadov na možné vzory
  1. Uzlíky
    Látku na jednotlivých miestach zauzlite.
  2. Býčie oko a mandala
    Kus látky uchopte prstami, obviažte ju šnúrkou a počas farbenia pridržte vrchnú časť látky nad šnúrkou v ruke. Ak chcete na látke dosiahnuť mandala efekt, uzlíky z látky pred farbením obmotajte niekoľkokrát gumičkami, pričom v poslednom kroku farbenia ponorte do odvaru aj celú látku, dosiahnete tak na nej rozdielnu intenzitu farieb.
  3. Pruhy/káro/trojuholníky
    Látku naskladajte do tvaru harmoniky tak, že z pruhov po dĺžke alebo šírke vznikne štvorec/trojuholník želanej veľkosti. Látku v takomto tvare potom upevnite sponkami alebo šnúrkou.
  4. Farebný prechod
    Ak chcete na látke dosiahnuť plynulé farebné prechody, zaveste látku na hrniec s odvarom, pričom časť látky, ktorú si želáte zafarbiť, nechajte namočenú v odvare, farbu tak nasaje sama. Na upevnenie látky môžete napríklad použiť vešiak.
Popustite uzdu kreativite, viažte, skladajte a uzlite úplne intuitívne.

Návod na DIY batiku

Čo potrebujete na nový šat svojich obľúbených šiat
  • svetlé šaty (z bavlny alebo ľanu)
  • rukavice
  • šnúrku, nožnice, gumičky
  • 2 hrnce na prípravu odvaru, vodu, varechu
  • Alansalz soľ ako činidlo
  • prírodnú farbu podľa vlastného výberu
  • 0,5l octu

A ide sa na to, krok po kroku

Krok 1: Vyberieme si vzor a podľa neho aj vhodnú techniku farbenia.

Krok 2: V hrnci zohrejeme 2 l vody a primiešame do nej soľ. Vďaka nej sa otvorí štruktúra vlákna a textília je tak pripravená na farbenie. Následne do odvaru vložíme šaty a necháme ich namočené polhodinu vo vode. Chcete ušetriť elektrickú energiu? Tak potom vypnite sporák a hrniec prikryte pokrievkou!

Krok 3: Kým sú šaty v slanom kúpeli, pripravíme si ďalší hrniec s 2 l vody, do ktorej primiešame prírodné farbivo podľa výberu. Vodu nenecháme zovrieť, aby sa zachovala prirodzená sila farby.

Krok 4: Pripravené šaty (nezáleží, či budú mokré alebo suché) vložíme do hrnca s odvarom a farbu necháme asi hodinu pôsobiť. Odvar zafarbí len miesta, ktoré nie sú uviazané do uzlíkov či fixne prekryté.

Krok 5: Šaty necháme vyschnúť a potom ich varíme v hrnci s 2 1 vody s octom. Štruktúra vlákien textílie sa uzavrie a zvýši sa trvácnosť a aj intenzita farieb.

Krok 6: Farbené oblečenie pred prvým použitím vyperieme normálne v pračke na 30°. Ideálne s prírodným pracím prostriedkom na farebnú bielizeň v bio kvalite. Svoje osobne batikované šaty si už potom stačí len poriadne užívať a nosiť ich s radosťou!

Prírodná farba, žiarivo krásna?

Silu prírodných farbív si uvedomujeme napríklad hlavne vtedy, ak sa jedná o potraviny alebo o zafarbenie zubov. Pri správnej príprave a následnej starostlivosti sa vôbec netreba obávať o účinok, ako aj výdrž prírodnej farby. Aby si však vaše nové šaty zachovali svoju žiarivú krásu, je lepšie sa vyhnúť praniu pri teplote vyššej ako 30°, ako aj sušeniu na priamom slnku v poobedňajších hodinách. To teda odevom zafarbeným prírodnými farbami rozhodne neprospieva. Perte radšej pri nízkych teplotách s použitím prírodného pracieho prostriedku, ktorý je dostatočne účinný aj pri nižších teplotách.

Z času na čas môžete blednúcu farbu jednoducho vlastnoručným zafarbením zintenzívniť a ak už nepomôže ani to, potom sú v ponuke farby na textil alebo si šaty jednoducho zafarbite v pračke.

Náš tip

Škvrny na utierkach či obľúbenom oblečení, ktoré sa nedajú vyprať? Žiadny problém, jednoduchým riešením je ich upcyklácia, stačí si vymyslieť kreatívne vzory a spojiť túto zábavnú aktivitu s výletom do prírody. Práve tam nájdete niektoré z vyššie spomínaných prírodných rastlinných farbív, prípadne môžete objaviť aj nejaké nové. Vo svete nadčasového trendu batikovania o vzrušenie nie je núdza!