Active Beauty
Dva slovenské vrchy a zaujímavé legendy o nich
Text: Radka Klemanová

Píše slovander.sk

Dva slovenské vrchy a zaujímavé legendy o nich

K našim pokladom a dedičstvu nepatrí iba história, príroda, unikáty alebo šikovní ľudia, ale aj legendy a príbehy, ktoré sa tradujú z generácie na generáciu. A práve tie dotvárajú obraz našej krajiny. Krása slovenských vrcholov a výhľady, ktoré ponúkajú, dokážu vyraziť dych tak ako príbehy, ktoré sa o nich tradujú. S ktorými z nich sa spájajú zaujímavé, niekedy priam tajomné legendy?

Kriváň – jeden z najvyšších vrcholov Slovenska

Kriváň, národný symbol Slovákov, je vďaka svojmu tvaru ľahko rozpoznateľný už z diaľky. Výstup na tento vrchol je pomerne náročný a vyžaduje si dôkladnú prípravu, no aj tak je cieľom mnohých turistov. Ak sa naň rozhodnete vydať, začnite z parkoviska Tri studničky. Nezabudnite si však vziať dostatok tekutín a jedla, keďže počas výstupu nenatrafíte na žiadnu vysokohorskú chatu.

Ak ste niekedy uvažovali o tom, prečo je zakrivený a ako sa naň dostala toľká krása, odpoveďou môže byť jedna z legiend, ktoré sa s týmto miestom spájajú. Povráva sa, že v dávnych časoch, keď Boh stvoril zem, zbadal, že mu tam niečo chýba. Rozhodol sa teda zavolať na pomoc anjela, ktorému dal vrece plné prírodných krás, a povedal mu, aby ich rozsieval po svete. Anjel vzlietol, ale zaujal ho nádherný kopec s dokonalým vrcholom. Ako k nemu letel, zavadil oň krídlom a vrchol sa naklonil. Vtom sa vrece pretrhlo a jeho obsah sa rozsypal po Tatrách. A tak vznikli nádherné plesá, vodopády, potôčiky, lesy a lúky, ktoré postupne osídlili zvieratá, napríklad medvede, svište, rysy či kamzíky.

Veľký Choč – vrch s pyramídovou siluetou

Na pomedzí dolnej Oravy a Liptova sa rozprestiera osamotený Veľký Choč, akoby ho niekto zabudol na ceste do Tatier. Z jeho vrcholu sa naskytne výhľad nielen na Oravu, Západné a Nízke Tatry, Veľkú a Malú Fatru, Oravskú Maguru, Beskydy, Oravskú priehradu a Liptovskú Maru, ale za dobrej viditeľnosti je možné vidieť aj vzdialenú Moravu či Poľsko. Dostanete sa naň z Lúčok, Vyšného Kubína, Valaskej Dubovej či Likavky. Prírodné bohatstvo tejto lokality pritiahlo okrem turistov aj slovenských tvorcov vrátane básnika Pavla Országha Hviezdoslava, ktorý svoju lásku k tomuto vrchu vyjadril v básni Na Choči ostatný lúč.
Aj s Veľkým Chočom sa spája niekoľko legiend. Jedna z nich – zo zbierky Zlaté dukáty v Choči od Antona Habovštiaka – hovorí o tom, že jamky na skalnej cestičke vedúce k prameňu pri Jasenovej patria palici Ježiša Krista, ktorý bačovi dodal silu vystúpiť na vrchol a opäť si pozrieť najkrajší východ slnka. V tom čase vraj na Orave uzdravil mnoho ľudí a aj preto jeho príchod dodnes pripomína Krista Pána chodníček.
Za jeho vznik vďačíme podľa legendy grófke z Malatinského hradu. Tá na mieste, kde dnes vrch stojí, stretla starenku, ktorá jej zavadzala v ceste. Rozhodla sa, že ju bude vliecť za kočom. To sa jej však nevyplatilo, pretože starenka ju zakliala. Grófka sa premenila na hmlu, koč skamenel, hrad sa prepadol a vyrástol z neho vrch, ktorý dnes poznáme pod názvom Veľký Choč.
Naši predkovia si od nepamäti rozprávali príbehy, ktoré boli prirodzenou súčasťou ich životov. Či už sú pravdivé, alebo nie, sú krásnym spestrením pri spoznávaní slovenských zákutí.

O ďalších slovenských zberateľoch sa dočítate na portáli slovander.sk, ktorému ďakujeme za zaujímavé tipy súvisiace so Slovenskom.