Active Beauty
„Ľúbim ťa!“ Akým jazykom lásky hovoríte?
Text: Stephanie Lindner, Caroline Pacholet

Z lásky

„Ľúbim ťa!“ Akým jazykom lásky hovoríte?

Cítite sa byť milovaná, keď trávite večer so svojím partnerom na gauči? On sa zasa poteší, keď mu svoje city potvrdíte vášnivým vyhlásením „Ľúbim ťa!“ Každý človek cíti jazyk lásky inak. Láskyplné slová, spoločne strávený čas, veľavravné činy, darčeky či nežný dotyk? Zistite, akým jazykom lásky hovoríte vy a váš partner.

Základ lásky

Nami oslovená odborníčka a poradkyňa v oblasti všímavosti Alexandra Brauner sa v otázkach života a lásky naozaj vyzná. Začína dobrou správou pre každého: „Schopnosť milovať majú v sebe všetci, pretože túžba milovať a byť milovaní je hlboko zakorenenou ľudskou potrebou.“

Dobr vedieť. Ale ako vlastne láska funguje? Alexandra Brauner vysvetľuje: „Ľúbiť znamená správať sa k sebe a k druhým priateľsky a úctivo. Ide pritom o vnútorný postoj, z ktorého vyplýva následne aj forma prejavu navonok. Ak človek načúva sám sebe a dokáže sa prijať so všetkými svojimi slabosťami, ktoré sú súčasťou každej ľudskej bytosti, je to cenný základ na to, aby prejavil porozumenie a lásku aj voči iným.“

Akým jazykom teda hovorí láska?

Prvý krok, ako sa otvoriť láske, začína u seba samých. Výzvou je uvedomiť si, ako sami chceme lásku dávať a ako ju prijímať.

Jazyk lásky vychádza zo srdca. Má rôzne prejavy v závislosti od toho, aký štýl komunikácie sa nám páči smerom k nám, a na druhej strane od toho, ako sme sa naučili prejavovať lásku iným,“ hovorí poradkyňa v oblasti všímavosti. „Komunikácia lásky prebieha na rôznych úrovniach.“

Ľudia majú rôzne spôsoby, ako lásku dávať či prijímať, a nie každý komunikuje tento pocit rovnakým spôsobom. Američan Gary Chapman, autor knihy „5 jazykov lásky“ (Porta Libri, 9,84 eur) a dlhoročný vzťahový poradca, ich definuje ako rôzne komunikačné štýly. Každý človek má sklony prikláňať sa k viacerým štýlom, avšak pre každého existuje len jeden jazyk, ktorý ho oslovuje najviac.

Päť rôznych spôsobov, ako povedať „Ľúbim ťa“:

Slová uznania

Ľudia prikláňajúci sa k tejto reči lásky majú radi verbálne potvrdenie náklonnosti a uznania. Vo vzťahu je pre nich dôležité, aby partnerovi prejavili svoje city prostredníctvom uznanlivých slov. Napríklad zložiť partnerke kompliment, keď je pekne oblečená, alebo pochváliť partnera, keď niečo urobí dobre. Pre človeka tohto razenia je okrem toho dôležité, aby mu láska bola prejavovaná častým vyznaním „ľúbim ťa“. Tiež ho vždy potešia textové správy.

Oceňovanie prostredníctvom činov a slov vyjadrujúcich podporu

„Činy sú viac než slová!“ Pre ľudí, ktorí uprednostňujú tento štýl komunikácie, je dôležité, aby ste im dokázali, ako veľmi sú ľúbení. Napríklad aj tak, že im ráno naservírujete kávu, že ich láskyplne prikryjete dekou, keď večer zaspia pri filme, či iné podobné maličkosti. Ako dôkaz lásky im poslúži aj vykonávanie určitých povinností v domácnosti. Ak vaša partnerka pociťuje ako prejav lásky práve toto, určite sa jej opýtajte, s čím by ste jej doma mohli pomôcť. Niekedy to môžu byť len nepatrné gestá, ktoré však majú obrovský vplyv na partnerské fungovanie, ako napríklad vynesenie smetí alebo príprava večere.

