Active Beauty
Pomoc v najčastejších otázkach dojčenia

Šestonedelie

Pomoc v najčastejších otázkach dojčenia

Väčšina tehotných žien si predstavuje dojčenie ako jednoduché a harmonické. O to väčšie sklamanie a zúfalstvo pociťujú matky, keď odrazu príde čas, kedy musia bojovať s bolestivými bradavkami. S odborným prístupom a podporou tretej strany sa však problémy s dojčením dajú zvládnuť. S pôrodnou asistentkou sme sa rozprávali o najčastejších problémoch spojených so začiatkami pri dojčení.
Christina Kulle, rakúska pôrodná asistentka, by chcela matky v nových rolách povzbudiť: „Problémy s dojčením nie sú dôvodom na to, aby ste s dojčením skoncovali. Samozrejme, ak sa vo všeobecnosti neviete s dojčením ako takým stotožniť, potom je celkom legitímne rozhodnúť sa nedojčiť. Vo väčšine prípadov sa však problémy s dojčením dajú pomerne dobre riešiť.“


Dá sa problémom s dojčením predchádzať?

Prvá rada od odborníčky znie: Budúce matky by sa mali s témou dojčenia oboznámiť už počas tehotenstva, napríklad na predpôrodných kurzoch či na kurzoch prípravy na dojčenie. „Mnohé z toho je však koniec koncov o jednom – učení sa za behu. Ženy by mala preto pri prvých pokusoch s dojčením viesť odborníčka,“ hovorí. „Pôrodná asistentka dohliadať, či dojčenie prebieha v poriadku a či sa bábätko správne prisáva. Ak sa žena priučí dojčeniu správne od začiatku, neskôr bude proces dojčenia bezproblémovejší.“

Kulle tiež vyzýva ženy k tomu, aby dali viac na svoje vnútorné pocity a na inštinkt: „Niekedy prichádza zbytočne veľa intervencií zvonku. Často pozorujeme, že ženy s minimálnymi znalosťami cudzích jazykov nemajú v súvislosti s dojčením takmer žiadne problémy. Spoliehajú sa totiž výhradne na svoje inštinkty.“

Rozhodujúce je prostredie, v ktorom žijú matka s dieťaťom: Ak napríklad partner matky dojčenie nepodporuje alebo matka má aj ďalšie staršie deti, o ktoré sa musí starať, ťažko si môže nájsť dostatočný pokoj na dojčenie bábätka. Príliš veľká stresová záťaž alebo nemožnosť dopriať si v domácnosti pokoj tiež neprispieva k budovaniu vzťahu k dojčeniu.

Kam sa môžu ženy obrátiť, ak majú problémy s dojčením?

Kulle odporúča nájsť si pôrodnú asistentku alebo laktačnú poradkyňu už počas tehotenstva, ženu bude sprevádzať aj po pôrode: „Už počas prvých ôsmych týždňov je pôrodná asistentka tá správna odborníčka na matku a novorodenca. Má potom kompletný obraz o ťažkostiach, ktoré sa prípadne môžu vyskytnúť.“


Nastupujú problémy s dojčením častejšie po sekcii?

Pôrod neprebieha vždy podľa plánu. Mama a jej bábätko môžu lekársku pomoc potrebovať aj skôr, ako sa vôbec pristúpi k bondingu. Bude dojčenie bezproblémové aj napriek tomu? Pôrodná asistentka upokojuje: „Dlho panovalo presvedčenie, že dieťa by sa k prsníku matky malo priložiť najneskôr do polhodiny po pôrode. Medzičasom sa prišlo na to, že deti pôrod veľmi vyčerpá. Bábätká dajú samy vedieť, že sú pripravené na prisatie. Začnú jemne mľaskať a prikladajú si ruku k ústam. Sú to prirodzené detské reflexy a aj správny čas na prvé dojčenie."


A čo dojčenie a cumlík? Môže uškodiť?

Christina Kulle vždy dôrazne odporúča používanie cumlíkov zvážiť: „V zásade by cumlík každopádne nemala byť prvá vec, ktorá sa dieťatku vloží do úst. Užitočnou pomôckou však môže byť v prípade detí, ktoré majú zvýšenú saciu potrebu.“ Christina je zástankyňou zavedenia cumlíka až vtedy, ak sú mama a bábätko zohratý tím. Avšak aj v tomto prípade platí: Len vtedy, ak je to potrebné a len tak dlho, ako je to potrebné.

Cumlík nastupuje obvykle vtedy, ak si bábätko vyžaduje byť zavesené na prsníku neustále. Najmä v prvých týždňoch života a po večeroch sú odstupy medzi jednotlivými dojčeniami naozaj krátke. Tieto dojčiace maratóny majú svoj názov – clusterfeeding. Mladé matky sú potom zmätené a neisté a uvažujú napríklad o tom, či majú dosť mlieka a či by bábätko nemali radšej dokrmovať. Podľa pôrodnej asistentky sú takéto „clustre“ úplne normálne: „Zhlukovanie dojčenia sa vyskytuje občas, avšak nie je trvalé – deti si ho vyžadujú v rastových fázach alebo keď sú chorľavé.“

Nakoľko nápomocné sú prsné klobúčiky?

