Active Beauty
Upratovanie knižnice: 4 kroky k poriadku v policiach s knihami

Víkendový program

Upratovanie knižnice: 4 kroky k poriadku v policiach s knihami

V mnohých domácnostiach sú nielen ústredným prvkom, ale aj pýchou a radosťou ľudí, ktorí v nich žijú. Police s knihami sa však niekedy môžu stať neprehľadnými, napríklad vtedy, keď sa preplnia tak, že v nich už nič nenájdete. Tu je niekoľko užitočných tipov, ako sa zbaviť starých kníh, dať vyradeným knihám druhý život a udržať si v polici trvalý poriadok.

Urobte si poriadok v polici s knihami: tieto štyri kroky vám pomôžu uspieť

Pri preusporiadaní kníh nevznikajú len roztrasené hromady. Túžba po usporiadaní môže byť aj dosť emocionálne náročná: s ktorými titulmi sa ľahko rozlúčite - a ktoré patria do vašej obľúbenej zbierky? Prístup krok za krokom:

1. Krok: Usporiadanie a roztriedenie

Všetky začiatky sú... chaotické. Ak chcete začať, úplne vyprázdnite policu s knihami a rozložte zbierku napr. na podlahu. To vám umožní nielen nájsť nové staré poklady, ale aj vytvoriť si prvotný pocit, čo môže zostať a čo by malo ísť preč. Jednotlivé položky potom roztrieďte, napríklad pomocou systému semaforu: všetko, čo skončí na zelenej hromade, môže zostať. Žltá znamená: "Ešte som sa nerozhodol" a pre knihy v červenej kategórii je čas sa odsťahovať.

2. Krok: Rozlúčte sa s vybranými knihami

Čítanie vyvoláva emócie. A tak sa jedna alebo dve knihy niekedy stanú veľmi obľúbeným spolubývajúcim. Ale ako sa ich zbaviť? Najlepším spôsobom je pristupovať k tejto záležitosti čo najpragmatickejšie. Sú snáď v existujúcej zbierke knihy, ktoré už dnes nie sú aktuálne - napr. staré cestovné príručky? Alebo také, ktoré by ste si už nekúpili, keby náhle zmizli? Zbavme sa ich! Užitočná je aj posledná strana knihy - po prelistovaní sa hneď vyjasní, či ju budete čítať znova alebo nie. A pri niektorých tlačených produktoch má zmysel prejsť na digitálne publikácie - napríklad referenčné diela, ako sú slovníky alebo encyklopédie, ktorých obsah časom aj tak zastará.


3. Krok: Dať knihám druhý život

Hneď ako dôkladne vyčistíte, aj vyradený materiál na čítanie potrebuje nový domov. Ak sa chcete čo najrýchlejšie zbaviť čo najväčšieho množstva kníh bez toho, aby ste preťažili vlastný kontajner na papier, vyhľadajte predajcov, ktorí odkupujú knihy (ako napríklad služba Knihovrátok od Martinusu). Existuje niekoľko praktických a zmysluplných možností darovania v menšom rozsahu: osobné odovzdanie rodine a priateľom, knižné burzy na bezplatnú výmenu alebo organizácie, ktoré radi prijmú dobre zachovalé knižné dary.

4. Krok: Optimalizácia orientácie

Nakoniec prichádza na rad dekoratívna časť, a teda reorganizácia regálu.

Knihy môžete triediť buď podľa obsahu (napr. podľa autora, žánru alebo témy) alebo sa môžete zamerať na vzhľad a usporiadať knihy podľa farby, veľkosti, písma alebo vydania (tvrdá väzba, mäkká väzba, brožovaná väzba). Praktické na tom je, že pri pridávaní kníh do police ich nie je potrebné neustále starostlivo triediť a preusporiadavať, pretože knižného nováčika možno pomerne veľkoryso pridať do príslušnej kategórie farieb, veľkostí alebo obálok.
Na druhej strane obsahový variant - najmä ak triedite podľa autora - vám ušetrí dlhé hľadanie požadovaného titulu. Organizačné pomôcky, ako sú zakladače, stojanové organizéry a v prípade potreby dodatočné štítky, zabezpečia, že vytúženú knihu vždy rozpoznáte a ľahko nájdete.