Active Beauty
Účinná skincare: Retinol, bakuchiol a spol

Účinné látky

Účinná skincare: Retinol, bakuchiol a spol

Power zložky, o ktorých by sme v roku 2024 mali jednoducho všetci vedieť? Ich počet je celkom slušný! Prezradíme vám, ktoré z nich možno dokonale začleniť do každodennej rutinnej starostlivosti o pleť.

Skincare s retinolom

Retinol je forma vitamínu A, ktorá má pre pleť množstvo výhod.

Čo dokáže: retinol je prírodný antioxidant, ktorý neutralizuje potencionálne škodlivé voľné radikály. Retinol môže tiež stimuláciou tvorby kolagénu v pokožke zmierniť hĺbku vrások. Jeho vlastnosti regulujúce tvorbu kožného mazu výrazne prospievajú mastnej pleti. Vitamín A zmenšuje póry a dokáže sa postarať o zjemnený vzhľad pleti.
Pre koho nie je vhodný: citlivá pleť často reaguje na retinol, sčervená alebo sa nej objavia suché miesta. Hydratačnej účinnej látke by sa mali radšej vyhýbať tehotné ženy a tiež dojčiace matky. Keďže vitamín A zvyšuje citlivosť pokožky na svetlo, výrobky s obsahom retinolu by sa mali na pleť aplikovať len večer a nemali by sa používať, ak človek plánuje tráviť veľa času na slnku.

Skincare so skvalánom

Skvalán sa prirodzene vyskytuje v kožnom maze a ak sa vyrába priemyselne, je to skutočne všeliek - ošetruje pokožku tváre, tela a dokonca dokáže prispieť k optimálnemu zdraviu vlasov!

Čo dokáže: hydratuje suchú pleť, v prípade nečistej pleti transportuje účinné látky do hlbších vrstiev pleti, zabraňuje podráždeniu citlivej pleti a vypĺňa zrelú pleť. Čo sa vlasov týka, je skvalán skvelou prírodnou alternatívou silikónu a dodáva im lesk a hebkosť.
Pre koho nie je vhodný: skvalán je mimoriadne šetrný k pokožke a je nezávadný aj pre tehotné ženy a dojčiace mamičky. Naozaj len veľmi málo ľudí naň reaguje negatívne.

Skincare s bakuchiolom

Účinná látka rastlinného pôvodu sa získava z indickej rastliny babchi. Bakuchiol sa v prípade citlivého typu pleti odporúča ako prírodná alternatíva retinolu.

Čo dokáže: podobne ako retinol, aj bakuchiol stimuluje tzv. retinoidné receptory. Stimuluje tým obnovu buniek, prispieva k zužovaniu pórov a tiež vypĺňa vrásky. Vďaka svojim protizápalovým zložkám táto účinná látka rastlinného pôvodu údajne pomáha bojovať aj proti pleťovým neduhom, napríklad vyrážkam. Na rozdiel od retinolu, bakuchiol dobre tolerujú aj citlivé typy pleti a preto sa považuje za zdravotne bezpečný aj pre tehotné a dojčiace ženy. Podrobnejšie informácie ohľadom účinkov a užívania by však mal každý jednotlivec ideálne prekonzultovať so svojím dermatológom.
Pre koho nie je vhodný: bakuchiol by si mali radšej odoprieť, resp. len v malom množstve užívať ľudia, ktorých trápia kožné problémy, napríklad rosacea alebo ekzém, v opačnom prípade by sa ich stav mohol zhoršiť.

Skincare s peptidmi

Peptidy sú reťazce aminokyselín spojených peptidickou väzbou. Podieľajú sa na tvorbe kolagénu pod vonkajšou vrstvou kože.

Čo dokážu: zväčšujú objem, stimulujú syntézu kolagénu a vypĺňajú suché vrásky – to je dôvodom, prečo sú peptidy v kozmetike také obľúbené. Beauty influencerka Hailey Bieber nedá dopustiť najmä na produkty na pery s peptidmi, tvrdí, že práve peptidy sa dokážu postarať o hladké a plné pery.
Pre koho nie sú vhodné? Peptidy sú známe hlavne svojou všeobecne dobrou znášanlivosťou. Ľuďom s citlivou pokožkou alebo s alergiami však môžu spôsobiť podráždenie. Ak dôjde k akejkoľvek nepriaznivej reakcii je vhodné, aby človek vyhľadal lekársku pomoc.

Skincare s levanduľou

Fialové kvety sú obľúbené najmä pre svoju vôňu. Levanduľa sa však v súčasnosti často používa aj ako zložka v prípravkoch na starostlivosť o tvár.

Čo dokáže: levanduľa prospieva mnohým typom pleti. Účinná látka rastlinného pôvodu zmierňuje prejavy akné a iných pleťových nečistôt. Levanduľa tiež zlepšuje stav suchej, napätej a šupinatej pokožky. Považuje sa tiež za zázračný liek proti starnutiu.
Pre koho nie je vhodná? Levanduľa je vo všeobecnosti veľmi dobre znášaná účinná látka. Ak je však niekto náchylný na alergie, mal by sa pred jej použitím poradiť so svojím dermatológom.

Rozjasnenie so skvalánom

„Rozjasňujúci pleťový krém s niacinamídom, vitamínom C a skvalánom“ od Mixa

Kúpite na mojadm.sk

Sérum s magnéziom

„Pleťové sérum s peptidmi, magnéziom a kyselinou hyalurónovou“ od Q+A

Kúpite na mojadm.sk

Stimuluje obnovu pleťových buniek

„Textilná maska Retinol“ od Balea

Kúpite na mojadm.sk

Upokojuje a vyživuje

"Pleťový krém s levanduľou a konope" od PURITY VISION

Kúpite na mojadm.sk