Active Beauty
Jačmenná tráva: čo ponúka táto superpotravina
Text: Bettina Geiersperger

Zázračná zelená

Jačmenná tráva: čo ponúka táto superpotravina

Fit, zdraví a krásni – a to všetko vďaka zelenému jačmeňu? Tu sú najdôležitejšie fakty o tejto zelenej superpotravine.
Kto je na hone za skutočnou top superpotravinou, jednoducho nemôže obísť jednu z najstarších obilnín na svete: jačmeň. Ak dôverujete japonskému lekárovi a farmakológovi menom Yoshihide Haiwara, potom to môžu kapusta, špenát a brokolica, jednoducho zabaliť. Skúmal stovky druhov rastlín, aby našiel tie najzdravšie a napokon si zvolil jasného víťaza: Zelený jačmeň údajne obsahuje viac minerálov, stopových prvkov, vitamínov, antioxidantov, chlorofylu a enzýmov ako ktorákoľvek iná zelená rastlina.

V súčasnosti ešte nie je o zelenom jačmeni k dispozícii dostatok vedeckých podkladov a dát, ktoré by tieto tvrdenia potvrdzovali. „Na takéto jednoznačné a spoľahlivé tvrdenie chýbajú podklady,“ píše napríklad medizin transparent. Je však nesporné, že zelený jačmeň obsahuje mnoho cenných zložiek.

Čo je zelený jačmeň?


Krátko po zasadení semienok vykuknú zo zeme žiarovo zelené steblá trávy: jačmenná tráva. Ide o mladé výhonky jačmeňa – presne ten druh, ktorý sa bežne predáva ako obilnina v supermarketoch.


Jačmenná tráva sa zbiera skôr, ako sa v jačmeni vytvoria zrná. Superpotravina je v tejto fáze ešte aj bezlepková, obsahuje veľa sacharidov – zhruba 300 kcal na 100 gramov. Vzhľadom na vysokú energetickú hodnotu sa jačmenná tráva používa aj ako krmivo pre zvieratá.

Ako správne jačmennú trávu užívať


Najjednoduchšia forma, v akej sa dá jačmenná tráva užívať, je organický prášok alebo v kapsulách, napríklad z dm. Mladý zelený jačmeň v prášku má mnohostranné využitie: Zamiešajte si ho jednoducho do šejku, smoothie alebo do müsli. Ak vám chuť jačmeňa prekáža, je dobré ho užívať v kapsulách alebo v tabletkách. Dodržiavajte potom však vždy pokyny výrobcu a nezabudnite popri užívaní prijímať dostatok tekutín.

Čerstvú jačmennú trávu si tiež môžete vychutnať jemne nasekanú v šalátoch alebo si ju môžete najemno nasekať do polievky či na omeletu. Jačmennú trávu si môžete vypestovať aj sami doma na parapete na okne: semienka si zaobstarajte v bio obchode, plytko ich zasaďte v kvetináči a pokryte vrstvou zeminy alebo granulátu, jačmennej tráve vyhovuje vlhké prostredie.

Čo jačmenná tráva dokáže?


Ako sme už spomenuli vyššie, dáta, ktoré sú v súčasnej dobe k dispozícii, stále nepostačujú na to, aby bolo možné nepriestrelne preukázať úžasné účinky tejto superpotraviny. Čo však vieme s určitosťou: Jačmenná tráva boduje neobyčajnou kombináciou obsiahnutých živín. Špeciálne zloženie vitamínov, minerálov, stopových prvkov a iných živín má údajne protizápalové účinky a okrem toho by táto rastlinka tiež mala stabilizovať kardiovaskulárny systém a znižovať hladinu cholesterolu v krvi.

Údajne tiež pozitívne vplýva na správne fungovanie čriev, potláča chuť do jedla a napomáha pri chudnutí. K ďalším benefitom pravidelného užívania tejto rastlinky sú silné a kvalitné vlasy a čistá pleť.