Natreté
Detský opaľovací krém: Šetrný k pokožke i vode
Je dôležité, aby si deti už od útleho veku osvojili dôležitosť ochrany pred slnkom. V neskoršom veku tak nebudú pri natieraní trucovať ako poniektorí z nás. Lenže ktorý krém dostatočne ochráni jemnú detskú pokožku? A existujú aj také krémy, ktoré neuškodia moru, jazeru či rieke?
Počas prvého roku by sme dieťa vôbec nemuseli vystavovať intenzívnemu slnečnému žiareniu. Čo robiť s deťmi počas letných mesiacov a prečo existujú opaľovacie krémy pre bábätká?
Detské opaľovacie krémy: 8 faktov
Ochrana pred slnkom pre deti: Čo o nej treba vedieť?
Detská pokožka je päťkrát tenšia ako pokožka dospelých a práve preto je mimoriadne citlivá. Ak je to možné, s deťmi by ste sa mali vyhýbať slnku hlavne cez deň, kedy je žiarenie najintenzívnejšie, približne 13:00 - 16:00. Pokiaľ ide o opaľovacie krémy pre bábätká a menšie deti, odporúčajú sa produkty s vysokým ochranným faktorom, takže 50 +. Veľkú výhodu majú minerálne filtre, pretože účinkujú okamžite po aplikácii a nedostávajú sa cez pokožku do tela. Slnečnú ochranu v podobe krému je optimálne doplniť tričkami a nohavicami, ktoré sú vďaka špeciálnej technike tkania či impregnácie skvelou ochranou pred UV lúčmi.
Ako dlho nechať deti na slnku?
Nie vždy je možné vyhnúť sa slnku. Ak už beriete dieťa na slnko, myslite na toto:
- Menšie deti v kočíku by mali byť vždy chránené slnečníkom a strieškou (tá dokáže zabrániť aj prehriatiu) a dostatočne ich chráňte vhodným oblečením.
- Mimoriadne citlivá je najmä hlava, hlavne krk a uši. Deti by preto vždy mali nosiť klobúk alebo čiapku s patričnou ochranou krku.
- Opaľovacie prípravky by sa v prvom roku života mali používať len v obmedzenej miere, baby olej ako ochrana pred slnkom vhodný nie je.
Ako detskú pokožku pripravovať na slnko?
Len pomaly a s vysokým ochranným faktorom. Opaľovací krém by okrem toho mal byť prispôsobený štruktúre detskej pokožky. Deti s veľmi suchou pokožkou potrebujú špeciálne ošetrujúce zložky. Deti by sa tiež mali odmalička zvykať na nosenie slnečných okuliarov, musia si chrániť oči.
Čo je dôležité pri vonkajších aktivitách?
Ak s deťmi trávite vonku dlhší čas, opakovane ich natierajte opaľovacím krémom s vysokým ochranným faktorom. Prípravky na opaľovanie sa stierajú aj vplyvom potenia a obtierania – a platí to aj pre vodoodolné opaľovacie krémy. Ak sa deti čľapkajú vo vode, určite im oblečte tričko s UV filtrom a tiež nezabudnite na pokrývku hlavy. Avšak aj keď sú deti chránené oblečením, slnečné lúče sa odrážajú všetkými možnými smermi. Deti preto nie sú dostatočne chránené pred UV žiarením ani v tieni či pod slnečníkom. Na horách v podstate platí to isté: Žiarenie tam dosahuje vysokú intenzitu, najmä vtedy, ak je na horách ešte sneh. Ak sa vydáte na výlet do vyšších nadmorských výšok, odporúčam pre deti kombinovať ochranu proti chladu a slnku vo vhodnom produkte.
Prečo je spálenie slnkom v prvých rokoch života dieťaťa také chúlostivé?
