Active Beauty
Letný make-up: 7 chýb, ktoré sa nerobia
Text: Linda Freutl

Bezchybný letný look

Letný make-up: 7 chýb, ktoré sa nerobia

Rozmazaná maskara, mastne sa lesknúca pleť či dokonca malé vyrážky: v lete je make-up skutočnou výzvou. Toto musíte vedieť, aby ste sa vyhli nehodám v líčení.

Žiarivá pleť so zlatistým leskom, roztomilé letné pehy a bezchybná čistota: tak si predstavujeme perfektný letný make-up. V skutočnosti sa však lopotíme s nápadne červenými lícami, rozmazanými kontúrami a vyrážkami všade dookola. Čo sa deje? Pravdepodobne robíte pri líčení jednu z týchto chýb:

Letný make-up: 7 chýb pri líčení a ako sa im vyhnúť

Nesprávna príprava: nevhodná starostlivosť na letnú pokožku

Keď vonkajšia teplota stúpne približne na desať a viac stupňov, bunky pokožky produkujú viac mazu. Pokožka je preto na dotyk síce jemnejšia, ale automaticky sa aj viac leskne. Ak ju navyše vyživujete výdatným krémom, tento efekt sa ešte zvyšuje. Pleť nielenže vyzerá ako naolejovaná a má sklony k upchávaniu pórov, ale sotva sa na nej udrží letný make-up. Dôsledok: rozmazané kontúry. Preto ako prípravu namiesto mastných krémov použite radšej ľahší krém so zmatňujúcimi účinnými látkami ako je zinok, zelený čaj či extrakty z ryže.

Nesprávna konzistencia: letný make-up je často príliš ťažký

Výdatný základ naša pleť pociťuje ako keby sme si ľahli na pláž v roláku. Je príliš teplý! Dôsledok: póry upchaté následkom horúčavy spôsobujú, že pleť je červená a fľakatá. Ťažké textúry navyše bránia výmene kyslíka a vlhkosti, čo môže podporiť vznik nečistôt a vyrážok. Na perfektný make-up v horúčave preto nikdy nepoužívajte základ určený na zimu. Radšej presedlajte na ľahšiu textúru, ako majú BB krémy.

Nesprávna farba: ako trafiť správny odtieň?

Trafiť presný farebný odtieň pleti je pri hnedej letnej pokožke obzvlášť ťažké. Náš tip: ani to neskúšajte. Letná pokožka vyzerá od prírody pekne a nepotrebuje žiadnu kryciu farebnú vrstvu. Čím priehľadnejší je základ, tým prirodzenejšie a letnejšie výzor pôsobí. Vyberte si preto ideálne BB krém alebo veľmi ľahký (gélový) základ, ktorý zodpovedá odtieňu vašej pokožky alebo je dokonca o jeden odtieň svetlejší, aby pleti dodal pekné rovnomerné krytie namiesto ťažkého krytia. Ešte jeden tip: ak pleť v priebehu leta ďalej tmavne, môžete farebný odtieň BB krému alebo základu vylepšiť takzvanými pigmentovými kvapkami. Sú to krémové farebné pigmenty, ktoré možno zmiešať s inými textúrami a variabilne tak prispôsobovať ich farbu.

Príliš matná: čo robiť, keď pleť pôsobí ako maska?

Púder saje pot a nadbytočný kožný maz a spôsobuje, že pleť vyzerá rovnomerne. Ale pozor: ak použijete priveľa púdru, riskujete neprirodzene matne pôsobiaci vzhľad. Perfektný make-up v lete žije z istej ľahkosti a sviežosti. Ak chcete zachovať transparentnosť looku, zmatnite len T zónu (čelo, nos a bradu) krycím kompaktným púdrom. Na zvyšnú pleť postačí len jemnučká vrstva čistého transparentného púdru. Menej je v tomto prípade viac.

Príliš perfektná: letný make-up musí byť prirodzený

V lete nechceme vidieť perfektnú porcelánovú pleť, ale živé slnečné bozky na pokožke. Pokojne sa na nej môžu vynímať milé letné pehy. Tak, ako určitý lesk, vďaka ktorému pleť vyzerá žiarivá. Vizážisti to nazývajú „glow“ efekt a dosiahnete ho tak, že zmiešate trošku krémovej lícenky s maličkou dávkou vazelíny alebo kokosového oleja a celé to letmými dotykmi nanesiete na lícne kosti a tiež pod obočie.

Príliš málo ochrany: UV krém ako základ

Dobrý letný make-up musí vedieť viac, než len dobre vyzerať. Mal by ponúkať aj ochranu pred UV žiarením. Škody v dôsledku pôsobenia slnka nakoniec nevznikajú len na pláži. Ak počas bežných dní vynechávate UV ochranu, podstupujete takisto veľké riziko. Väčšina podkladov a BB krémov preto obsahuje UV ochranu. Tá však spravidla nie je silnejšia ako OF 15. Ak sa chcete pohybovať vonku dlhšie, naneste ako základ aj špeciálny krém s UV faktorom najmenej 30. Istota je istota.

Zle drží: vodoodolné textúry proti roztekajúcemu sa make-upu

V lete chceme nielen dobre vyzerať nalíčené, ale make-up musí aj dobre držať. Vodoodolné textúry (ako make-up, tak aj maskara) sú preto najlepším základom. Lepšiu stálosť však sľubuje ešte jeden trik: špeciálne fixačné spreje aplikujte na tvár nielen po líčení, ale aj opakovane počas dňa. Osvieži to vzhľad, urobí ho stálejším a navyše zásobí pleť ošetrujúcou vlhkosťou.