Podobne ako pri mnohých problémoch s dojčením, jedno platí aj tu: Situáciu musí individuálne posúdiť odborník. Bezbrehé používanie klobúčikov nemusí byť zacielené správne, avšak najmä u žien s vpadnutými bradavkami, ktorých bradavky smerujú do vnútra prsníkov, môžu dojčenie značne uľahčiť. „Pri namáhaní bradaviek sa tieto potom postupom času zvyčajne formujú viac smerom do vonku. A vtedy už možno dať klobúčiky opäť bokom. Len veľmi málo žien reálne potrebuje prsné klobúčiky po celú dobu dojčenia,“ vysvetľuje Christina Kulle.

Tipy, ako na najčastejšie problémy s dojčením

Bolestivé odsávanie mlieka

Tvorba mlieka nie je vždy ľahký proces. V takýchto prípadoch pomáhajú teplé a studené obklady. Pred začatím dojčenia priložte na prsník teplý obklad a po dojčení zas priložte na prsník obklad s tvarohom alebo chladiace vankúšiky. Ak sa bolesti stupňujú, určité krátke obdobie možno užívať aj lieky proti bolesti, ktoré sú vhodné pre dojčiace matky.


Oneskorený nástup mlieka alebo príliš málo mlieka

Niektoré ženy považujú za skvelých pomocníkov pri stimulácii tvorby mlieka semená senovky gréckej alebo kapsule z tejto vzácnej rastliny. „Nie sú však vhodné pre každú ženu a ak sa užívajú v kombinácii, môže to byť pre ženu príliš,“ hovorí pôrodná asistentka. Je zástankyňou hľadania príčin: „Ako vyzerá krvný obraz? Došlo pri pôrode k výraznej strate krvi alebo trpela žena už pred pôrodom na ochorenia, ktoré by mohli mať za následok oneskorenú tvorbu mlieka, napríklad ochorenia štítnej žľazy?“ Potom je možné nasadiť žene vhodnú liečbu.

Priveľa mlieka

Na prvé počutie to znie ako luxusný problém, avšak aj nadmerná tvorba mlieka je jedným z problémov spojených s dojčením. Je to preto, že aj množstvo mlieka sa najprv musí ustáliť. „Vo väčšine prípadov si dieťa množstvo mlieka reguluje celkom dobre aj samo – jednoducho tým, že ho príliš veľa nevypije. Pôrodná asistentka by mala žene ukázať aj to, ako vyprázdniť prsník bez toho, aby sa v ňom ďalej stimulovala tvorba mlieka,“ odporúča odborníčka. V medziobdobí, kým sa telo nastaví, sú na zachytávanie uniknutého mlieka skvelým pomocníkom prsné vložky.


Zapálené alebo podráždené bradavky

Ak sa mama a dieťatko pri dojčení zladia, podráždené bradavky sú pomerne nepravdepodobne sa vyskytujúcim problémom. Avšak problém vždy netkvie len v zladení. „Niektoré deti majú skrátenú uzdičku jazyka a na to je nutné prísť včas,“ hovorí expertka.

No čo však robiť vtedy, ak je bradavka už podráždená? Riešením je naniesť na ňu kvapku materského mlieka a nechať ho na bradavke zaschnúť. Špeciálne vankúšiky na bradavky sa zasa postarajú o to, aby sa o bradavky príliš trelo tričko či podprsenka. Zmierniť nepríjemné pocity môžu aj chladiace obklady a masti na poškodené bradavky.

Upchaté mliekovody a mastitída

V prípade, že sa v určitej časti, prípadne v celom prsníku objaví bolesť, zvyčajne ide o upchatý mliekovod. „Upchatý mliekovod by mal neodkladne riešiť odborník. Laktačná poradkyňa dokáže zodpovedne posúdiť, čo je v konkrétnom prípadne zmysluplné učiniť. Niekedy úplne postačí prikladať bábätko častejšie alebo mu polohovať bradu smerom k bolestivému miestu,“ hovorí Christina Kulle. Čo tiež pomáha: teplé obklady a trenie prsníka pod teplou vodou. Následky upchatých mliekovodov možno zmierniť aj domácimi receptami, napríklad tvarohom.

Zápal prsníkov sa prejavuje horúčkami, príznakmi podobnými chrípke a celkovou malátnosťou. Aj tu odborníčka radí bez rozmyslu: „Zápal prsníka sa nesnažte liečiť samy, určite vyhľadajte pomoc lekára alebo pôrodnej asistentky! Zápal prsníka by sa mal liečiť na profesionálnej úrovni.“

Bábätko je pri dojčení nepokojné a neustále zaspáva

Najmä v prvých dňoch života je novorodenec často z pôrodu vyčerpaný. Ak dojčenie trvá príliš dlho, pretože bábätko neustále zaspáva, pôrodná asistentka pozná jeden trik: „Jednoducho sa bábätku jemne dotknite „triggerbodov“, ušného lalôčika, dlane alebo chodidla, alebo ich bábätku jemnučko pošteklite. Na povzbudenie sacieho efektu môžete bábätko počas dojčenia hladiť aj po tvári.“

Mnohé dojčiace matky sa boria aj s iným problémom: Dieťa je nepokojné a stále odvracia hlavu. „Zväčša sa to stáva vtedy, ak sú detičky už staršie a lepšie vnímajú svoje okolie. Vtedy pomáha stiahnuť sa počas dojčenia na kľudné a pokojné miesto,“ radí Christina Kulle. Bábätku možno navrátiť pozornosť aj zmenou dojčiacej polohy. „Nedojčite teda v polohe klasickej kolísky, dajte sa radšej do polosedu alebo dojčite v podrepe.“