Active Beauty
Ako si správne čistiť zuby
Text: Claudia Wallner

Starostlivosť o zuby

Ako si správne čistiť zuby

Čo je pre zuby dobré? Čo im škodí? A predovšetkým: Ako ich udržať zdravé až do vysokého veku? Zubné lekárstvo pozná odpovede na všetky tieto otázky – zhrnuli sme ich.

Je starostlivosť o zuby vymoženosťou modernej civilizácie? Ani zďaleka! Už v dobe kamennej sa na vyšpáranie nečistôt z chrupu používali vŕbové konáriky. A v starom Egypte už používali aj zubnú pastu, presnejšie: zmes pomletej pemzy a vínneho octu na žuvacích paličkách. Aj starí Rimania používali pemzu. Pridávali k nej kostný prášok, mušle, a myrhu alebo používali zubnú soľ. Už na začiatku 19. storočia sa ingrediencie ako uhličitan horečnatý, vaječné škrupiny a mramorový prášok nachádzali v každých ústach. Prášok sa vtedy miešal s mydlom a ochutenými práškami, karmínom sa farbil naružovo a na zuby sa nanášal mokrým prstom. Potom sa to šúchalo malou kefkou.

V roku 1850 vynašiel americký zubár Washington W. Sheffield prvú zubnú pastu pridaním glycerínu, ktorú ponúkali ešte v pohároch alebo staniolových vrecúškach, a preto sa ľahko vysušila. V roku 1876 dostal jeho syn Lucius Tracy Sheffield, tiež zubný lekár, nápad plniť prostriedok do túb, z ktorých by sa dal vytláčať. Inšpirovali ho k tomu maliari počas jeho pobytu v Paríži.

Dodnes zubnú pastu dostať hlavne v tubách. Ich obsah sa však neustále vyvíjal ďalej. Dnešné pasty často obsahujú fluoridy, ktoré chrup chránia pred jeho úhlavným nepriateľom kazom tým, že zvyšujú odolnosť zubnej skloviny.

Účinné látky ako zinok, šalvia či kraméria posilňujú a ochraňujú ďasná. A pre špeciálne požiadavky existujú špeciálne vyrábané produkty, založené na technológii Pro-Argin® a vyvinuté pre zuby citlivé na bolesť.

Bolesť, ustúp!

„Zubná sklovina a ďasná zuby vlastne dobre ochraňujú,“ vysvetľuje doktorka Marianne Gräfin zo Schmettow. Je vedeckou riaditeľkou Scientific Affairs spoločnosti CP GABA GmbH / elmex. „Ustupovanie ďasien však môže odhaliť citlivú zubovinu. Sú tam uložené tisícky takzvaných kanálikov vedúcich vzruchy, ktoré vedú ďalej podnety ako „studené“, „sladké“ či „dotyk“ do vnútra zubu. Tam sa tento podnet premení na bolesť: na typickú krátku, ostro bodavú bolesť, ktorá môže nastúpiť pri kontakte odhalených krčkov s týmito podnetmi.“

So špeciálne vyvinutými zubnými pastami sa však vďaka účinným látkam (arginín a uhličitan vápenatý) dosiahne uzavretie týchto odhalených kanálov, čím sa vzruchy, ktoré by mohli spôsobiť bolesť, k zubu už viac nedostanú.

Obľúbená farba: biela

Správna zubná pasta môže pomôcť aj proti nepeknému zafarbeniu zubov. Moderné bieliace produkty sa sústredia na to, aby oslobodili povrch zubov od zafarbení a aby budúcim zafarbeniam predchádzali. Niektoré zubné pasty obsahujú aj prísady, napríklad aktívny kyslík, ktoré chrup zosvetľujú. K najväčším aktuálnym trendom v kozmetickom odvetví patrí aktívne uhlie, ktoré sa používa aj v zubných pastách s bieliacim účinkom, napríklad v paste Colgate Max White Charcoal. Jemné minerálne čistiace čiastočky, ktoré pasta obsahuje, odstraňujú zafarbenie od čaju, kávy či tabaku. Táto čierna zubná pasta takýmto spôsobom vracia zubom ich prirodzenú belosť. Rozšírený strach, že príliš veľa „bielenia“ by mohlo škodiť, je podľa doktorky Marianne Gräfin vo všeobecnosti neopodstatnený: „Napriek tomu, že bieliace zubné pasty môžu byť o niečo abrazívnejšie než bežné zubné pasty, sú vhodné na denné používanie.“

S kyslým nie sú žarty

Popri káve a cigaretách patrí aj červené víno k neslávne známym zafarbovačom zubov. A: kyslé jedlá a nápoje – ku ktorým okrem vína patria aj ocot, pomarančová šťava či energetické nápoje – zmäkčujú zubnú sklovinu a môže chvíľu trvať, kým znova sama od seba stvrdne.

