Spálili ste sa? Všetko, čo potrebujete vedieť
Spálenie od slnka – čo je to?
Spálenie od slnka je akútna zápalová reakcia kože na nadmerné UV žiarenie. UVB lúče prenikajú do horných vrstiev kože a spôsobujú poškodenie buniek. Imunitný systém reaguje zápalom: typickými príznakmi sú začervenanie, opuch, pálenie a bolesť. Z lekárskeho hľadiska nie je spálenie od slnka ničím iným ako popálením.Ako dlho trvá spálenie od slnka?
„V závislosti od typu pleti sa prvé známky začervenania objavia už po desiatich minútach. Že je slniečka už priveľa, to si žiaľ, často všimnete až neskôr, najmä ak sa venujete outdoorovým športom, ako je cyklistika, turistika atď.,“ vysvetľuje Mudr. Xenia Illmer. Mierne spálenie od slnka sa zvyčajne zahojí za tri až päť dní. Silné spálenie od slnka s pľuzgiermi však môže spôsobovať ťažkosti a poškodenie pokožky niekoľko týždňov. Šúpanie alebo svrbenie signalizuje začiatok hojenia – neškriabte sa!Aké nebezpečné je spálenie od slnka?
Keď ťažkosti ustúpia, na mierne spálenie rýchle zabudneme. Žiaľ, naša pokožka nie, tá nezabúda. Každé spálenie od slnka spôsobuje trvalé poškodenie našej pokožky a prispieva k riziku vzniku trvalých kožných ochorení. Najdôležitejšie preto je vždy sa dôsledne chrániť pred slnkom a úplne sa vyhýbať spáleniu. Obzvlášť u detí!Ako rýchlo sa po spálení slnkom objaví rakovina kože?
Rakovina kože nevznikne okamžite po spálení slnkom. Rozvíja sa roky v dôsledku opakovaného poškodzovania UV žiarením. Mimoriadne nebezpečné je spálenie od slnka v detstve a v mladosti. Riziko rakoviny kože sa s každým spálením výrazne zvyšuje.
Prevencia spálenia od slnka: Ako sa môžem chrániť pred slnkom?
Správna ochrana pred slnkom je v skutočnosti celkom jednoduchá – s týmito tromi pravidlami:
Pravidlo 1: Natierať, natierať, natierať! Používajte opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom – najlepšie po celý rok. Dôkladne sa natierajte a pravidelne vrstvu krému obnovujte.
Pravidlo 2: Vyhýbajte sa priamemu slnečnému žiareniu v čase od 11:00 do 15:00.
Pravidlo 3: Okrem toho sa chráňte pokrývkou hlavy a ľahkým oblečením.
Ktoré domáce prípravky pomôžu pri spálení od slnka?
Na internete nájdete nespočetné množstvo domácich receptov, ktoré vraj rýchlo zmierňujú príznaky spálenia od slnka. S tipmi, ako sú tvarohové alebo jogurtové zábaly, treba byť opatrný: Baktérie v mliečnych výrobkoch môžu v skutočnosti ešte zhoršiť zápalovú reakciu pokožky.
Naviac, ak tvaroh zostane na pokožke tak dlho, že úplne vyschne, jeho odstránenie bude mimoriadne bolestivé. Iné domáce prostriedky, ako napríklad jablčný ocot, môžu ďalej dráždiť pokožku poškodenú slnkom. Neexperimentujte, radšej sa spoľahnite na tieto tipy:
Rýchla úľava po spálení: Čo naozaj pomáha?
Najdôležitejšie je okamžite zareagovať a vyhýbať sa slnku! Ak ste sa spálili, môžu Vám pomôcť tieto tipy podporujúce hojenie pokožky.
-
Chladenie
Spálenú pokožku treba chladiť. Zmierňuje to bolesť a znižuje zápal. No pozor: prílišný chlad môže spôsobiť omrzliny! Priamo na spálenú pokožku nepatria chladiace vrecká ani ľad. Lepšia je vlažná sprcha alebo obklad s chladnou vodou.
