Menu

Vyhláste vojnu zubnému kazu: Hravé čistenie zubov

Starostlivosť o zuby u detí: S aplikáciami a špeciálnymi rozprávkami to bude zábava!

Home » Rodina » Vyhláste vojnu zubnému kazu: Hravé čistenie zubov - 11.2019

„Mama, môžem si vyčistiť zuby?“ Túto vetu by mnohí s radosťou začuli aspoň raz. Namiesto nej však počujú všetko od výhovoriek až po odmietanie. Rodičovské nervovanie okolo čistenia zubov je však opodstatnené. Zubný kaz patrí k najčastejším chronickým ochoreniam vo veku malých detí a v predškolskom veku. U šesťročných detí je dokonca na vzostupe. Mliečne zúbky môžu dokonca – keď sú napadnuté zubným kazom – „nakaziť“ ďalšie zuby.
Preto by sa už u najmenších detí malo dbať na pravidelnú starostlivosť o zuby. Odporúčame na to hravý prístup. Produkty určené pre deti – napríklad presýpacie hodiny krikľavej farby na meranie trvania čistenia alebo zubné kefky s filmovými motívmi – zlepšia náladu. Dnes už existujú aj špeciálne navrhnuté kefky, s ktorými sa deti môžu počas čistenia hrať hry na smartfóne či tablete.

Ešte viac zábavy s rozprávkou

Niet divu, že v ankete, ktorá prebiehala na unser.dm.at, až 12% všetkých opýtaných hlasovalo za bohatší výber v produktoch pre deti. A 29% považuje aplikácie na čistenie zubov určené pre deti za užitočné. Rozprávky môžu navyše pomôcť, aby deťom rýchlejšie uplynul odporúčaný čas čistenia dve minúty.

Dôležité je nielen „ako dlho“, ale aj „ako“. Odborníci preto odporúčajú takzvanú KAI techniku, ktorá takisto obsahuje hravé prvky: Najskôr sa pri nej čistia žuvacie plochy (pohyby sem a tam), potom vonkajšie strany (maľovanie loptičiek) a na záver vnútorné strany (cikcakovitý pohyb od červenej k bielej). Viac informácií o technike KAI nájdete tu.

A najlepší presviedčací prostriedok je zubná pasta primeraná veku, ktorá chutí ako jahody alebo ako niečo iné.

Hore
OKViac informácií