Lepšia ako čakanie je však prevencia pomocou dostatku fluoridov, myslí si doktorka Marianne Gräfin: „Pri pravidelnom používaní vytvoria ochrannú vrstvu na povrchu zubov, ktorá chráni nielen pred zubným kazom, ale aj pred kyselinami z našej stravy.“

Inteligentné čistenie

Čistenie zubov chrup teda nielen čistí, ale ho aj udržiava zdravý a pekný. Či klasickou alebo elektrickou zubnou kefkou, to vraj vôbec nie je dôležité. „Početné štúdie ukázali, že veľmi dobrou technikou čistenia možno zuby vynikajúco vyčistiť aj ručnou zubnou kefkou.“ I keď elektrické zubné kefky, prirodzene, ponúkajú určité pohodlie: Čistiace pohyby nemusíte vykonávať sami a môžete používať dokonca už aj takzvané smart kefky s inteligentnými funkciami ako aj množstvo aplikácií, ktoré vám ukážu, ako dobre si zuby čistíte. Napriek tomu považuje doktorka Gräfin za podstatnú správnu techniku čistenia: „I v prípade elektrickej zubnej kefky je správne používanie veľmi rozhodujúce, lebo pri nesprávnom používaní ani ten najnovší a najdrahší prístroj nič nezmôže.“

Servis pre zuby

Apropo zubár: „Profesionálna dentálna hygiena má určite význam pre odstránenie povlakov, ktoré neboli eliminované domácou starostlivosťou, a tým znižuje riziko vzniku zubného kazu či ochorení ďasien.“

Táto investícia sa však oplatí, lebo profylaxia predchádza aj problému, ktorý mnohí podceňujú: vzniku takzvaných ďasnových vačkov. V nich sa môžu hromadiť baktérie, ktoré vyvolávajú zápal. Nezriedka je pritom postihnuté aj zubné lôžko, v takom prípade hovoríme o parodontitíde. Ak sa nezačne včas a efektívne liečiť, dochádza k odbúravaniu čeľustnej kosti. Zuby môžu časom dokonca vypadávať.

Aj preto veľmi odporúčame „používanie medzizubných kefiek pri domácom čistení zubov, predovšetkým na väčšie medzizubné priestory,“ vraví doktorka Gräfin. Tieto malé kefky nájdete vo všetkých hrúbkach a variáciách, ich používanie je veľmi jednoduché. Fungujú v podstate ako zubné špáradlá. Alebo ako by povedal človek z doby kamennej: ako vŕbové konáriky.

Čo zubom prospieva:

  • Čistite si zuby dvakrát denne – tak je možné „vylepšiť“ chyby z nedbanlivosti.
  • Používajte medzizubné kefky a zubnú niť – aby nevznikali žiadne nebezpečné ďasnové vačky.
  • Na zuby citlivé na bolesť používajte pasty na citlivé zuby – dokážu ochrániť napríklad odhalené krčky zubov.
  • Dvakrát ročne choďte na kontrolu k zubárovi a najmenej raz ročne absolvujte dentálnu hygienu – môžete tak predísť závažným problémom.

Čo zubom škodí:

  • Okamžité čistenie zubov po požití kyslých jedál a nápojov – zmäkčujú zubnú sklovinu.
  • Používanie bieliacich pást v prípade odhalených zubných krčkov.
  • Spoliehanie sa len na modernú techniku – elektrické zubné kefky a aplikácie na čistenie zubov sú síce nápomocné, v konečnom dôsledku je však rozhodujúca správna technika čistenia, ktorú by ste si mali nechať ukázať od zubára, ktorému dôverujete.