Active Beauty
Falošne negatívny tehotenský test: 4 dôvody

Spoľahlivosť?

Falošne negatívny tehotenský test: 4 dôvody

Väčšina žien, ktoré predpokladajú, že sú tehotné, presne pozná ten pocit, keď s búšiacim srdcom musia prečkať nekonečne dlhé minúty, kým im tehotenský test ukáže výsledok. Negatívny – niektoré sú sklamané, pre iné je to úľava. Nakoľko je však výsledok tehotenského testu spoľahlivý?

Ako funguje tehotenský test?

Tehotenský test zisťuje prítomnosť tehotenského hormónu beta-HCG (ľudský choriogonadotropín) v moči. Po počatí ho vylučuje tkanivo placenty. V prvých týždňoch tehotenstva sa hladina HCG zdvojnásobuje približne každých 48-72 hodín. Komerčne dostupný tehotenský test dokáže preukázať prítomnosť hormónu v deň vynechania menštruácie so spoľahlivosťou na 90 až 99%. Ak test preukáže pozitívny výsledok, možno predpokladať, že výsledok je správny. Ak je tehotenský test negatívny, pravdepodobnosť, že výsledok je falošný, je o niečo vyššia, Je to preto, že v čase testovania nemusel byť v moči detekovateľný dostatok HCG.

Na čo treba dať pozor pri robení si tehotenského testu doma?

Ak bol teda váš tehotenský test negatívny, ale vy si aj napriek tomu myslíte, že ste tehotná, je to v princípe možné. Najmä, ak na sebe pozorujete typické náznaky tehotenstva, oplatí sa urobiť si test opakovane. V takom prípade je nutné dbať na pár bodov, aby ste sa pri ďalšom testovaní vyhli falošne negatívnemu výsledku. Máme pre vás štyri užitočné tipy.

1. Dodržte čas, ktorý je určený na správne vykonanie testu

Určite by ste informáciu o tehotenstve chceli vedieť okamžite. V tomto prípade sa však oplatí obrniť sa dávkou trpezlivosti. Tehotenský test si urobte najskôr v prvý deň, keď vám vynechá menštruácia. Hoci existujú aj tzv. skoré tehotenské testy, ktoré môžu ukázať pozitívny výsledok už aj pár dní pred spomínanou vynechanou menštruáciou, je u nich oveľa pravdepodobnejšie, že ukážu falošne negatívny výsledok. Okrem toho každé tretie tehotenstvo sa končí potratom a mnohé tehotenstvá tak spontánne končia ešte pred začatím menštruácie. To je ďalší dôvod, prečo je rozumnejšie otestovať sa až v deň menštruácie: Pravdepodobne vám to ušetrí zbytočný stres.

2. Testujte sa v správnom čase počas dňa

Keď konečne nastane deň menštruácie a tá ale vynechá, je ten správny čas otestovať sa. Je však dôležité urobiť si test ihneď po zobudení s použitím ranného moču. V noci žena menej pije a tým pádom tak často nechodí na toaletu. To znamená, že koncentrácia HCG v moči je ráno vyššia. Dbajte tiež na to, aby ste pred vykonaním testu nepili veľa tekutín. To by totiž tiež mohlo sfalšovať výsledok testu.

3. Dodržte pokyny uvedené v príbalovom letáku testu

Každý tehotenský test obsahuje príbalový leták s jasným návodom, ako test používať. Manipulácia s testom je veľmi jednoduchá, pokyny by ste ale mali dodržiavať presne. Predovšetkým dbajte na to, aby ste testovací prúžok nedržali v moči príliš dlho, to by totiž tiež mohlo výsledok skresliť. Ak si chcete byť istá na 100%, v súčasnosti sú na trhu dostupné aj digitálne testy, ktoré vám dokonca ukážu, ako dlho by ste mali na test močiť.
Je tiež dôležité, aby ste výsledok testu odčítali v správnom časovom okne. Čas potrebný na odčítanie výsledku sa líši v závislosti od značky testu.

4. Nehľadajte toho v čiarkách až príliš

Ukazuje sa druhá čiarka len veľmi bledá alebo sa javí len ako tieň? Akoby okolo celého testovania už tak nebolo dosť stresu, môže sa stať, že test neukáže jednoznačný výsledok. Ak sa dá na teste druhá čiarka akokoľvek rozpoznať (aj keď je len bledá), výsledok testu sa môže vyhodnotiť ako pozitívny. Ak si predsa len stále nie ste istá, najlepšie je urobiť si ďalší test o deň alebo dva neskôr. V prípade, že ste tehotná, koncentrácia HCG v moči by už mala v tom čase byť podstatne vyššia, takže výsledok bude jednoznačnejší. Digitálne tehotenské testy ukazujú jednoznačnejší výsledok.

Ísť k lekárke či lekárovi aj pri negatívnom výsledku tehotenského testu?

Nepravidelnosti cyklu sú úplne normálne a zvyčajne sa nimi nestojí žiadne ochorenie. Ak sa vám teda menštruácia omeškala o niekoľko dní a tehotenský test vám vychádza negatívny, je možné, že ste boli v poslednom čase len trochu vystavená stresu. Ak vám však vynechá menštruácia o viac ako týždeň, je stav určite vhodné už konzultovať s lekárkou či lekárom. Lekári môžu detegovať tehotenský hormón aj v krvi, čo je ešte spoľahlivejšie ako test z moču. Gynekologička alebo gynekológ môže tehotenstvo potvrdiť alebo vyvrátiť ultrazvukovým vyšetrením.

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa môže stať, že nespozorované tehotenstvo je už v pokročilom štádiu a tehotenský test preto ukáže „negatívny“ výsledok. Po 12. týždni tehotenstva hladina HCG opäť klesá.

Vo všeobecnosti platí: Aj keď to môže byť ťažké, nestresujte sa – o niekoľko dní budete mať vo veci určite jasno.