Slovenské rozprávky sú jednoduchým prejavom slovenskej poézie vychádzajúcim z národného povedomia a transformácie mýtov do rozprávkových príbehov. Tieto príbehy sa zameriavajú na individuálnu cestu hrdinov, ktorí svojou odvahou a inteligenciou plnia úlohy, aby získali magické predmety alebo inú odmenu. Pre rozprávku sú typické predmety našich predkov, ktoré boli prevzaté z pohanskej mytológie a bájí.

V minulosti mal každý dom v dedine svojho rozprávača, ktorý sa počas tmavých zimných večerov posadil ku kozubu a rozprával príbehy. Nie všetky príbehy, ktoré boli rozšírené medzi slovenským obyvateľstvom, možno označiť za autentické a originálne slovenské rozprávky. Hodnými tohto označenia boli tie, ktoré si udržiavali špecifickú štruktúru, mravnosť a obrazotvornosť. Každá rozprávka mala svojho odvážneho hlavného hrdinu, ktorý bol vyvolený plniť úlohy a zdolávať prekážky. Nesmela chýbať ani symbolika čísel 3, 7 a 12. Aj ustálené spojenia, ako napríklad za siedmimi horami, kde bolo, tam bolo, žili šťastne, až kým nepomreli či zazvonil zvonec, mali v rozprávke svoje čestné miesto.

V 40. rokoch 20. storočia, keď sa začali zapisovať slovenské rozprávky, používali sa rôzne názvy – poviestky, povesti, rozprávky, bájky alebo báchorky. Rozprávky sa v podstate vnímali ako vymyslené príbehy, v ktorých dobro zväčša zvíťazilo nad zlom, pričom hlavní hrdinovia prekonali ťažkosti a splnili náročné úlohy, často s pomocou nadprirodzených bytostí či iných pomocníkov.