-
Voda
Spálenie slnkom dehydratuje telo, preto pite veľa tekutín! Hydratácia stimuluje proces regenerácie pokožky. Spálenej pokožke prospieva aj termálna voda v spreji s protizápalovým účinkom
-
Bylinky
Aloe vera, arnika, nechtík, harmanček a ďalšie – príroda nám podáva pomocnú ruku pri regenerácii spálenej pokožky. Všetky informácie o bylinkách pomáhajúcich pri spálení slnkom nájdete tu.
-
Zinok
Zinok zmierňuje zápal a prispieva k rýchlejšiemu hojeniu spálenej pokožky – či už vo forme masti alebo tabliet. V skutočnosti zinok pomáha pokožke už pred slnením: zachytáva voľné radikály uvoľňované UV žiarením a môže tak prispievať k ochrane pred rakovinou kože.
-
After Sun
Klasika: mlieka, krémy a gély po opaľovaní. Hydratujú pokožku, sú chladivé a vďaka cenným zložkám majú protizápalové účinky. Produkty po opaľovaní zvyčajne obsahujú aj vitamíny, minerály a aminokyseliny, ktoré podporujú regeneráciu pokožky a stimulujú rast nových buniek.
Naše tipy sú vhodné pri miernom až stredne silnom spálení. V závažných prípadoch s pľuzgiermi, silnými bolesťami hlavy alebo nevoľnosťou by ste sa mali určite poradiť s lekárom.
Čo pomôže pri spálení slnkom do druhého dňa?
Spálenie od slnka nezmizne zo dňa na deň. S týmto tipmi však môžete zmierniť príznaky:
Chladenie: Vlhké obklady so studenou vodou alebo čiernym čajom majú upokojujúci účinok.
Produkty After Sun: Vďaka zložkám ako Aloe Vera alebo panthenol intenzívne hydratujú.
Hydratácia: Pite veľa vody, podporuje regeneráciu pokožky zvnútra.
Ľahké oblečenie: Predchádzajte treniu spálenej pokožky.
Kedy treba navštíviť lekára, keď ste sa spálili?
Návšteva lekára je pri spálení od slnka potrebná v nasledovných prípadoch:
-
Rozsiahle začervenanie rozšírené na veľkú časť tela.
-
Pľuzgiere – signalizujú popáleniny druhého stupňa.
-
Silené bolesti, opuchy, bolesti hlavy alebo horúčka.
-
Závraty, nevoľnosť alebo problémy s krvným obehom – môžu signalizovať úpal alebo úžeh.
-
Spálenie postihlo deti – ich pokožka je oveľa citlivejšia.
Takto sa vyhnete spáleniu od slnka: Tieto produkty sú dostupné v dm:
Chráni pokožku pred škodlivými UVA/UVB lúčmi
Opaľovací fluid na tvár a okolie očí SPF 50+, 40 ml od Garnier Ambre Solaire
Kúpiť teraz na mojadm.sk
Vodoodolný, okamžite a spoľahlivo chráni pred spálením
Krém na opaľovanie SENSITIV s OF 50, 100 ml od SUNDANCE
Kúpiť teraz na mojadm.sk
Svieža a ľahká textúra - pleťová ochranná hmla
Opaľovací sprej Over Makeup Super UV, SPF 50, 75 ml od Garnier Ambre Solaire
Kúpiť teraz na mojadm.sk
Vhodný pre pokožku náchylnú na alergie
Sprej na opaľovanie Med Ultra Sensitive OF 50+, 200 ml od SUNDANCE
Kúpiť teraz na mojadm.sk
Vodoodolný, neparfumovaný sprej s Aloe vera
Sprej na opaľovanie Sensitive OF 50+, 200 ml od NIVEA SUN
Kúpiť teraz na mojadm.sk