Active Beauty
Vegánska kozmetika: najčastejšie otázky o udržateľnej kozmetike

Dôležitosť vegánstva

Vegánska kozmetika: najčastejšie otázky o udržateľnej kozmetike

Vegánstvo už nie je len trendom - pre mnohých je to spôsob života. Preto táto téma už nezohráva dôležitú úlohu len v kuchyni, ale čoraz častejšie aj v kúpeľni. Čo však presne je vegánska kozmetika? Pripravili sme pre vás odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Čo znamená vegánska kozmetika?

Vegánska kozmetika neobsahuje žiadne zložky živočíšneho pôvodu. Zatiaľ čo vegánska strava vylučuje mäso, vajcia, mliečne výrobky a med, zoznam zložiek živočíšneho pôvodu v kozmetike je oveľa dlhší. Napríklad keratín je tabu aj v šampónoch, pretože pochádza z peria, kopýt alebo rohov. Karmín obsiahnutý v niektorých rúžoch, ktorý sa získava zo samičiek šupinatého hmyzu, je tiež živočíšneho pôvodu. Včelí vosk a živočíšne tuky, ako je hovädzí loj alebo vlnený tuk (lanolín), tiež nemajú miesto vo vegánskej kozmetike.

Ako spoznáte, či je kozmetika vegánska?

Samotný pohľad na zoznam zložiek zvyčajne nie je pre laikov informatívny, pretože živočíšne látky sú často skryté za nomenklatúrou. Kto by si myslel, že cholesterol alebo kolagén sú živočíšneho pôvodu? Etikety ako "Veganblume" preto ponúkajú usmernenie. Táto medzinárodná značka kvality sa používa na označenie výrobkov, ktoré neobsahujú žiadne živočíšne zložky alebo prísady a nie sú testované na zvieratách.

Je prírodná kozmetika vždy vegánska?

Nie nevyhnutne. Prírodná kozmetika obsahuje prírodné, takmer prírodné a prírodne identické zložky. To však nevylučuje živočíšne látky. Na druhej strane ani vegánska kozmetika nemusí byť nevyhnutne prírodnou kozmetikou. Je to preto, že suroviny živočíšneho pôvodu sú často nahradené syntetickými alternatívami.

Je vegánsky výrobok automaticky cruelty-free?

To, že výrobky neobsahujú žiadne zložky živočíšneho pôvodu, bohužiaľ neznamená, že neboli testované na zvieratách. Vegánsky výrobok preto nemožno automaticky zaradiť do kategórie výrobkov bez krutosti.
Výrobky s pečaťou cruelty-free ("Leaping Bunny") nesmú byť testované na zvieratách v žiadnej fáze vývoja výrobku. Na druhej strane to však neznamená, že výrobky cruelty-free sú automaticky vegánske, pretože stále môžu obsahovať zložky živočíšneho pôvodu.

Je vegánska kozmetika vhodná na citlivú pleť?

V podstate áno. Vegánska kozmetika však môže obsahovať aj látky, ktoré spôsobujú individuálne podráždenie pokožky. V prípade alergie, rovnako ako pri všetkých kozmetických výrobkoch, by ste mali najprv otestovať malé množstvo výrobku v záhybe ruky.

Päť skrytých nevegánskych zložiek kozmetiky

  • Guanín: Je uvedený v zozname INCI (Medzinárodná nomenklatúra kozmetických zložiek) pod číslom CI 75170. Trblietavý pigment, ktorý sa používa najmä v lakoch na nechty s trblietavým efektom, pochádza z rybích šupín. Vegánskou alternatívou je minerálna sľuda.
  • Lanolín: tuk alebo vosk z oviec. Nachádza sa najmä v balzame na pery alebo v telovom masle. Vegánskymi alternatívami sú veganolín a bambucké maslo.
  • Lecitín: Získava sa z nervového tkaniva zvierat alebo vajec a často sa používa v pleťových vodách, krémoch a mastičkách vďaka svojmu hydratačnému účinku. Vo vegánskych výrobkoch sa nahrádza sójovým alebo slnečnicovým olejom.
  • Kolagén: Medzinárodne sa píše kolagén. Je vedľajším produktom mäsového a mliekarenského priemyslu a získava sa zo zvyškov (kostí, kĺbov, väzov) uhynutých zvierat. Našťastie v súčasnosti existuje rastlinná alternatíva vyrobená z koreňov reďkovky.
  • Karmín: Farbivo pochádzajúce zo šupinatého hmyzu je známe aj ako košenila/košenilový extrakt, prírodná červená 4, karmínové jazero alebo CI 75740 a E 120. Pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a používa sa ako červený pigment do kozmetických výrobkov. Rastlinné alternatívy: červená repa, rakytník rešetliakový.

Na kontrolu zložiek použite smartfón

Priznávame: Táto téma je zložitá a množstvo pojmov môže rýchlo viesť k neistote, či je výrobok vegánsky alebo nie. Pre istotu vám môže byť užitočným spoločníkom pri nakupovaní aplikácia CodeCheck. Prostredníctvom smartfónu s ňou ľahko zistíte všetky zložky kozmetických výrobkov, čistiacich prostriedkov, potravín a mnohých ďalších spotrebných tovarov. K dispozícii je pre systémy iOS a Android.