Active Beauty
Odstráňte pigmentové škvrny pomocou týchto 4 metód

Nepríjemné chvíle

Odstráňte pigmentové škvrny pomocou týchto 4 metód

Stráviť veľa času na slnku má aj svoje tienisté stránky. Jednou z nich sú pigmentové škvrny – dajú sa ale odstrániť? Odpoveď závisí od niekoľkých faktorov. Čo skutočne pomáha proti hyperpigmentácii?
Pigmentové škvrny sa objavujú v priebehu rokov a sú viditeľné hlavne na tvári a rukách. Každý, kto objaví na koži červenkasté, hnedasté alebo okrovo sfarbené plochy, nie je sám: má ich asi 90 percent všetkých ľudí.
 
Pigmentové škvrny a škvrny po vyrážkach majú priemer niekoľko milimetrov, sú zvyčajne neškodné a z lekárskeho hľadiska sa nemusia odstraňovať. Optické nerovnosti však bohužiaľ nie sú práve lichôtkou pre pleť. Ako však pigmentové škvrny efektívne odstrániť? Tu sú tipy od kozmetičky a pedikérky Evelyn Huber.
 

Odkiaľ pochádzajú pigmentové škvrny?

Najprv preskúmajme príčiny: Ak je tvorba melanínu, ktorá je zodpovedná za farebné pigmenty v pokožke, narušená, dochádza k farebným zmenám. Výsledkom môžu byť aj svetlé škvrny. U žien sú častým dôvodom hormonálne výkyvy. Ak je pokožka navyše vystavená ultrafialovému žiareniu bez ochrany pred slnkom, kontrast sa tiež zvýši. Kým k tmavým škvrnám dochádza pri hyperpigmentácii, pri rozpade pigmentových buniek vznikajú biele škvrny.
 

Škvrny po vyrážkach sú tiež pigmentové škvrny

Melanín nesúvisí len s pigmentovými škvrnami, ale aj so škvrnami po vyrážkach: Ak sa vyrážka na pokožke zapáli, pokožka zhromažďuje „v týchto oblastiach nadmerné množstvo melanínu, čo vedie k hyperpigmentácii a tvorbe škvŕn, takzvaných fľakov po vyrážkach“, hovorí Evelyn Huber. „Nakoniec nie sú ničím iným ako pigmentovými škvrnami.“
 
Aby po vyrážkach nevznikli jazvy, nesmiete ich nikdy vytláčať, aj keď vás svrbia prsty! To je dôvod, prečo to dermatológovia a odborníci na kozmetiku zakazujú.

Predchádzajte pigmentovým škvrnám a odstraňujte ich: Tieto 4 tipy pomôžu

 

1. Predchádzajte pigmentovým škvrnám a zabraňujte im krémovaním

Najúčinnejšia vec, ktorú môžete proti pigmentovým škvrnám urobiť, je používanie opaľovacieho krému. A to každý deň - bez ohľadu na ročné obdobie. Tým sa zabráni vzniku škvŕn spôsobených ultrafialovým žiarením a škvrny podmienené hormónmi už slnko nemôže zintenzívniť.
 
Každý, kto už má pigmentové škvrny, si môže dať predpísať u dermatológa zosvetľujúce krémy a prípravky. Spravidla obsahujú kyselinu azelaovú a hydrochinón.
 

2. Kozmetické procedúry na odstránenie pigmentových škvŕn

Pomôcť môže aj konzultácia v kozmetickom štúdiu. „Na pigmentové škvrny zapríčinené hormónmi je účinnou liečebnou metódou takzvaný Microneedling“, hovorí dm kozmetička a pedikérka Evelyn Huber. Pri nej sa do pokožky vpichnú malé ihly, čo podporuje jej regeneráciu. Na odstraňovanie stareckých pigmentových škvŕn sa v lekárskej kozmetike môže vykonávať mikrodermabrázia.
 
Vo vybraných kozmetických štúdiách dm vám ponúknu aj vhodné procedúry proti pigmentovým škvrnám ako je peeling s ovocnými kyselinami.
 

3. Pigmentové škvrny: Toto môžete urobiť doma 

Tou správnou cestou je kombinácia pravidelných peelingov s ovocnými kyselinami ako aj starostlivosti o pleť s obsahom vitamínov C a E. Evelyn Huber: „Aj keď je podiel ovocnej kyseliny v produktoch nižší ako v kozmetickom štúdiu, stále má účinky. Ovocná kyselina má keratolytický, tj. abrazívny účinok, ktorý odstraňuje povrchovú vrstvu pokožky. Uvoľňuje sa súdržnosť jednotlivých kožných buniek, čo vedie k intenzívnejšiemu účinku ako pri bežnom peelingu.“
 
Vysoký slnečný ochranný faktor je nevyhnutný aj po domácom ošetrovaní. Pretože: „Tieto prípravky zablokujú prirodzenú ochranu pokožky pred slnkom.“ Preto je vhodné vykonávať takéto aplikačné kúry na jar, na jeseň alebo v zime, keď nie je tak silné slnečné žiarenie.
 

4. Zosvetľujúce laserové ošetrenie proti hyperpigmentácii

Keď už nič iné nepomáha, účinnou alternatívou je zosvetlenie laserom u dermatológa. Starecké škvrny zintenzívnené slnkom sa dajú ošetriť a odstrániť špeciálnym laserom. Často stačí iba jedno sedenie.
Poznámka: Po ošetrení by ste sa mali približne štyri týždne vyhýbať slnku a používať obzvlášť vysoký slnečný ochranný faktor. Preto je najlepšie podstúpiť laserové ošetrenie v zimných mesiacoch. Na pigmentové škvrny spôsobené hormónmi, takzvanú melasmu, dnes existujú laserové ošetrenia zlatými niťami.