Detská pokožka ešte nedokáže rýchlo a v dostatočnom množstve produkovať pigmenty, ktoré slúžia ako prirodzená ochrana proti slnku a detská pokožka tiež nedokáže dostatočne opravovať škody napáchané na pokožke UV lúčmi. V dôsledku toho dochádza rýchlejšie k závažnejším popáleninám. Okrem toho každé spálenie pokožky predstavuje zvýšené riziko rakoviny kože. V prípade vážnejšieho spálenia pokožky, kedy sa na pokožke už objavia lokálne začervenania, dieťa by určite mala ošetriť lekárka alebo lekár.
Vyžaduje si detská pokožka po hre strávenej na slnku extra poopaľovaciu starostlivosť?
Deti nevyhnutne nepotrebujú špeciálnu after-sun starostlivosť. Dôležité však je pokožku po dni strávenom na slnku hydratovať. Najmä čo sa zložiek v detských prípravkoch týka: V prípade opaľovacích prípravkov pre deti a bábätká je menej určite viac. Pokiaľ možno, vyhnite sa v opaľovacích prípravkoch vonným látkam alebo éterickým olejom. Pre deti sa ako obľúbená zložka často používa aloe vera. Na mimoriadne citlivú detskú pokožku sa odporúča po opaľovaní používať bežné ošetrujúce kozmetické prípravky.
Od akého veku života by sa mali pravidelne kontrolovať znamienka?
V zásade je dôležité, aby rodičia venovali pozornosť najmä zmenám na znamienkach, či už na sebe alebo na svojich deťoch. Ak má človek znamienok veľa alebo sa v rodine vyskytli prípady rakoviny kože, navštevovať dermatologickú ambulanciu sa odporúča na pravidelnej báze.
Ktoré mýty spojené so slnkom pretrvávajú roky?
Skutočne nebezpečným vyhlásením je, že spálenie pokožky u detí nie je až také zlé, pretože pokožka si tak lepšie privyká na UV žiarenie. Nie je to pravda. Mnoho ľudí sa tiež mylne domnieva, že ak sú natretí opaľovacím krémom, nemôžu sa spáliť. Pravda je inde: V pokožke sa aj napriek vrstve opaľovacieho prípravku tvorí pigment melanín, proces tvorby síce trvá o niečo dlhšie, avšak je rozhodne zdravší. Mimochodom, detský olej detskú pokožku pred slnečným žiarením nechráni a preto je ako opaľovací prípravok absolútne nevhodný.
Ktoré opaľovacie krémy sa neodporúčajú? Kvôli pokožke a tiež kvôli životnému prostrediu?
Vo vodstvách našej planéty končí každoročne približne 14 000 ton opaľovacích prípravkov. Časť sa do vody dostane počas kúpania (aj keď sú výrobky vodoodolné) a zvyšok počas sprchovania. Niektoré chemické UV filtre sú kontroverzné z hľadiska ich účinkov na telo, ako aj na životné prostredie. Napríklad oktinoxát a oxybenzón môžu napádať mikroriasy a pripravovať tak koraly o potravu. Tieto chemické látky spôsobujú bielenie koralov a krásny žiariaci biotop a domov nespočetného množstva morských živočíchov by tak mohol zaniknúť. Rovnako problematické sú aj mikroplasty a iné plasty.
Existuje opaľovací prípravok, ktorý neškodí koralom?
Na Havaji, v Palau a iných dovolenkových rajoch sú v dnešnej dobe povolené len opaľovacie prípravky šetrné ku koralom. V záujme ochrany prírody by sa opaľovacie prípravky, ktoré príroda dobre znáša, mali používať aj u nás. Minerálne opaľovacie krémy sa odporúčajú hlavne na detskú pokožku. Vďaka obsahu zinku a oxidu titaničitého vytvárajú tieto krémy na pokožke tenký, okamžite účinný film, ktorý odráža lúče ako zrkadlo. Takto účinné a šetrné výrobky sú dokonca na trhu dostupné ako certifikovaná prírodná kozmetika. Prísne pečate, ako napríklad BDIH alebo Ecocert, vylučujú aj nanočastice.