Kvalitný čas strávený vo dvojici
Ľudia hovoriaci týmto jazykom lásky mimoriadne radi trávia čas so svojím partnerom aktívne, počúvaním hudby, vyžadujú si očný kontakt a plnú prítomnosť partnera. Strávte spolu príjemný večer na gauči a venujte všetku svoju pozornosť partnerovi – televízor, samozrejme, nechajte vypnutý. Organizujte si s partnerom pravidelné „randevouz“, nahoďte sa a užite si to vonku, pracujte na spoločných zážitkoch. Doprajte si víkendový výlet. Neostáva vám na to cez týždeň čas? Tak si jednoducho vypite spoločne šálku kávy a svojho partnera vypočujte – tak sa bude cítiť pochopený a milovaný.

Darčeky

Ako sa to hovorí? Malé darčeky udržiavajú priateľstvo. Keď ľudia hovoriaci touto rečou lásky dostanú darček, cítia sa druhou stranou mimoriadne cenení. Rolu pritom nehrá peňažná hodnota darčeka, väčšiu dôležitosť nesie myšlienka. Darčekom môžu byť pokojne vlastnoručne nazbierané kvety, niečo vlastnoručne vyrobené alebo kľudne len krátky milostný odkaz.

Fyzická blízkosť a nežný dotyk

Telesná blízkosť v podobe bozkov, držania sa za ruky či sexu je alfou a omegou pre tých, ktorí hovoria rečou fyzickej blízkosti. V každodennom živote naplnia túto skupinu ľudí láskou už len nepatrné gestá, ako je pohladenie po chrbte alebo ruke. Čo tak partnera častejšie potešiť objatím, láskyplným pritúlením sa či príjemnou partnerskou masážou?

Môže vzťah fungovať, ak majú partneri iné nastavenie lásky?

Čo by ste prijali radšej: kyticu ruží alebo sa niekoľko hodín túliť s partnerom na gauči? Pozná vaša polovička vašu odpoveď na túto otázku? Ak áno, gratulujeme! Ak nie, otvorte sa svojej polovičke a povedzte jej či jemu o vašich prianiach a potrebách.

„Ak sa stretnú dvaja ľudia, ktorí hovoria rôznymi jazykmi lásky, vzniká vo vzťahu priestor a potenciál, ako sa zdokonaliť a rozšíriť si svoju slovnú zásobu,“ hovorí odborníčka Alexandra Brauner.

„K nedorozumeniam môže dôjsť vtedy, ak jazyk partnera nie je taký, aký očakávame. Pomôže však, ak prestaneme očakávať a namiesto toho radšej začneme počúvať, práve to môže prehĺbiť vzájomné porozumenie.“

Ako to už často býva, kľúčom k úspechu je komunikácia, potvrdzuje aj odborníčka: „Základný recept je počúvať. Sami seba a tiež človeka, ktorého ľúbime. Čím pozornejšie počúvame, tým pevnejšie je naše puto. Ak po pute túžia obe strany a na porozumení sa dá pracovať, to je ten najlepší základ lásky. A odlišnosti a rozdiely? Tie sú predsa korením života.“

A ktorý jazyk lásky je blízky vám?

Každý človek si vo vzťahu volí svoj základný komunikačný jazyk a k tomu ďalšie, dodatočné jazyky. Tie sa prejavujú rôzne, Gary Chapman tu hovorí o „dialektoch“. Aby bola teda „nádrž s láskou“ vždy plná, je dobré sa naučiť reč toho, koho milujete. Je vám reč lásky seba a svojho partnera aj napriek vzájomnej snahe o porozumenie stále nejasná? Skúste teda tento test.