Active Beauty
Ako sa správne starať o nohy pri diagnóze diabetes
Text: Margret Hoffmann

Zdravie nôh

Ako sa správne starať o nohy pri diagnóze diabetes

V rámci každodennej starostlivosti sa intenzívne tvári: čistíme ju, krémujeme, líčime a ošetrujeme ju pleťovými maskami. O takomto zanietení sa našim nohám môže zvyčajne len snívať. Starostlivosť o nohy v prípade ochorenia diabetes nie je však o nič menej dôležitá a práve poranenia, ako napríklad kurie oká, by sa mali liečiť odborne, cieľom je predsa zdravie nôh.
Najmä ľudia s cukrovkou by mali nohám venovať patričnú starostlivosť a pravidelne si dopriať pedikúru, odborne vykonanú zdravotníckym pracovníkom. Okrem kozmetického účinku, z ktorého má človek dobrý pocit, má takéto ošetrenie aj medicínsky význam.


V čom je iná starostlivosť o nohy u ľudí s diabetom?

Ak si u odborníka alebo v salóne vyberiete diabetickú starostlivosť o nohy, okrem klasických procedúr pedikúry, ako je kúpeľ nôh, odstránenie zrohovatenej kože a skrátenie nechtov, by mala obsahovať špeciálnu analýzu nôh, ako aj testy na pokožke nôh, ktoré poskytnú informácie o jej citlivosti. Používajú sa špeciálne prístroje, ako napríklad ladička na vyšetrenie hlbokej citlivosti alebo tepelnej citlivosti (thio-therm), ktoré dokážu naznačiť už existujúce poškodenie nervov.


Prečo je starostlivosť o nohy pri diabete tak dôležitá?

Pri metabolickom ochorení diabetes sa v pankrease produkuje príliš málo inzulínu, resp. pankreas neprodukuje inzulín vôbec. Výsledkom je narušenie vstrebávania glukózy do krvi, čoho následkom je chronicky vysoká hladina cukru v krvi. V dôsledku toho môže v priebehu ochorenia dôjsť k poruchám krvného obehu a k poškodeniu nervov. Ak nastane poškodenie, dochádza k zlému hojeniu rán a poruchám zmyslového vnímania. Inými slovami, pacient postupne v nohách stráca cit, nedokáže vnímať zvýšenú tlakovú expozíciu ani malé poranenia. O to dôležitejšie je, aby pacienti starostlivosť o nohy v prípade diabetickej polyneouropatie vložili do rúk odborníka, ideálne by tak mali učiniť každé štyri až šesť týždňov.

Starostlivosť o nohy pri diabete doma. Ako na to?

Z medicínskeho hľadiska sa odporúča absolvovať pedikúru každých šesť týždňov. Nemenej dôležitá je však aj každodenná starostlivosť v domácom prostredí. Po sprchovaní sa preto vždy určite uistite, aby ste si dobre vysušili miesta medzi prstami, predchádzate tak vzniku plesňových infekcií. Ďalej sa odporúča dopriať si raz či dvakrát týždenne kúpeľ nôh a rovnako sa odporúča každodenné krémovanie, pokožku nôh tak udržíte pekne jemnú. Dobrou pomôckou sú aj hygienické spreje, aplikovať by sa mali tak na nohy, ako aj do topánok. Nakoľko na nožniciach a pilníkoch na nechty sa usádzajú baktérie, po použití ich je nutné pravidelne dezinfikovať, baktérie totiž môžu viesť k zápalom v otvorených ranách.
V miestach vystavených zvýšenému tlaku je vhodné používanie náplastí, zabraňujú vzniku kurích ôk a zápalov. Ak sa už kurie oká vytvorili, nápomocné sú špeciálne náplasti na kurie oká. Zmierňujú tlak, ktorý sa na poškodené miesto na koži vytvára chôdzou a zároveň ich pomocou obsiahnutých účinných látok, ako napríklad kyseliny salicylovej, pomáhajú odstraňovať. K bolestivým zápalom tiež môžu viesť bradavice. Okrem vhodnej zdravotnej starostlivosti je prospešné aj používanie pier a náplastí na bradavice a tiež používanie kyroterapeutických prípravkov.

Ako ešte viac podporiť starostlivosť o nohy pri diabete?

Pravidelne s nohami cvičte. Postačí aj päť minút denne. Cvičením posilníte svalstvo nôh, predchádzate diabetickej polyneuropatii (poškodenie nervov spôsobené cukrovkou) a zlepšujete prekrvenie končatín.

  • Na zahriatie niekoľkokrát striedavo dvíhajte pätu a prednú časť chodidla.
  • Rolujte tenisovú alebo masážnu loptičku pomocou chodidiel, tam a späť. Chodidlá sa tým masírujú a uvoľňujú.
  • Uchopujte pomocou chodidiel predmety. Veď predsa za spadnutou ceruzou na nemusíte vždy zohýbať.
  • Alebo sa pokúste nohami roztrhať noviny na malé kúsky. V ďalšom kroku potom malé útržky uchopte prstami na nohách a zhrňte ich na jednu kôpku.