Active Beauty
Zábava pre deti: Tipy, ako v zime zatočiť s nudou, vonku aj vo vnútri
Text: Eva Pohn

Dobré nápady

Zábava pre deti: Tipy, ako v zime zatočiť s nudou, vonku aj vo vnútri

Zatiaľ čo niektoré dni ubehnú ako voda, iné zasa ako naschvál nie a nie skončiť. „Mamiii, ja sa tak strááášne nudíííím,“ je veta, ktorá sa často necháva počuť v mnohých domácnostiach. Čo však robiť, ak už stojí x-tá veža z kociek a obľúbené puzzle ste zložili a rozložili najmenej stokrát? Máme pre vás niekoľko tipov, ako zabojovať s nudou – doma a tiež vonku.

Klasiky ako obľúbený tip proti nude

Ktorý zajačik doskáče do cieľa ako prvý a vylezie na vrchol ozdobený lákavou chrumkavou mrkvičkou? Zábavnú stolovú hru "Lotti Karotti" pre deti od štyroch rokov možno považovať za skutočnú klasiku. Hra sa stará o rozveselenie popoludní už viac ako 20 rokov - a nedávno prešla aj príjemným osviežením. Ak teda chcete v budúcnosti z pretekov vyjsť ako víťaz, budete sa musieť postaviť krtkovi, preukázať svoju trpezlivosť na padacom moste a šikovne prekonať bránu, ako aj náhle otvárajúce sa mreže. Že túto hru doma nemáte? Nevadí, pohľadajte u starých rodičov spoločenské hry, s ktorými ste sa hrali vy, keď ste boli malí. Vaše deti určite prepadnú tomuto retro nápadu.

Detský film na zamyslenie: Elementy

Vo filme „Elementy”, novinky z roku 2023 z dielne Disney/Pixar-Film, sa všetko točí okolo Ember, drsného a doslova ohnivého dievčaťa, ktoré žije v Element City - meste, kde sa zábavným spôsobom stretávajú poľudštené živly ohňa, vody, zeme a vzduchu. Emberino priateľstvo s vodným chlapcom Wadeom spochybňuje ich presvedčenie o svete, v ktorom žijú. Animovaný film, ktorý nemá vekové obmedzenia, je navrhnutý tak, aby bol vhodný pre deti, zameriava sa na pozitívne a silné postavy a má pozitívne ladenie. Ideálny rodinný film na unudenú nedeľu. Už si len nachystať pukance a slačiť Play.

Rozhlasová hra pre deti (a mládež)

Rádio Devín patriace do rodiny RTVS vysiela už mnohé desaťročia rozhlasové hry pre malých a mladých poslucháčov. V sobotu o 13:30, resp. v repríze v stredu o 20:30 si môžete vypočiť hry slovenských i zahraničných autorov, diela klasickej i modernej literatúry.

Tip: Či už to budú stolové hry, filmy alebo iné (rozhlasové) hry – žiadnu z nich si netreba hneď nevyhnutne kupovať, dajú sa pokojne aj požičať alebo pustiť z dobre zásobených streamovacích platforiem.

Hurá von: spoznávame prírodu s lesným bingom

Interaktívna hra lesné bingo je o objavovaní, skúmaní a zbieraní. Všetko, čo na ňu potrebujeme, je prázdny kartón z vajíčok, šablóna na vyhľadávanie (môžete si ju vytvoriť sami alebo mnohé šablóny nájdete aj na internete pod heslom "lesné bingo") a kúsok prírody na preskúmanie. Po nalepení šablóny s vecami, ktoré máte nájsť, do veka kartónu od vajíčok sa zábava pri hľadaní a nachádzaní môže pokojne začať. Ten, kto ako prvý nájde všetky požadované predmety a umiestni ich do kartónu, zvolá "Bingo".

Tip: lesné bingo sa môžete zahrať na viacero spôsobov. Ak by ste nemali záujem hľadať žalude, perie a listy, môžete si úlohu v štýle hľadania upraviť napríklad takto:

 • zoradiť prírodné materiály podľa farby
 • nájsť veci, ktoré sú na dotyk ťažké, vlhké, ľahké, mäkké, klzké...
 • nájsť veci, ktoré do prírody nepatria

Vonku nazbierať a doma zmajstrovať

Ak si chcete do svojich domovov priniesť kúsok nádhernej prírody, odporúčame vám vydať sa na prechádzku do lesa a následne si doma spraviť vlastne tvorivé dielničky. Malí šiškoví panáčikovia sa dajú vyrobiť za naozaj krátky čas a ich výroba, ako aj výsledok človeka až zahrejú pri srdci. Kreatívny tip na boj proti nude:

Čo budete potrebovať:

 • šišky z ihličnatého stromu
 • drevené guľočky s očkom na zavesenie
 • jemnú fixku
 • hotové alebo doma vyrobené pom pom guľočky
 • chlpaté modelovacie drôtiky
 • ihlu
 • farebnú priadzu na kreatívne dielničky alebo úzku saténovú stuhu
 • nožnice
 • lepiacu pištoľ

Návod:

 1. Začneme s tváričkami, ktoré nakreslíme perom či fixkou na malé drevené guľočky. Ak sa bojíte, že sa vám tváričky nepodaria, vyskúšajte si ich najprv načrtnúť na papier.
 2. Drevené guľočky potom s pomocou tavnej pištole nalepíme na šišky.
 3. Následne ku každej guľočke pripevníme pom pom guľôčku, a to tak, že cez pom pom guľočku prevlečieme pomocou ihly kúsok bavlnenej priadze a zauzlíme ju, aby sme vytvorili očko na zavesenie.
 4. Ak použijeme pekné chlpaté modelovacie drôtiky, výsledok bude naozaj tip-top elegantný. Drôtik jednoducho vložíme medzi drevenú guľôčku a šišku a na zadnej strane ho stočíme. Priateľskí šiškoví panáčikovia sú hotoví.