Active Beauty
Vyrobte si vlastný adventný veniec
Text: Anna Theresa Lohninger

Krásne zažiari

Vyrobte si vlastný adventný veniec

Najprv sa rozhorí prvá sviečka, potom druhá, následne tretia a po nej štvrtá a dočkali sme sa, Ježiško už klope na dvere! Krásne motto, ktoré udržiava naše spomienky na detstvo a tiež odhaľuje našu vlastnú kreativitu. Advent bez adventného venca je ako Vianoce bez vianočného stromčeka. A nezáleží na tom, či je to veniec „klasický a tradičný“ alebo „sklenený a originálny“: Tu nájdete jednoduché návody, ako byť kreatívni a ako vyrobiť adventný veniec vlastnoručne. Kreatívny sviatočný balík zahŕňa aj vianočnú hudbu a sušienky!

Prečo adventný veniec jednoducho nesmie chýbať

V roku 1883 zaviedol v evanjelickom sirotinci v Hamburgu Johann Hinrich Wichern tradíciu adventného venca. Pôvodne to bol veniec pre chudobné deti, ktorý mal svojimi mnohými zapálenými sviečkami umocniť radosť z nadchádzajúcich sviatkov prinášajúcich svetlo. Počas obdobia mesačného adventu sa každú nedeľu– presne ako je tomu dnes – zapálila jedna veľká sviečka. Okrem toho zdobili veniec aj menšie sviečky, každá na jeden adventný deň. A ďalšia výhoda pre sirôtky? Hravou formou sa naučili počítať a vďaka vencu presne vedeli, koľko dní ich ešte delí od Vianoc.

Tento radostný posol svetla si postupne našiel svoje miesto aj v našich domovoch. Tradícia zapálenia štyroch nedeľných sviečok sa zachovala a pekný úmysel, ktorý za nimi stojí, tiež. A preto, aby sme aj naďalej zachovávali pravý význam našich vianočných sviatkov, adventný veniec nesmie chýbať ani v tom našom príbytku. Či už zmýšľame kresťansky alebo nie: Adventný veniec je jednoznačne symbolom rozjímania a radosti z nadchádzajúcich sviatkov.

Nápady, ako vyrobiť udržateľný adventný veniec

Od klasického venca až po neobyčajný umelecký projekt: Každý z nás si vyberie ten svoj adventný veniec, ktorý by nemal chýbať na žiadnom vianočnom zozname. Je skvelé, že sa dá urobiť aj udržateľným spôsobom!

Patríte k ľuďom, ktorí si priam vychutnávajú decembrové prechádzky a rozjímavo nasávajú silu a krásu prírody? Tak potom tento adventný veniec bude pre vás ako stvorený:

DIY adventný veniec: Klasický a tradičný

Potrebujete:

 • 4 sviečky vo farbe podľa vlastného výberu
  4 podstavce na sviečky
  prírodný materiál na výplň
  sisalové lanko
  zelený drôtik
  vhodné dekorácie z kuchyne:
  2 paličky škorice, plody badiánu, klinčeky, 1 pomaranč
  Prírodné materiály z lesa:
  vetvičky z jedle, trochu machu alebo lišajníka, zopár šípok a šišiek
  Základňa venca:
  Prírodná slama alebo venček z malých vetvičiek
  univerzálne lepidlo a záhradné nožnice

Postup:

Ak máme materiál z lesa nazbieraný a aj dobre vysušený, môžeme sa pustiť do práce. Trošku vianočnej atmosféry v podobe vianočnej hudby, čaj a vianočné pečivo by nemali chýbať tiež.

Pomaranč nakrájame na plátky, tie rozpolíme, uložíme na mriežku vystlanú papierom na pečenie a necháme na teplom mieste dôkladne vysušiť.
Základňu venca si vyrobíme zo slamy alebo malých vetvičiek: Materiál, ktorý si zvolíme stočíme do tvaru venca, omotáme a upevníme sisalovým lankom.
Nastriháme si jedľové vetvičky, asi vo veľkosti ruky, a postupne ich pripevňujeme pomocou drôtika do venca, vždy však len v jednom smere. Tip: Čím pevnejšie budete drôt zvíjať, tým úhľadnejší a pevnejší adventný veniec docielite. Na prirodzený a hravý vzhľad toho toľko teda nebudeme potrebovať.
Keď už má veniec stabilný podklad a zo základne nevykúka slama, pripevníme na jedľové vetvičky v pravidelných rozostupoch podstavce či držiaky na sviečky a rovno na nich sviečky aj umiestnime.
Z prírodného materiálu urobíme štyri mašličky a každú pripevníme pred jednu sviečku. Tip: Ak chcete nejakú dekoráciu na venci upevniť drôtom, vsaďte ju do venca z jednej strany a drôt odštipnite tak, aby na jeho spodnej strane zostali dva stredne dlhé kúsky drôtu. Tieto dva kúsky potom stočte dohromady a požadovanú ozdobu pripevnite na veniec podľa vlastnej fantázie.
Príliš prácne? V tom prípade pripevnite dekoráciu pomocou lepiacej tavnej pištole alebo ešte lepšie – pomocou udržateľného lepidla.
Váš prírodný a vlastnoručne vyrobený veniec je hotový!

Ste skôr milovníčkou originálnej upcyklácie a zbierate už teraz nápady na výrobu adventného venca v štýle „trochu inak“ na Pintereste? Potom nech sa páči, ponúkame vám nápad na originálny veniec s použitím použitého skla:

DIY adventný veniec: Sklenený a originálny

Potrebujete:

 • 4 staré poháre v rôznych veľkostiach
  sisalové lanko
  4 čajové sviečky
  ekologické vodouriediteľné akrylové farby
  štetec na nanášanie
  univerzálne nožnice
  z prírody: vetvičky jedle, sušené šípky

Postup:

Adventný veniec z použitého skla si možno vyčarovať veľmi jednoduchým spôsobom. Farbu si každý zvolí, aká sa mu páči a aká sa bude hodiť do sviatočnej domácnosti.

Na starý novinový papier si hore dnom položíme poháriky a natrieme ich farbou podľa vlastného výberu, uzatváraciu plochu na vrchu pohára vynecháme.
Kým nám poháre namaľované poháre schnú, narežeme si na jedľové a šípkové vetvičky.
Následne sisalovým lankom niekoľkokrát omotáme vrchný okraj pohára a poza neho naaranžujeme vetvičky.
Tie potom lankom pripevníme a z lanka na nich urobíme mašličky.
Do všetkých štyroch nádob nakoniec vložíme čajové sviečky a originálny adventný veniec je hotový!
Mimochodom: Adventný veniec krásne doladia aj vianočné dekorácie na stole!

Náš tip

Jedľové vetvičky si nastrihajte, keď je mesiac v splne – čím bližšie k splnu, tým lepšie. Vetvičky tak bude treba menej ošetrovať. Dodatočne môžete veniec, prípadne len samotné vetvičky, prestriekať vodou. Okrem toho, že im to prospeje, budú aj menej horľavé! Na zapálenie sviečok použite vždy stredne dlhé alebo dlhé bezpečnostné zápalky. Dbajte však určite na to, aby ste zapálený veniec nikdy nenechali bez dozoru!