Active Beauty
Turistika s deťmi: Zážitok pre všetkých

Do hôr

Turistika s deťmi: Zážitok pre všetkých

Turistika s deťmi, to nie je o zdolávaní prevýšení, cieľom je samotná cesta. Vaše deti túžia po napínavom dobrodružstve ďaleko od bráničky vlastnej záhrady alebo starého známeho ihriska. Ak túžite nadchnúť deti pre svet hôr a prírody, musíte sa ponoriť a vžiť do ich sveta, zmeniť perspektívu a byť otvorení všetkým malým zázrakom, ktoré vás na tejto spoločnej ceste postretnú.

Turistika s deťmi: 4 tipy ako to bude zábava pre malých aj veľkých

Majú sa na čo tešiť

Hory – sú to pre vaše deti len jednoducho veľké kamene a neznámy terén? Niet divu, z túry či z dovolenky v horách človek samozrejme môže mať tak trochu rešpekt. Preto je dôležité, aby ste svoje deti na takúto skúsenosť aj patrične, primerane veku, pripravili. Nápomocná môže byť v tomto prípade aj správna kniha. Starším deťom môžete exkurziu spríjemniť netradičnými predmetmi, ako napríklad detskou lupou alebo kompasom.


Výber správnej trasy: Žiadne prehnané ambície

Drieme v rodičoch túžba po zdolávaní vrcholov? Čo tak znížiť svoje vlastné očakávania a viac sa zamerať na potreby svojich detí? Aj osemmesačné deti dokážu byť na túre s vami, v nosiči. Ak však ponesiete malých pasažierov, mali by ste si uvedomiť, že dieťa plus sedačka, to bude váha a nie zanedbateľná, na chrbte sa vám odrazu ocitne aj 15 kg. Športové kočíky do terénu sú skvelou voľbou na široké lesné cesty. U menších detí od štyroch rokov môžete kalkulovať s výškovým prevýšením približne 150 až 200 metrov, čo je približne polovica prevýšenia, ktoré priemerne zvláda dospelý človek. Čiže z toho, čo je pre dospelého pohodlná túra, by sa pre vaše dieťa mohla vykľuť namáhavá celodenná turistická záležitosť. Dĺžka túry by pre škôlkára nemala presiahnuť celkovo tri až štyri hodiny chôdze. Správne namotivovaní školáci už zvládnu celodenné túry za predpokladu, že si spoločne doprajete potrebné prestávky na oddych. Nepreháňajte to však, koniec koncov, deti by mali mať z túry radosť a mali by sa aj tešiť na ďalšiu túru. A preto, plánovať, plánovať a ešte raz plánovať a hlavne, túry prispôsobovať veku malých turistov.

Zábava aj po ceste

Turistika s deťmi, to predovšetkým znamená hru. Najlepšie to funguje vtedy, ak deti popri hre zabudnú, že sú na túre. Balansujú ponad padnuté konáre stromov, brodia sa mrazivými horskými potôčikmi alebo zbierajú listy, papeky a kamene – turistická trasa sa proste stáva skvelým detským ihriskom plným dobrodružstiev. To, čo zafunguje vždy, sú veselé pesničky a turistické básničky. Staršie deti sa môžu pokúsiť čítať z mapy alebo študovať turistické značky.

Desiaty a olovranty chutia na túre ešte lepšie
Turistický vak je ideálne zbaliť si už večer vopred, vyhnete sa tak hektickému ránu, nemôžete predsa vždy myslieť na všetko. Okrem dobrej desiaty a chutných snackov by ste si mali nabaliť aj dostatok tekutín (na dieťa aj liter vody). Častokrát treba myslieť aj na náhradné oblečenie a ponožky, poznáte to, detské mokré dobrodružstvá vo vysokohorských potokoch. Dôležité: Deťom, a vlastne aj sebe, vždy pribaľte niečo na ochranu pred dažďom, slnkom a aj chladom.