Active Beauty
Odstraňovanie ochlpenia: ako sa ho má muž správne zbaviť?

Najlepšie metódy

Odstraňovanie ochlpenia: ako sa ho má muž správne zbaviť?

Fakt, či je ochlpenie muža nadmerné alebo naopak nie je príliš zarastený, závisí od androgénov, ako je testosterón a DHT. Práve tieto hormóny sú stimulantami rastu ochlpenia.
Zatiaľ čo testosterón stimuluje rast ochlpenia v oblasti brady alebo podpazušia, hormón DHT v pokožke hlavy je zodpovedný za vypadávanie vlasov. Ak sa jeho produkcia v pokožke hlavy zníži, muž sa musí uzrozumieť s tým, že zostane plešatý. Avšak s ochlpením na zvyšku tela sa muž stotožniť nemusí. Na odstránenie mužského ochlpenia totiž existuje mnoho dobrých metód.


Hrudník a podpazušie

Chĺpky na hrudi a v oblasti podpazušia sa odstraňujú pomerne nekomplikovane. Ak sa chcú páni zbaviť ochlpenia nadobro, riešenie je mokré holenie, no ak chcú chĺpky len skrátiť, siahajú páni po zastrihávači. Ak majú niektorí páni problém so zarastaním chĺpkov alebo ich pokožka má po holení tendenciu začervenať a podráždiť sa, tí sa môžu preorientovať na cukrovanie alebo voskovanie. Samozrejme, nie sú to metódy bezbolestné, avšak výsledok je dlhodobejší a chĺpky po týchto metódach vyrastajú značne mäkšie a jemnejšie.


Odstraňovanie ochlpenia v intímnej oblasti

Ak si niekto nevie predstaviť, že znesie bolestivú brazílsku depiláciu, najlepšie je mu potom siahnuť po klasickom holiacom strojčeku: Veď holenie strojčekom nie je nadarmo najbežnejšou metódou odstraňovania ochlpenia. Vhodné sú najmä kombinované strojčeky na holenie, ktoré jednak holia namokro a jednak fungujú ako zastrihávače. Umožnia totiž zastrihnúť chĺpky nakrátko predtým, ako sa oholia úplne. Rovnako vhodnou metódou sú aj depilačné krémy, dôležité však je, aby si ich páni pred použitím vyskúšali na malej ploche pokožky, pretože pokožka v intímnej oblasti je skutočne citlivá.


Majú mať hladké nohy aj muži?

Hladké nohy, lesknúce sa na letnom slnku, to už dávno nie je len výsada žien. Mnoho športovo založených mužov, najmä cyklistov, fitness nadšencov a tímových športovcov, si nohy holí. A nielen z dôvodov estetických, má to pre nich aj fyziologické výhody: Oholené nohy sa ľahšie natierajú opaľovacími krémami alebo hydratačnými prípravkami. Okrem toho je potom oveľa jednoduchšie po možnom zranení ošetriť ranu, nedostávajú sa do nej chĺpky a neinfikujú ju.

Plecia a chrbát

Ochlpenie na chrbte u žien sa teda neodstraňuje najlepšie. A veru aj muži sa cítia pohodlnejšie a upravenejšie s hladkým chrbtom. Koniec koncov, nedáva to len priestor krémom a prípravkom na starostlivosť o pokožku, ktoré sa tak môžu lepšie vstrebať do pokožky, ide aj o mužské veci, svaly chrbta jednoducho lepšie ukážu. Keď sa páni rozhodnú skoncovať s ochlpením na chrbte, na prvý pohľad to vyzerá ako statočná výzva: veď práve táto oblasť je všeličo, len nie ľahko prístupná. Napriek tomu sú pre mužov na odstraňovanie ochlpenia, aj na chrbte, vhodné tieto štyri metódy:


1. Holenie

Holenie je najjednoduchší spôsob odstránenia ochlpenia na chrbte, najmä ak je snaha dostať chĺpky dole čo najrýchlejšie. V najlepšom prípade by ste mali mať poruke pomocnú ruku, ktorá napomôže pri miestach, ktoré sú pre vás ťažko, resp. úplne nedostupné. No holenie má aj svoje nevýhody: už po niekoľkých minútach môže byť strnisko opäť viditeľné. Ak chcete, aby bol výsledok holenia čo najhladší, použite pred holením na pokožku chrbta peeling. Pri samotnom holení potom jemný gél na holenie zabezpečí, že čepieľky sa budú lepšie kĺzať po pokožke. Dôležité ale je: Vždy sa hoľte len v smere rastu chĺpkov! Upokojujúce telové mlieko sa potom postará o zmäknutú pokožku a tiež môže zabrániť zarastaniu chĺpkov.


2. Voskovanie

Na rozdiel od holenia vám depilácia voskom alebo cukrovanie umožní užívať si hladkú pokožku po dlhší čas – približne na obdobie troch až štyroch týždňov. Pri voskovaní sa vosk na báze medu zahrieva v kartuši a nanesie sa na pokožku a potom sa rýchlo odstráni depilačnými pásikmi. Chĺpky sa tak odstránia aj s korienkami.
 
Aby bola táto metóda úspešná, chĺpky musia dorásť do dĺžky asi pol centimetra. Jeden až dva dni pred ošetrením sa odporúča na pokožku aplikovať peeling a v deň ošetrenia sa pokožka vôbec nemôže krémovať. Pri voskovaní musí muž zachovať rozvahu a nabrať odvahu, pretože ochlpenie sa odstraňuje proti smeru rastu, čo je bolestivé. Menej bolestivé je: cukrovanie.
 

3. Cukrovanie

Cukrovanie spočíva v nanesení zahriatej pasty z citrónu a citrónovej šťavy. Cukor preniká do vlasových folikulov a optimálne chĺpky zachytáva. Na rozdiel od voskovania, pred týmto sladkým zákrokom sa peeling na pokožku aplikovať nemôže. Cukor sa totiž prichytí len na odumreté miesta na pokožke. Chĺpky môžu byť približne o 0,3 cm kratšie ako pri depilácii voskom. A aj v tomto prípade, rovnako ako v prípade voskovania, máte od nepríjemných chĺpkov pokoj do mesiaca. Nevýhodou je: Cukrovanie trvá o niečo dlhšie ako voskovanie.


4. Laser/IPL epilácia

Ak sa chcú páni zbaviť chĺpkov nadobro, môžu zvážiť laser alebo IPL (použitie svetelných impulzov) epiláciu. Ak nechcete chodiť do kozmetických štúdií, na trhu sú aj prístroje na domáce použitie. Aby ste sa chĺpkov na chrbte zbavili natrvalo, musíte absolvovať niekoľko sedení.
 
IPL epilátory ako aj ošetrenia sú však trošku drahšou záležitosťou a najúčinnejšie sú na odstraňovanie tmavých chĺpkov. A: Touto metódou by si mali muži začať odstraňovať ochlpenie už v zime! Je to z dôvodu, aby sa po epilácii pokožka nevystavovala slnku.