Active Beauty
Umelkyňa Jana Spisak o maľovaní kozmetikou

Art goes beauty

Umelkyňa Jana Spisak o maľovaní kozmetikou

Názov obrazu Blumenkronefee by sa dal preložiť ako Víla s korunou z kvetov a je inšpirovaný rozprávkou Spiaca krásavica. V nej sú víly vzácnymi nositeľkami vlastností. Tá naša od Jany Spisak so sebou prináša krásu.

Jana, aká je tvoja osobná definícia krásy?

Krásny je pre mňa človek, ktorý je šťastný a má rád samého seba takého, aký je. Úprimne.

Kedy sa ty sama cítiš najkrajšie?

Najkrajšie sa cítim, keď mi je dobre na duši a v hlave. A keď sa usmievam.

V akom umení sa cítiš dobre?

V prípade mojej tvorby v čiernobielom svete čiar, občas s farebným akcentom, fóliou alebo korálkami. Z prác iných umelcov ma bavia farebné ilustrácie – zbožňujem tie, ktoré sú určené do detských kníh. Mojou absolútnou srdcovkou je kreslená rozprávka Herkules z roku 1997.

Krásny je pre mňa človek, ktorý je šťastný a má rád samého seba takého, aký je.

Jana Spisak

Pre dm si pripravila obraz na tému krásy. Pracovala si už niekedy predtým touto technikou (maľovaním dekoratívnymi produktami)?

Nie nepracovala, bola to premiéra. A úprimne mi doteraz ani nenapadlo, že by som skúsila niečo namaľovať aj produktami dekoratívnej kozmetiky. Aj keď som sa neraz zapozerala na otlačený rúž na servítke. 😊 Skôr dokresľujem do machúľ od vodových farieb, to mi ostalo z vysokej školy, kedy som skúšala rôzne veci, aj vyšívanie do papiera.

Bol pre teba výber produktov na použitie náročný?

Ani nie. V prvom rade som sa snažila nájsť vhodnú alternatívu za pero, ktorým kreslím. Voľba padla hneď na očnú linku v pere (a klasickú linku) a kajalovú ceruzku. Zvyšné produkty som doladila k téme obrazu. Hra farieb, vrstvenie očných tieňov, ceruziek a rúžov, odlesky v podobe lakov, leskov a vzor špirálou.

Aj keď je pri obraze vidieť tvoj rukopis, tvojej tradičnej tvorbe sa trochu vzdialil, však?

Áno, najmä farebnosťou a množstvom rozličných produktov, ktoré som použila. Ale nekreslilo sa mi zle. 😊

A ako si obraz tvorila, aké myšlienky a motivácie stáli za jeho vytvorením a aký odkaz nesie?

Inšpiráciou mi bola príroda, farebnosť a rozmanitosť dm produktov. Sústredila som sa na obdobie jari, prebúdzanie prírody, pestrosť kvetov, znovuzrodenie, nový kolobeh, osobitú krásu každého z nás.

Svet, ktorým sme obklopený je vytvorený z maličkosti, ktoré tvoria jeden celok. Aj táto ilustrácia je vyskladaná z drobností. Hlavným motívom je žena v rovnováhe s prírodou, obdarená kvetovou korunou ako víla. Tancujúca, s jemne privretými očami a pôvabným úsmevom. Žiariaca šťastím, láskou, silou, jemnosťou, vnutorným pokojom, vierou. Kvitne, rastie, je takou, akou si praje. Je sama sebou.

Obraz je pre mňa oslavou krásy, ktorú nachádzame v detailoch a v prepojení dynamických farieb a stabilných línií.

Tri slová, ktoré definujú tvoj obraz?

Sila, odvaha a viera.

Ako si nazvala svoj obraz pre projekt ART GOES BEAUTY?

Blumenkronefee. Preložiť by sa to dalo ako víla s korunou z kvetov. Inšpirovala som sa opäť rozprávkou - tentoraz Spiacou krásavicou, kde sú víly vzácnymi nositeľkami vlastností.